Ważne
  Emigracja rośnie: Najwięcej Polaków pracuje w Niemczech i...

  Emigracja rośnie: Najwięcej Polaków pracuje w Niemczech i Wielkiej Brytanii

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tym samym zbliżamy się do rekordowej liczby emigrantów zanotowanej w 2007 r. Wtedy - jak wyliczał GUS - za granicą przebywało czasowo 2,27 mln Polaków. Po kryzysie z 2008 r. część z nich powróciła do kraju. Jednak od 2009 r. liczba emigrantów znów szybko rośnie.

  Znaczący wzrost emigracji odnotowano w ostatnim okresie do Wielkiej Brytanii - wynika z danych GUS. W ciągu dwóch lat liczba osób przebywających czasowo na Wyspach wzrosła z ok.
  580 tys. do ponad 630 tys., czyli o prawie 10 proc. Popularnym krajem emigracji zarobkowej Polaków w ostatnim czasie stały się też Niemcy. Liczba naszych rodaków w tym kraju jest obecnie rekordowa: pół miliona, w końcu 2010 r. było to 440 tys.

  Procentowo mocno rośnie też liczba wyjazdów czasowych do Danii, Szwecji, a także Norwegii. Na przykład w Norwegii przebywa obecnie 65 tys. emigrantów, o 44 proc. więcej niż w końcu 2010 r. - wówczas szacowano ich liczbę na 43 tys. W Danii naliczono ok. 23 tys. Polaków - o 21 proc. więcej niż w końcu 2010 r., w Szwecji - 38 tys., tj. ok. 22 proc. więcej niż trzy lata temu. Rośnie też liczba wyjeżdżających do Holandii, Francji i Włoch. Na przykład obecnie GUS szacuje liczbę rodaków przebywających we Włoszech na 97 tys., podczas gdy jeszcze trzy, cztery lata temu - na ok. 88 tys.

  GUS przyśpieszył publikację danych po tekście "Rzeczpospolitej", która napisała, że urząd celowo wstrzymuje ich upublicznienie z powodów politycznych: nie chce, by ukazały się przed planowanym na 13 października referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dane są bowiem niepokojące: za granicę wyruszają głównie ludzie młodzi. Według wyliczeń najliczniejszą grupą emigrantów są osoby w wieku 25-34 lata, czyli urodzone w latach 1979-1988. Ich liczbę oszacowano na 726 tys. osób. A to oznacza, że za chlebem wyjechał mniej więcej co dziewiąty Polak z tej grupy wiekowej.

  Ostatecznie GUS zdecydował się opublikować dane. Ale zastrzegł, że pełny raport przedstawi dopiero 18 października - dopiero wtedy zostaną zakończone ostatecznie prace nad analizą.

  Powodem emigracji jest brak pracy w kraju. Ale także brak perspektyw na przyszłość. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, aż 44 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. - Analogiczne szacunki poczynione rok temu dałyby wynik na poziomie 41 proc., co oznacza, że sytuacja uległa pogorszeniu - komentuje Bartosz Turek, analityk Lion's Banku. Dla porównania, w Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii mniej niż 5 proc. osób w tej grupie wiekowej mieszka z rodzicami, np. w Danii - tylko 1,9 proc. W Holandii - zaledwie 9,7 proc., we Francji - 11,6 proc., w Niemczech - 14,7 proc. Co ciekawe, w Polsce - 69 proc. dorosłych mieszkających z rodzicami ma pracę na cały etat, a kolejne 4,1 proc. pracuje dorywczo. - Na drodze do pełnego usamodzielnienia się stają więc głównie: ograniczenia w dostępie do finansowania bankowego w związku z niższymi zarobkami i wysokie ceny najmu oraz zakupu nieruchomości - komentuje Bartosz Turek.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wallander

   fddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Holeanta, moim zdaniem globport.com jak najbardziej sie sprawdza. Mieszkam w Hambiurgu od 5 lat i za kazdym razem korzystamy z rodzina wlasnie z tej firmy :) Ceny naprawde spoko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paczki

   Holeanta85 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wiecie może, jak najlepiej wysłać paczkę za granicę (głównie Niemcy)? Co sądzicie o stronie globport.com?

   Zdjęcie autora komentarza
   :::

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   Polacy od zniesienia pańszczyzny byli zawsze biednymi dziadującymi emigrantami (bo wcześniej tez byli biedni i dziadowali ale nie za bardzo emigrować mogli).
   Co prawda II w św rozwiązała problem...rozwiń całość

   Polacy od zniesienia pańszczyzny byli zawsze biednymi dziadującymi emigrantami (bo wcześniej tez byli biedni i dziadowali ale nie za bardzo emigrować mogli).
   Co prawda II w św rozwiązała problem przeludnienia ( i pozwoliła na pelne zatrudnienie)
   ale po 2 wyzach demograficznych w l 50 i 80 sytuacja wróciła do normyzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   To już nie emigracja, a masowe wypędzenia z ojczystego kraju.

   Zgłoś naruszenie treści / 22

   Od 6 lat obserwujemy dewastację oraz coraz większy chaos w kraju,
   w którym notowano w 2007 wzrost gospodarczy na poziomie 6%.
   To celowe bankructwo, zadłużanie, korupcja, bezrobocie i narastająca...rozwiń całość

   Od 6 lat obserwujemy dewastację oraz coraz większy chaos w kraju,
   w którym notowano w 2007 wzrost gospodarczy na poziomie 6%.
   To celowe bankructwo, zadłużanie, korupcja, bezrobocie i narastająca bieda
   są głównym powodem porzucania własnego kraju. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama