18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chorzowie powstanie muzeum hutnictwa. Czy ma szansę na sukces? [WIZUALIZACJE]

Justyna Toros
Wizualizacja Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Wizualizacja Muzeum Hutnictwa w Chorzowie Pracownia Architektoniczna Atectis
W Chorzowie, w hali elektrowni dawnej Królewskiej Huty, ma powstać muzeum hutnictwa. To byłby pierwszy taki obiekt na Śląsku, ponieważ do tej pory nikt nie zajmował się tematem hutnictwa na większą skalę. Pomysłodawcy mają ambicje, aby obiekt był wpisany na listę Szlaku Zabytków Techniki.

- Jestem pewien, że to dobry pomysł, ponieważ będzie to jedyne takie miejsce na Śląsku - podkreśla Henryk Mercik, konserwator zabytków w Chorzowie i pomysłodawca muzeum hutnictwa. - Chcemy przyciągnąć ludzi autentyzmem tego miejsca. Zakładamy, że będzie można poczuć, jak drży ziemia, czy wysoką temperaturę huty albo zapachy, np. smarów czy rozgrzanego metalu. Naszym założeniem jest to, że będziemy mogli zobaczyć pracujące urządzenia - opowiada Mercik.

Czy chorzowska placówka ma szansę przyciągnąć zwiedzających? Tym bardziej że w Świętochłowicach od kilku miesięcy powstaje nowoczesne, multimedialne Muzeum Powstań Śląskich. Swoją nową placówkę muzealną chciała też mieć Pszczyna.

ZOBACZ TAKŻE:
Maszyna parowa z Huty Baildon trafiła do Muzeum Śląskiego
Huta cynku w Szopienicach - skarb do odkrycia REPORTAŻ

Był pomysł, żeby w słynnej palei zrobić muzeum I wojny światowej. Dodajmy, że obecnie budowana jest również Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna w Zabrzu. Mimo to, Henryk Mercik jest dobrej myśli.

- Spektakularny sukces części obiektów na Szlaku Zabytków Techniki pokazuje, że takie obiekty wciąż mają dużą moc przyciągania ludzi - podkreśla Mercik. - W większości są one związane z górnictwem. My chcemy, żeby tym razem było to hutnictwo. Liczymy na to, że może w przyszłości uda się dołączyć do hutniczych obiektów do zwiedzania walcownię cynku w Katowicach oraz wielki piec w Rudzie Śląskiej.

Na razie pomysłodawcy czekają na decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącą przyznania dotacji na ten cel. Potrzebne są 4 miliony złotych.

Muzeum musi być nowoczesne

Rozmowa z prof. Michałem Kopczyńskim z Muzeum Historii Polski w Warszawie

Kolejne muzeum ma powstać na Śląsku. Czy to nie będzie już przesyt?
Uważam, że absolutnie to nie jest przesyt. Muzea nie są konkurencją dla siebie, jak na przykład sklepy, wręcz przeciwnie. Jeśli ktoś pójdzie do dobrego muzeum, gdzie mu się spodoba, to jest duża szansa, że pójdzie też do następnego. To bardzo optymistyczny akcent, że z tej przeszłości śląskiej, którą niektórzy uważają za garb, robi się powód do dumy i coś, co można sprzedać turystom. Bo nie ukrywajmy, że na Śląsku nie można sprzedać turystom jezior czy gór. Ale można właśnie zabytki techniki.
Jak stworzyć muzeum, aby było interesujące, aby przyciągnąć zwiedzających?
To musi być zrobione w nowoczesny sposób. Wbrew pozorom, jeśli chodzi o techniczne muzealnictwo, to jest ono rozwinięte w Anglii czy w USA. U nas dopiero się rozwija. Ale to nigdy nie będzie wyrzucanie pieniędzy, to dobra inwestycja.

W nowoczesny sposób to znaczy w jaki sposób?
Nie może być to muzeum nudne. Polskie muzealnictwo się zmienia, choć jest przywiązane do tradycji, że mamy obiekty, artefakty i w związku z tym je pokażmy, a ludzie sami przyjdą. Ludzie będą wtedy, gdy będą mogli w tym muzeum poznać ciekawą historię, która zostanie im opowiedziana. Musi być opisana w sposób niestandardowy. To jeszcze jedna funkcja muzeum: nie tylko historia i tradycja, ale też zainteresowania ludzi zagadnieniami.

Muzeum hutnictwa może przyciągnąć ludzi?
Oczywiście! Dzięki temu miejscu możemy opowiedzieć historię huty. Ale też opowiedzieć wielką historię żelaza, która jest podstawowym budulcem naszej cywilizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!