Dyrektorzy szkół wyłudzali pieniądze? Kuratorium wyjaśni...

  Dyrektorzy szkół wyłudzali pieniądze? Kuratorium wyjaśni sprawę dofinansowywania szkolnych wycieczek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dyrektorzy szkół wyłudzali pieniądze? Kuratorium wyjaśni sprawę dofinansowywania szkolnych wycieczek

  ©arc.

  Kuratorium oświaty w Katowicach będzie wyjaśniało sprawę wyłudzenia z kasy miasta dofinansowania niektórych wycieczek szkolnych. Niewykluczone, że podejrzani o to dyrektorzy szkół odpowiedzą przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Kuratorium czeka na oficjalną informację w tej sprawie.
  Dyrektorzy szkół wyłudzali pieniądze? Kuratorium wyjaśni sprawę dofinansowywania szkolnych wycieczek

  ©arc.

  WIĘCEJ O SPRAWIE:
  Nauczyciele wpisywani na listę wycieczek. Dyrektorzy szkół i przedszkoli wyłudzali pieniądze?


  Według ustaleń śledztwa dyrektorzy niektórych szkół na listy uczestników wycieczek wpisywali nieświadomych niczego nauczycieli, wyłudzając przysługujące im dofinansowanie z kasy miasta. W śledztwie, toczącym się w katowickiej prokuraturze rejonowej, zarzuty usłyszało siedmiu dyrektorów.

  Rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk powiedziała we wtorek PAP, że przedstawiciele kuratorium czekają na oficjalne informacje w sprawie, ponieważ dowiedzieli się o niej z mediów. O takie informacje kuratorium wystąpiło do samorządu Katowic jako organu prowadzącego szkoły.

  „Nie mieliśmy wcześniej informacji o tym, że prokuratura takie postępowanie prowadziła, że poinformowała o tym organ prowadzący, czyli Katowice. Czekamy na oficjalne informacje w tej sprawie, a ponieważ z tego, co wiemy jest tam już prowadzone postępowanie karne, to na pewno będą wnioski o postępowanie wyjaśniające do rzecznika dyscyplinarnego wobec tych osób, tych dyrektorów szkół i przedszkoli, których to dotyczy” - powiedziała Wietrzyk.

  Szef Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód Zbigniew Chromik powiedział we wtorek PAP, że w ramach toczącego się śledztwa przedstawiono zarzuty dziewięciu osobom – siedmiu dyrektorom placówek oświatowych, przedstawicielowi biura turystycznego i byłemu pracownikowi Zakładu Obsługi Jednostek Oświatowych (ZOJO).

  Prokuratura zarzuca podejrzanym wyłudzenie pieniędzy, poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz niedopełnienie obowiązków. Śledztwo w tej sprawie powinno zakończyć się w połowie przyszłego roku. Nie jest planowane przedstawienie zarzutów kolejnym osobom. Prokurator Chromik zaznaczył, że to kolejna sprawa, w której powtarza się podobny mechanizm przestępstwa. Wcześniej śledczy z Katowic kierowali już do sądu akty oskarżenia w sprawie wyłudzania dotacji na wycieczki.

  Część podejrzanych w nadal toczącym się postępowaniu przyznała się do zarzucanych im przestępstw, a część nie. Z uwagi na dobro śledztwa Chromik nie chciał ujawnić szczegółów. „Osoby podejrzane w tej sprawie to wąska grupa znających się osób. Można było odczuć, że próbują ustalić pomiędzy sobą linię obrony” - powiedział prokurator.
  1 »

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama