Galeria Elektrownia w Czeladzi będzie nie do poznania....

  Galeria Elektrownia w Czeladzi będzie nie do poznania. Wkrótce wielkie otwarcie [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Galeria Elektrownia w Czeladzi
  1/37
  przejdź do galerii

  Galeria Elektrownia w Czeladzi ©Marzena Bugała-Azarko

  Po dwóch latach zamknięcia, Galeria Elektrownia w Czeladzi w końcu znowu ruszy. Miejsce przeszło wielką metamorfozę. Będziecie zaskoczeni.
  Galeria Elektrownia stoi na terenie byłej kopalni Saturn w Czeladzi. Przypomina stare czasy maszyn parowych i pierwszych urządzeń elektrycznych. Wewnątrz wciąż mieści się parowy wyciąg szybowy z 1897 roku, który tłoczył powietrze dla pracujących pod ziemią górników. Przez wiele lat budynek dawnej elektrowni niszczał. Dziś na zmiany około 100 pracowników kończy jej kapitalny remont.

  - Kończą się prace instalacyjne.
  Staramy się już wszystkie pomieszczenia zamykać na gotowo - mówi Agnieszka Gawęda, kierownik budowy z ramienia ZBK. Prace budowlane mają się zakończyć 31 października. Miejsce jednak już dziś robi ogromne wrażenie.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Galeria Elektrownia w Czeladzi: Tak wyglądała przed rozpoczęciem remontu [ZDJĘCIA]


  - Pracujemy pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówi Lena Wardenga, dyrektor Zakładów Budynków Komunalnych w Czeladzi.

  Obiekt ma być kulturalnym centrum nie tylko dla czeladzian, ale także dla całego Śląska. W pomieszczeniach galerii jest miejsce na salę konferencyjną, salę multimedialną, wystawienniczą, a także na pracownię, w której będą mogły odbywać się warsztaty.

  We wnętrzu częściowo odtworzono posadzkę, poddano ją renowacji, sklepienie elektrowni jest pokryte drewnem, dobudowano klatkę schodową, w której będzie znajdować się winda, tak by również osoby niepełnosprawne mogły poruszać się po terenie galerii. Odtworzono częściowo boazerię. W głównym holu będzie antresola. Dzięki temu wystawy oraz wszystkie urządzenia będzie można oglądać również z góry. Zostanie obudowana szkłem.

  Budynek będzie ogrzewany, co oznacza, że będzie działał przez cały rok. - To piękny zabytkowy budynek. Został poddany gruntownej renowacji, począwszy od elewacji, przez dach, piwnicę, izolacje pionowe, sanitarne, elektryczne - mówi Krzysztof Konior, wykonawca robót z firmy Konior z Katowic. - Był w złym stanie technicznym, ale po naszych pracach będzie prawdziwą perełką - dodaje.

  Teren, na którym znajduje się Galeria Elektrownia, również został uporządkowany. Są miejsca parkingowe, będą ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Teren zostanie objęty monitoringiem, już zamontowano kamery. To nie wszystko. Wewnątrz pozostały stare maszyny.

  Galeria Elektrownia oficjalnie zostanie otwarta w listopadzie, jednak za dwa tygodnie zobaczymy jej nocną iluminację. Na budowę i adaptację galerii gmina otrzymała 10 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej i kolejne 2 mln na adaptację terenu wokół budynku.

  Na Szlaku Zabytków Techniki

  Galeria Elektrownia w Czeladzi została wpisana do Szlaku Zabytków Techniki w 2010 roku.

  Rocznie galerię, którą opiekowało się Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych, odwiedzało 2,5 tysiąca turystów z całej Polski i z zagranicy. Oprócz Elektrowni na Szlaku Zabytków Techniki znajduje się także Dąbrowska Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego "Sztygarka", a także Huta Szkła w Zawierciu.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Kto najwybitniejszym absolwentem śląskich uczelni? [PLEBISCYT DZ]
  *Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
  *Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Remont

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wszystko fajnie , ale co z budynkami , ktore sa usytuowane wzdłuz ulicy , strasza powibijanymi oknami , połamana jakas plyta , czy sa przewidziane do remontu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dot. remont

   Arkadiusz K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Do odbudowy nadaje się zarówno wieża zegarowa jak i sam dom zborny. Budynek położony bezpośrednio za nim, też wymaga troski, podobnie jak obiekt położony za samą galerią. Obawiam się, że część z...rozwiń całość

   Do odbudowy nadaje się zarówno wieża zegarowa jak i sam dom zborny. Budynek położony bezpośrednio za nim, też wymaga troski, podobnie jak obiekt położony za samą galerią. Obawiam się, że część z nich może zostać wyburzona :(zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama