Nauczyciele wpisywani na listę wycieczek. Dyrektorzy szkół i...

  Nauczyciele wpisywani na listę wycieczek. Dyrektorzy szkół i przedszkoli wyłudzali pieniądze?

  JUT

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nauczyciele wpisywani na listę wycieczek. Dyrektorzy szkół i przedszkoli wyłudzali pieniądze?
  W Katowickich szkołach wyłudzano dotacje na wyjazdy dla nauczycieli. Na listę wycieczek wpisywano osoby, które o tym nie wiedziały. Pieniędzmi dzielono się lub wydawano na inne rozrywki. Sprawą zajęła się prokuratura.
  Nauczyciele wpisywani na listę wycieczek. Dyrektorzy szkół i przedszkoli wyłudzali pieniądze?
  AKTUALIZACJA:
  Dyrektorzy szkół wyłudzali pieniądze? Kuratorium wyjaśni sprawę dofinansowywania szkolnych wycieczek


  Dyrektorzy kilku katowickich szkół i przedszkoli są podejrzani w sprawie o wyłudzanie pieniędzy na wycieczkach dla nauczycieli. Sprawą zajmuje się katowicka prokuratura.

  Każdemu nauczycieli raz do roku przysługuje dotacja na pracowniczą wycieczkę integracyjną, która musi odbywać się w kraju. Pieniądze otrzymują od Zakładu Obsługi Jednostek Oświatowych, które wykłada je z funduszu socjalnego nauczycieli.

  Właśnie te dofinansowanie mieli wykorzystywać dyrektorzy kilku szkół i przedszkoli w Katowicach, wpisując na listę wycieczki nauczycieli, którzy nie mieli o tym pojęcia. Co więcej, niektóre wycieczki prawdopodobnie w ogóle się nie odbyły.

  Dyrektorzy otrzymywali pieniądze, którymi dzielili się w wąskim gronie lub przeznaczali je na dodatkowe atrakcje dla kilku wybranych nauczycieli. Prokuratura sprawdza też, czy wszystkie wycieczki odbyły się na terenie Polski, gdyż tylko takie mogą zostać dofinansowane.

  W sprawę poza dyrektorami szkół i nauczycielami, mogą być zamieszani również pracownicy ZOJO.

  Cały precedens mógł trwać nawet od sześciu lat, został przerwany ponieważ nowe przepisy sprawiły, że za dotację również trzeba płacić podatek. Nauczyciele, którzy na wycieczkę nie jeździli zorientowali się, że otrzymują mniejsze pensje.

  Kuratorium oświaty w Katowicach również przyjrzy się tej sprawie.

  - Czekamy na oficjalną informację na ten temat od prokuratury - przyznaje Anna Wietrzyk, rzeczniczka prasowa kuratorium. - Jesli potwierdzi się, że prowadzone jest postępowanie karne, to wtedy sprawa zostanie przekazana do rzecznika dyscyplinarnego.

  Rzecznik poprowadzi postępowanie w tej sprawie, odrębne od śledztwa prokuratury. Jeśli zarzuty się potwierdzą, to sprawa trafi przed komisje dyscyplinarną. Dyrektorom według karty nauczyciela grożą kary od nagany do nawet usunięcia z zawodu.

  Karnie dyrektorom oraz osobom, które brały udział w oszustwie grozi do 8 lat więzienia. Jeśli zostaną skazani prawomocnym wyrokiem i tak nie będą mogli wykonywać swojego zawodu.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fciskanie kitu w prywatnej zorskij szkolce

   Zgłoś naruszenie treści

   w tyj szkolce krasnoludki w Zorach darymnie dekuje sie lipa, co widzi kozdy.To ni ma nic nowego ino gelt sie liczy dlo tej aski dyrektorki,a dzieckom fcisko sie kit.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do publicznej wiadomosci

   Sprawiedliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zalozeniem rozwoju społeczeństwa w latach ubiegłych był dostep do informacji w związku z rozwojem cyfryzacji oraz rozwojem informatyzacji placowek oświatowych. Moim zdaniem już dawno powinien być...rozwiń całość

   Zalozeniem rozwoju społeczeństwa w latach ubiegłych był dostep do informacji w związku z rozwojem cyfryzacji oraz rozwojem informatyzacji placowek oświatowych. Moim zdaniem już dawno powinien być stworzony serwis ogolnie dostępny dla przeciętnego kowalskiego który poinformuje obywateli tego kraju gdzie dlaczego i na jakich zasadach nauczyciel wyjezdza na wycieczke krajowa lub zagraniczna. Mysle ze to bardzo dobry pomysl wymagający zaakceptowania przez rząd. Taka baza danych chyba nie jest informacja scisle tajna- no chyba ze ktoś ma cos do ukrycia- a to co innego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   włos

   głowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   już widzę jakich powsadzają!! tak jak tego polskiego arcybiskupa, który na dominikanie głosił słowo boże bzykając dominikańskie dzieci!! włos z głowy mu nie spadł i nie spadnie!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biedny to i portwel odda jak znajdzie

   ferdek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   a bogaty pan dyrektor oczywiście ma mało i musi ukraść wstyd że robią to ludzie którzy mają świecić przykładem dla młodzieży no ale jak są tak niskie wyroki to wszystko można.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie

   Żywczok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Gdzie spojrzeć to brak ucziwości i przekrety ! Musi tak byc w katolickim kraju ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Katowickich szkołach wyłudzano dotacje na wyjazdy dla nauczycieli. PRZEKRYNTY jeLIT POLACKÓW

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   A USTAWIANE ZAKUPY KNIG DO UCZNI ZE ZMIYNIONYMI 3STRONAMI ZA ŁAPÓWY TO CO.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama