Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papierosy bez akcyzy na Śląsku. Czy to legalne?

Paweł Pawlik
Marcin Oliva Soto
Jak legalnie sprzedawać papierosy bez obowiązku naliczania akcyzy? Potrzebny jest do tego automat z mokrym tytoniem, który zgodnie z prawem nie jest objęty akcyzą - klient w maszynie osusza go i nabija w bibułkę z filtrem. W ten sposób można sprzedać paczkę papierosów za niespełna 6 złotych.

Taki właśnie biznes prowadzi gliwicka firma Tanie Papierosy, dystrybutor automatów - wydzierżawia je sklepom na terenie całego kraju, między innymi na Śląsku - w Chorzowie, Rudzie Śląskiej czy Gliwicach. Interes nie podoba się jednak Ministerstwu Finansów, dlatego przedstawiciele Izby Celnej przeprowadzili kontrolę w Łodzi. Ministerstwo uważa bowiem, że biznes nie jest legalny.

Gliwicka firma broni się. - W naszych urządzeniach używany jest tytoń mokry, o wilgotności powyżej 21 proc. Taki tytoń nie jest objęty akcyzą. Działamy legalnie - mówi Bartosz Bączek, szef Tanich Papierosów.

Innego zdania jest natomiast Magdalena Włodarczyk, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego: - Maszyny do tworzenia papierosowych w punktach sprzedaży detalicznej, umożliwiające produkcję papierosów na skalę niemal przemysłową, powinny zostać zabronione.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Tanie papierosy z automatu w Gliwicach: Tylko 5 zł za paczkę! [WIDEO]

Batalia przeniosła się już do sądów. Jak dotąd górą jest dystrybutor automatów, jednak Ministerstwo Finansów nie daje za wygraną.

Firma Tanie Papierosy dostarcza maszyny, w których klient odpłatnie, ale tylko na własny użytek, wytwarza papierosy z dostępnych półproduktów. Taki rodzaj usługi powoduje, że sprzedawca nie musi płacić akcyzy za produkcję wyrobów tytoniowych, ponieważ to nie on je produkuje. Natomiast używanie do produkcji mokrego tytoniu pozwala jeszcze bardziej obniżyć cenę.

ZOBACZ TAKŻE:
Lewy spirytus i papierosy bez akcyzy w Zawierciu [ZDJĘCIA]

O maszynach do papierosów zrobiło się głośno, kiedy Ministerstwo Finansów przyjrzało się przedsiębiorcom, wykorzystującym przepisy mówiące o tym, jaki rodzaj suszu tytoniowego nie podlega akcyzie. Izba Celna w Łodzi podczas kontroli w dwóch punktach, gdzie działały urządzenia do produkcji papierosów, stwierdziła naruszenie przepisów i doprowadziła do usunięcia automatów.

Całej sytuacji dziwi się Bartosz Bączek, szef firmy Tanie Papierosy. - Kontrole podobne do tych w Łodzi odbyły się w Jastrzębiu-Zdroju, Chorzowie, Gliwicach i Siemianowicach Śląskich. Nikt nie dopatrzył się uchybień prawnych w działaniu maszyn. Nie rozumiemy działań urzędników w Łodzi - mówi Bączek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Częstochowa: 100 tysięcy papierosów w rękach policji

Zgodnie z interpretacjami Izby Celnej w Katowicach, sama czynność najmu lub dzierżawy maszyn do produkcji papierosów nie podlega opodatkowaniu tylko w jednej sytuacji. - Samodzielne sporządzanie papierosów w maszynce jest dopuszczalne, jednak jedynie z tytoniu, od którego został uiszczony należny podatek akcyzowy - mówi Grażyna Kmiecik z Izby Celnej w Katowicach.

Z tą opinią nie zgadzają się przedstawiciele gliwickiej firmy Tanie Papierosy, odnosząc się do orzeczeń sądowych, z których jednoznacznie wynika, że działalność jest całkowicie legalna: zarówno dystrybucja maszyn, jak i sprzedaż mokrego tytoniu.
- Do napełniania gilz, czyli bibułek z filtrem w naszych automatach, klienci używają tytoniu mokrego, a więc takiego, którego wilgotność wynosi powyżej 21 proc. A taki tytoń nie jest objęty akcyzą. Posiadamy potwierdzający tę opinię wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Uchyla on interpretację indywidualną Ministerstwa Finansów w tej sprawie - dodaje Bączek. Innego zdania jest Magdalena Włodarczyk, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

- Za susz tytoniowy należy uznać każdą część tytoniu, która nie jest połączona z żywą rośliną. Nie ma więc znaczenia jej stopień wilgotności - mówi Włodarczyk. - Sprzedawcy próbują omijać przepisy i pod pozorem sprzedaży wilgotnych lub mokrych liści tytoniu próbują uniknąć opodatkowania akcyzą - dodaje.

Kto ma rację w tym sporze, skoro ustawa dotycząca obrotu suszem tytoniowym nie jest do końca jasna. W ustawie nie podano na przykład dokładnej definicji suchego tytoniu i nie określono, jaki stopień wilgotności jest w jego przypadku dopuszczalny. Są natomiast dość precyzyjne normy dotyczące mokrego tytoniu. Zgodnie z nimi, wilgotność nie może być mniejsza niż 20 proc. Na ten właśnie zapis powołują się obrońcy maszyn do papierosów.

Ostatecznie problem interpretacji chce zakończyć ustawodawca w projekcie ustawy okołobudżetowej z połowy września tego roku. Według nowego zapisu, za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń niebędący jeszcze wyrobem tytoniowym. W efekcie zmienić ma się ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, która zdaniem ekspertów była nieprecyzyjna i zawierała furtkę, umożliwiającą przedsiębiorcom sprzedaż suszu bez akcyzy. Póki jednak prawo nie mówi jasno, jaki produkt powinien być objęty akcyzą, trzeba się spodziewać różnych jego interpretacji. Jak zauważa Magdalena Fitali-Woźniak z Kancelarii Adwokackiej i Doradztwa Podatkowego Lex&Tax, za wcześnie, aby jednoznacznie określić przyszłość tej sprawy.

- Wszystko zależy od linii orzecznictwa w tej sprawie. Prawo mamy jedno, ale interpretacji wiele. Tym bardziej że to dość kontrowersyjny temat - mówi Fitali-Woźniak. - Palaczy w dalszym ciągu jest wielu, a brak akcyzy na wybrane rodzaje tytoniu może oznaczać spore straty z podatków dla państwa - dodaje.

Polska największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych w UE

Branża tytoniowa dostarcza polskiemu budżetowi prawie 20 mld zł rocznie, co stanowi 8 proc. całkowitych wpływów budżetowych.

50 mln osób na całym świecie zabiło już palenie. Palenie papierosów i choroby wynikające z nałogu zbierają największą liczbę ofiarw biednych i rozwijających się krajach.

Substancje smołowate, rakotwórcze, zawarte w papierosach, podrażniają tkankę płuc i mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych oraz nowotworów, Dym tytoniowy zawiera ok. 60 substancji rakotwórczych, które wpływają i pobudzają rozwój nowotworów, uszkadza też ściany naczyń, przyśpieszając rozwój miażdżycy.

Polska jest pierwszym w Unii Europejskiej przetwórcą tytoniu oraz największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych. W naszym kraju zlokalizowanych jest bowiem 6 z 31 fabryk papierosów, które znajdują się w Europie.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!