MŚ 2022 w piłce nożnej w Katarze: 50 mld dolarów na...

  MŚ 2022 w piłce nożnej w Katarze: 50 mld dolarów na organizację mundialu!

  Leszek Jaźwiecki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Doha, stolicy Kataru, buduje się nowe stadiony. Niektóre z nich zaraz po mistrzostwach świata zostaną zburzone
  1/2
  przejdź do galerii

  W Doha, stolicy Kataru, buduje się nowe stadiony. Niektóre z nich zaraz po mistrzostwach świata zostaną zburzone ©Leszek Jaźwiecki

  Decyzja o przyznaniu piłkarskich mistrzostw świata 2022 Katarowi wciąż budzi wielkie emocje, podgrzewane przez samych przedstawicieli FIFA. Ba, sam Sepp Blatter, prezydent tej organizacji, zakomunikował, że był to jednak błąd. Powodem zawirowań są głównie o upały, jakie panują na Półwyspie Arabskim w okresie planowanego mundialu. Według Blattera dobrym wyjściem byłoby przeniesione mistrzostw na... zimę.
  W futbolowym świecie ten pomysł został przyjęty, nomen omen, dość chłodno. O koncepcji Blattera dyskutuje się oczywiście w samym Katarze.

  - Pewnie, że lepiej byłoby przeprowadzić mistrzostwa wios-ną albo w październiku, kiedy temperatury nie są już takie wysokie, ale taka zmiana byłaby karkołomna - twierdzi Włodzimierz Sklenarski, trener reprezentacji Kataru w strzelectwie. - Między innymi wprowadziłaby gigantyczny bałagan w innych dyscyplinach.
  Przecież nikt nie zawiesi na czas piłkarskich mistrzostw rozgrywek w siatkówce czy piłce ręcznej. A co ze sportami zimowymi? Wszyscy mają umowy z telewizją, a taka konkurencja wpłynęłaby na oglądalność - dodaje Sklenarski.

  FIFA dostała też nieco uspokajający raport o tym, że w tym roku lato w Katarze nie było zbyt uciążliwe.

  - Słupek rtęci nie przekroczył bariery 50 stopni - precyzuje polski szkoleniowiec strzelców. - Dla porównania w grudniu temperatura zwykle nie przekracza 30 stopni.

  Wszystkie katarskie obiekty są oczywiście klimatyzowane. Dotyczy to także budowanych stadionów, na których murawy będą specjalnie chłodzone.

  - Kibice będą się przemieszczać w specjalnych strefach, gdzie nie będą odczuwać upałów, a na trybunach powiewać będzie chłodna bryza. Zatrudniono najlepszych specjalistów od klimatyzacji - opowiada Sklenarski. - Z myślą o fanach piłki nożnej buduje się nawet metro, chociaż rodowici Katarczycy nigdy z niego nie będą korzystać, bo oni zdecydowanie wolą swoje potężne, klimatyzowane samochody. Mundial stał się także pretekstem do wybudowania całych nowych dzielnic. Wszędzie powstają luksusowe hotele, nawet mająca sześć pasów droga w centrum miasta budowana jest od nowa. Na moich oczach w ciągu pół roku wybudowano stadion mogący pomieścić 15 tysięcy widzów.

  Bogaci szejkowie nie liczą się z pieniędzmi. Mundial ma kosztować około 50 miliardów dolarów! W stolicy Kataru ma powstać dziewięć nowych stadionów. Architekci na dachu każdego z nich zainstalują panele słoneczne. Powstała energia zostanie wykorzystana na zasilenie między innymi klimatyzatorów. Jedna z aren, Doha Port Stadium, powstanie na specjalnie usypanej wyspie i zaraz po mistrzostwach zostanie rozebrana. Dlaczego? Bo Katarczycy nie potrzebują wielkich trybun - oni i tak najchętniej oglądają mecze na ekranach telewizorów w... klimatyzowanych pomieszczeniach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama