Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek pielęgnacyjny z MOPS-u i dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u: Jakie są różnice? [PORADNIK]

Jadwiga Jenczelewska
Warto wiedzieć, na jaki dodatek może liczyć starsza, chora osoba
Warto wiedzieć, na jaki dodatek może liczyć starsza, chora osoba 123RF
O tym, jaka jest różnica między dodatkiem pielęgnacyjnym a zasiłkiem pielęgnacyjnym, piszemy dość często. A jednak oba świadczenia są często mylone. Należy pamiętać, że są to różne świadczenia, przyznawane na innych podstawach prawnych, na dodatek jedno przyznają i wypłacają MOPS-y, drugie ZUS. Warto też wiedzieć, że nie można pobierać jednocześnie dodatku pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego.

Oto klasyczny przypadek takiej sprawy, którą opisuje nasza Czytelniczka z Rudy Śląskiej.

"Niedawno w dodatku +50 pisaliście o dodatkach z MOPS-u dla osób chorych, które otrzymują 153 złote. Niestety, niemile zaskoczyło mnie działanie MOPS-u w Rudzie Śląskiej. 12 listopada 2012 r. Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przyznał mojemu mężowi zna-czny stopień niepełnosprawnoś-ci (symbol 10N/02P). W związku z tym mąż otrzymywał z tego tytułu co miesiąc z MOPS-u 153 zł. Orzeczenie zostało wydane na okres 2 lat. W ubiegłym miesiącu mąż skończył 75 lat (11 września 2013 r.) i dostał pismo z rudzkiego MOPS-u o uchyleniu decyzji (DŚRA.ADE.4141.1787.12) przyznającej Panu (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) zasiłek pielęgnacyjny z uwagi na fakt, że od 1 września 2013 roku jest Pan uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS-u".

"Z tą decyzją jednak nie zgadzam się, bo praktycznie bez mojej opieki i pomocy mąż samodzielnie nie egzystuje. Przytoczę choroby mojego męża z wypisu ze szpitala z 29 sierpnia 2013 r."

Tu Czytelniczka podaje długą listę chorób, m.in. komorowe zaburzenie rytmu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, stan po udarze mózgu, stan po operacji palców kończyn górnych, niedosłuch i wiele innych.

"Dlaczego mąż swój dodatek z ZUS-u musi przeznaczyć na leczenie? Tymczasem koledzy rocznikowi mogą go na przykład przepić i nikt im nie dyktuje, co powinni zrobić. Dlatego nie zgadzam się z decyzją MOPS-u w Rudzie Śląskiej" - kończy swoje pretensje pani Regina L.

Redakcja DZ zwróciła się do rudzkiego MOPS-u o uzasadnienie swojej decyzji. Całą odpowiedź drukujemy poniżej, choć i bez niej wiadomo, że 75-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej nie może otrzymywać jednocześnie świadczenia z MOPS-u i z ZUS-u.

Nowe przepisy dotyczące dodatku pielęgnacyjnego weszły w życie w tym roku.

Jak MOPS w Rudzie Śląskiej uzasadnia decyzję odebrania zasiłku

Agnieszka Budzioch, kierownik sekcji w Dziale Świadczeń Rodzinnych, Alimentacyjnych i Pomocy Materialnej Uczniom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej:

Informujemy, że zgodnie z art. 16. Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (z późniejszymi zmianami), zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby - w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia
- jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
- jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świad-czenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej,
- zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Mając na uwadze cytowane przepisy, weryfikujemy uprawnienia osób, które ukończyły 75 lat i jeśli otrzymują dodatek pielęgnacyjny, uchylamy prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny (z MOPS-u)

Zasiłek pielęgnacyjny jest to odrębne świadczenie, które przysługuje (patrz osoby wymienione w odpowiedzi rudzkiego MOPS-u).

Przyznaje się go w celu czę-ściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niez-dolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 153 złotych miesięcznie.

Zasiłek pielęgnacyjny wy-płaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta; może on upoważnić do wypłaty tego świadczenia swojego zastępcę albo kierownika ośrodka pomocy społecznej, czyli MOPS-u.

Osoba ubiegająca się o zasiłek pielęgnacyjny składa wniosek według określonego wzoru w urzędzie gminy lub miasta - właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Do wniosku należy dołączyć:
1. orzeczenie o niepełnosprawności albo
2. orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności, albo
3. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
4. uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek.

Prawo do tego zasiłku ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227, ze zm);
2. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992, ze zm.).

Dodatek pielęgnacyjny (z ZUS-u)

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje:

1. osobie uprawnionej do emerytury lub renty (z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnej) - jeżeli osoba ta zos-tała uznana za całkowicie nie-zdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka) albo
2. ukończyła 75. rok życia.

Zainteresowani z pierwszej grupy - w celu uzyskania dodatku powinni złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u wraz z orzeczeniem lekarskim o niezdolności do pracy.

Osobom z drugiej grupy świadczenie przyznawane jest z urzędu - po ukończeniu 75. roku życia.

Od 1 marca 2013 roku dodatek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 203,50 zł miesięcznie.

Osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez czas dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany przez ZUS.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orze-cznika ZUS-u. Lekarz stwierdza całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Za osobę całkowicie niezdolną do pracy uznaje się tego, kto utracił zdolność do jakiejkolwiek pracy. Niezdolność do samodzielnej egzystencji występuje w przypadku naruszenie sprawności organizmu, które powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie przepisów prawa regulujących zasady przyznawania świadczeń emerytalnych i rentowych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zasiłek pielęgnacyjny z MOPS-u i dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u: Jakie są różnice? [PORADNIK] - Dziennik Zachodni