Czy kierowcy mają właściwą wiedzę o ubezpieczeniu OC? Oto 7...

  Czy kierowcy mają właściwą wiedzę o ubezpieczeniu OC? Oto 7 popularnych mitów

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Czy kierowcy mają właściwą wiedzę o ubezpieczeniu OC? Oto 7 popularnych mitów

  ©FOT. GRZEGORZ MEHRING / POLSKAPRESSE

  Czy Polscy kierowcy mają właściwą wiedzę na temat ubezpieczenia OC? Okazuje się, że nie zawsze - wynika z analizy przeprowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG sporządził listę mitów, które funkcjonują wśród kierowców. Przedstawiamy niektóre z nich.
  Czy kierowcy mają właściwą wiedzę o ubezpieczeniu OC? Oto 7 popularnych mitów

  ©FOT. GRZEGORZ MEHRING / POLSKAPRESSE

  Mit 1: tylko policja podczas kontroli drogowej może sprawdzić ubezpieczenie OC. - To mit. Od ponad roku brak OC może wykryć - bez kontroli drogowej - również system "wirtualny policjant", czyli specjalny program sprawdzający OC w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, administrowanej przez UFG - przypomina Aleksandra Biały, rzecznik prasowy Funduszu. I dodaje, że OC mogą też kontrolować wydziały komunikacji, straż graniczna.

  Mit 2: kierowcy pojazdu, którego posiadacz nie ma aktualnego OC, nic nie grozi. - Gdy spowodujesz wypadek takim nieubezpieczonym pojazdem, to solidarnie z właścicielem, który nie wykupił OC, będziesz musiał oddać pieniądze wypłacone osobom poszkodowanym - prostuje UFG.

  Mit 3: za jazdę bez OC auto może zostać odholowane na koszt właściciela. Nieprawda. - Przepis nie obowiązuje od czterech lat. Ale kary są: kierujący pojazdem bez OC zostanie ukarany mandatem w wysokości 50 zł - a właściciel auta, jeśli faktycznie nie ma polisy, karą sięgającą kilku tysięcy złotych - przypomina rzeczniczka Funduszu.

  Mit 4: jeżeli masz stare, niesprawne auto, którym i tak nie sposób jeździć, nie musisz kupować OC.
  - Nieprawda. Obowiązujące przepisy nakładają konieczność posiadania aktualnego OC tak długo, jak pojazd jest zarejestrowany - i to bez względu na to, czy jest on sprawny i używany, czy od miesięcy stoi w garażu lub warsztacie - przypomina UFG.

  Mit 5: jeżeli spowodowałeś wypadek cudzym pojazdem, firma ubezpieczeniowa nie uwzględni tego w twojej historii szkód przy kalkulacji składki na kolejny rok.

  - Jest inaczej. Ubezpieczyciele powszechnie sprawdzają - w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG - historię szkód klientów. Większość firm nalicza wyższe składki OC za wypadki spowodowane również cudzym pojazdem.

  Mit 6: kupując używane auto, polisę OC możesz wypowiedzieć tylko w ciągu 30 dni. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczenie automatycznie przedłuży się na kolejny rok.

  Mit. Przepisy się zmieniły. Obecnie polisę OC poprzedniego właściciela możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie. Ale uwaga! Ubezpieczenie to jest ważne tylko do końca okresu, na który wykupił je poprzedni właściciel, i nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Wielu kierowców wpada w pułapkę. W przypadku osobowych aut kara sięga nawet 3,2 tys. zł.

  Mit 7: odszkodowania dla ofiar wypadków drogowych spowodowanych przez pojazdy bez OC lub nieznanych sprawców są finansowane z ZUS-u, NFZ-u i budżetu państwa.

  UFG prostuje: "Na odszkodowania dla ofiar wypadków drogowych spowodowanych przez pojazdy bez OC lub nieznanych sprawców składają się wszyscy kierowcy wykupujący to obowiązkowe ubezpieczenie. Świadczenia dla poszkodowanych wypłaca bowiem UFG. Z kolei Fundusz finansowany jest przez ubezpieczycieli oferujących komunikacyjne OC, którzy przeznaczają na UFG część składki zebranej za te polisy. Każdy ubezpieczony finansuje zatem odszkodowania za nieubezpieczonych i nieznanych sprawców".

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama