Debata RAŚ w Rybniku: Czy tu żyje naród śląski? [RELACJA, ZDJĘCIA]

  AB

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Debata RAŚ w Rybniku: Czy tu żyje naród śląski? [RELACJA, ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Biernat

  W sali wykładowej rybnickiej biblioteki odbyła się kolejna debata z cyklu śląskie pojęcia kontrowersyjne, której organizatorem jest Ruch Autonomii Śląska – koło Rybnik. Temat brzmiał "czy tu żyje naród śląski?".
  Temat debaty brzmiał: "czy tu żyje naród śląski". Jednak trzeba jasno powiedzieć, że uczestnicy często zbaczali z tematu, a dodatkowo podczas zabierania głosu często górę brały emocje. Częściej uczestnicy dyskutowali o tym kto ma prawo czuć się Ślązakiem, a kto nie. Zwracano uwagę na zaszłości historyczne, a także słabości państwa polskiego.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Śląska debata RAŚ w Rybniku. Temat? Powstania śląskie [RELACJA LIVE, ZDJĘCIA]


  Debatę otworzyła dr Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego, która była moderatorem debaty. Na początek przedstawiła wyniki spisu powszechnego z 2011 roku.

  - Około 850 tysięcy osób w Polsce zadeklarowało narodowość śląską w 2011 roku. Mamy już 2013 rok, a te osoby nie doczekały się żadnej nowej regulacji prawnej – stwierdziła dr Myśliwiec Wyjaśniła także pojęcia etniczność, narodowość, mniejszość narodowa i narodu. - Naród wysuwa postulat utworzenia własnego państwa. Na gruncie teorii różni go od narodowości – dodaje.

  Ślązacy są największą mniejszością w Polsce. Co do tego nie ma wątpliwości. Grupa, która do dnia dzisiejszego nie została prawnie upodmiotowiona. Ślązacy w świetle prawa nie istnieją. Kim są?

  Spełniają wszystkie warunki określającą grupę etniczną. - W moim przekonaniu są narodowością. Bo istnieją dojrzałe elity polityczne. Ale czy narodem są? - rozpoczęła.

  - Śląskość jest inną Polskością. Ja doceniam historię Polski, doceniam historię. Ale wybaczcie to nie był mój kraj - Jan Lubos. Po czym otrzymał gromkie brawa z sali – przyznał Jan Lubos.

  Tadeusz Galisz starał się określić osobę, która może nazywać się Ślązakiem. - Jestem Ślązakiem, ale jestem Polakiem. Jeśli do czegoś się dążyć, to trzeba doczekać. Bo naród musi dążyć do państwowości.. Ślązak jest ten, który tu na Śląsku mieszka. Który pokochał tę ziemię.

  Obecni na sali często zbaczali z dzisiejszego tematu. Wracano do przeszłości, a także tematu poprzedniej debaty w Rybniku.

  - Jestem Ślązakiem - Polakiem, dałem w pysk jednem z nauczycieli, który zwrócił uwagę na przerwie uczniom, że rozmawiali po śląsku. Ślubowałem jako żołnierz Polsce. Nie pozwolę aby Śląsk był dyskryminowany. Ale to nie wina Polski, tylko ludzi którzy nią rządzą.

  - Kim są Ślązacy? Chce się dowiedzieć – zaznaczała Myśliwiec, gdy uczestnicy debaty schodzili z tematu.

  - W dzieciństwie tępiono język śląski. Dlaczego wszyscy mają się czuć Polakami? Mimo, że się różnią. Wszyscy na Śląsku umieli czytać i pisać ponad 100 lat temu. Koleje Śląskie, które ktoś tak nazwał to jest chyba ośmieszenie. Pan Smolorz opisywał, jak ludzie po II wojnie światowej przyjeżdżali tu pracować – mówił Andrzej Koziński.

  Na Śląsk przyjechał Marek Chłasko po powstaniu warszawskim. Miał 11 lat. Pisał, że źle się czuje tutaj. Bo mówią innym językiem.

  - Jesteśmy narodowością. Choć mamy już pewne elity polityczne, to jednak musimy pewne rzeczy jeszcze zrobić. Na początek powinniśmy skodyfikować język śląski – mówił Józef Porwoł.

  Jeden z uczestników debaty zwrócił uwagę na kwestię języka. - Nasz lud utrzymał śląską gwarę. To jest gwara staropolska. To nas powinno łączyć- mówił jeden z mieszkańców. Nasze korzenie są głębsze niż 200 lat. Ja pamiętam czasy, kiedy nie mogłem mówić po śląsku. To były złe czasy. Teraz mamy możliwość kształtowania śląskiej mowy. I to róbmy.

  Wtórował mu kolejny mówca. - Ja też pamiętam, jak tępiono mówienie w języku śląskim. Moje serce godo mi, że jestem Górnoślązakiem. Moi rodzice godali po niemiecku, rzadko po śląsku. Ale nigdy nie usłyszałem w domu, że jesteśmy Niemcami, czy Polakami. My są Ślązokami to pamiętej.

  - Co to są Amerykanie. To jest naród? - zapytał jeden z obecnych na sali.

  - Trzeba też zaznaczyć, że część osób, które w spisach deklarowały narodowość śląską wcale tak nie czuli. Znam trzy takie osoby. Jeżeli ktoś się czuje ślązakiem, to ma prawo się nim czuć. I nikt nie ma prawa im tego odmawiać. Ja jestem Polakiem i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mi mówił, że mam być Czechem. Na Śląsku polskości jest tu dużo. To widać na tej sali. Słychać po kłótliwości na sali. To jest typowo polskie – wyjaśniał jeden z uczestników.

  - Jesteśmy Ślązakami z krwi i kości – słychać było z sali.

  Na debacie był obecny Konstanty Wolny, wnuk marszałka Sejmiku Śląskiego. - Społeczeństwo śląskie się zestarzało, a młodzi wyjechali. Jesteśmy bardzo sprytnie konfliktowani. My nawet nie jesteśmy grupą etniczną. Jesteśmy za słabi. Temat debaty powinien brzmieć, co zrobić żebyśmy byli mocni. Nie możemy wyjść z dołku. Jesteśmy osaczeni z wielu punktów. Sami nie wiemy co zrobić, aby być mocnym narodem. Jesteśmy jedną wielką grupą, która musi czuć się tutaj doskonale.

  Jan Rduch zwracał uwagę. - My się szarpiemy czy Ślązak ma być Polakiem czy Niemcem. My zapominamy, gdzie jesteśmy. Jesteśmy w Unii Europejskiej, która wkrótce będzie jednym państwem. Czy to się komuś podoba czy nie. Silesia w przyszłej Europie będzie jednym regionem. Europa będzie składała się z regionów. O tym zdecydowała już Warszawa. Czy Ślązak może być Polakiem lub Niemcem. Ja cały czas deklaruje, że jestem Ślązakiem, a nie Polakiem. Kiedy mówiłem, że jestem Ślązakiem, to mówiono mi, żebym wyjechał do Niemiec. Nawet polska inteligencja tak mówiła w kawiarni. W Polacy do nas Ślązaków mają wiele pogardy, włącznie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Dlaczego w Katowicach nie spotkał się z Jerzym Gorzelikiem. Czemu nie podał mu ręki? To chamstwo! Prezydent nie rozumie co to jest autonomia.

  Moderatorka podsumowała debatę. - Kwestie historyczne budzą emocje. Trwa tu przedłużenie dyskusji poświęcone wydarzeniom historycznym, jak Powstaniom Śląskim. To ważne. Jedna rzecz mnie martwi. Oczekiwałam więcej konkretów na rzecz upodmiotowienia Ślązaków. Brak jest konkretnego projektu. Duża część deklaruje, że czuje się Ślązakami. Ten pierwiastek śląski jest. Ta grupa cały czas przez państwo nie jest uznawana. Pytanie brzmi czy Ślązakom na tym zależy? Nie spotkałam się z koniecznością budowy silnego regionu, z jakąś koncepcją. Ślązacy nie osiągną niczego, jeżeli nie będzie jednego wspólnego projektu. Konieczny jest projekt polityczny, żeby tego kapitału ludzkiego nie roztwonić – podsumowała dr Małgorzata Myśliwiec.

  - Musimy się zjednoczyć - słychać było z wielu ust w kuluarach.

  Kolejna debata będzie dotyczyć śląskiej godki. Spotkanie odbędzie się w drugi piątek miesiąca listopada.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Kto najwybitniejszym absolwentem śląskich uczelni? [PLEBISCYT DZ]
  *Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
  *Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  Czytaj także

   Komentarze (89)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo Jo.

   Rumek. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A to ci je prowda slunzok - to je glupi , chytry , uparty jak baran i do zgody ni dojdzie nikaj.! Pyrsk Ludkowie.!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najweselszy tekst roku - nie tylko ze względu na "Marka Chłasko" :D

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Tłumy na sali - "naród śląski" stawił się licznie, jak zwykle, hehe
   To miło, że pan Rduch już wie, że Unia stanie się jednym państwem - niech jeszcze poda źródło tej wiedzy :D


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To proste !!

   Ruan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Muszą powstać ST. Zj. Europy (jedno państwo) chyba że, Europejczycy chcą żeby ich dzieci i wnuki zmywały gary w Chinach, USA, Rosji czy innych Indiach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pseudo Schlesiery pogrobowcy....wiadomo czego

   Helmut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Jak lubię wymianę poglądów z pseudoślązakami, którym kultura jak słoma z butów wychodzi:)
   Moderator, taki jeden "forsztat" to "chca mi kaffe w D...wsadzać", kolejny zboczeniec. Były "czarny" czy...rozwiń całość

   Jak lubię wymianę poglądów z pseudoślązakami, którym kultura jak słoma z butów wychodzi:)
   Moderator, taki jeden "forsztat" to "chca mi kaffe w D...wsadzać", kolejny zboczeniec. Były "czarny" czy co:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Helmut

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Ty mosz łep jak Rasista tys se mioł rasistra nazywac gorolski Baranie o mózgu z baranich jajec

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o widza ze

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   gorole se obudzili hehehehe gorol o imieniu Helmut I dziadek hahahahahaha dwa stare capy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŚLASK JEST SLASKI

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Ani Polski ani Niemiecki i Niech Zyje Naród Slaski i to wom godo slonzok


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rybniczanin

   Forsztat -ślimtający nad takimi paciulokami. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Ja ,mosz Reht, państwa jako takigo niy momy ,ale momy nasza Piykno Kraina Gornoślonzko ,no i Jynzyk Gornoślonzki odrymbny uod Polskigo,a uon bou przez ślonzokow Formowany Spontanicznie do...rozwiń całość

   Ja ,mosz Reht, państwa jako takigo niy momy ,ale momy nasza Piykno Kraina Gornoślonzko ,no i Jynzyk Gornoślonzki odrymbny uod Polskigo,a uon bou przez ślonzokow Formowany Spontanicznie do porozumiywanio sie miyndzy sobom i rodzonymi Dziećmi ,przeca ta Muter Ślonzko musiaua jakoś godać do swoich Rodzonych Dzieci tu w Krainie Ślonzki w Europie i to uod VII-w. jak ino sie tu na Ślonzku zaczynli uosiedlać Etniczni Słowianie ,a szkou w tych czasach niy byuo i to jeszcze dugo,a niy wszyscy byli tak bogaci żeby swoje dzieci do szkou Klasztornych posyuać.Jak momy ,Narod Ślonzki ,Swoja piykno KRAINA Ślonzko i w ni uod ZAWSZE Rodzymy sie z Muter Ślonzkich , miyszkomy i potym umiyromy tukej na naszy ziymi Ślonzki ,to czamu niy mogyby być Narodym ze Swoim odrymbnym Jynzykym ,Myśla że my som Uznawani w Europie i Świecie , to yno te tympe Narodowcy Polske w Warszawie nos niy widzom ,ale na Rolada Ślonzko to ja ,to naroz my som ,przyjadom ,nażrom sie ,poklepiom nos po plecach ,posuchajom noszy Kultury ,poklaskajom ,potym wyjadom i zaś nos majom w D...e . My zaś sie buntujymy ,udowodniomy naszo Nacjo ,upominomy sie uo Uznanie w Warszawie ,a Politycy w kouo Maciejku ,zaś to samo- NIYMA WOS.?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązak jest ten,

   który tu mieszka, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   kto pokochal tą ziemie, twierdzi T. Galisz. A co z tymi, którzy byli Ślązakami i kochali tą ziemie i którzy brutalnie zostali tego pozbawieni? Ci ludzie nie tylko że kochali tą ziemię, to jeszcze...rozwiń całość

   kto pokochal tą ziemie, twierdzi T. Galisz. A co z tymi, którzy byli Ślązakami i kochali tą ziemie i którzy brutalnie zostali tego pozbawieni? Ci ludzie nie tylko że kochali tą ziemię, to jeszcze ją przekształcili z biednego regionu rolniczego w czołową awangarde przemyslową Europy. Wtedy nikt nie demonstrował swojej polskosci,gdyz jej nie znano na tych terenach, a że porozumiewano się słowiańskim narzeczem, o niczym nie swiadczy. Dzisiaj, nikt nie może sobie wyobrazic jak szczęśliwi byli ci ludzie gdy otrzymali mieszkanie w tak dziś pogardzanych familiokach i stale zatrudnienie ze stałą pensją, ubezpieczeniem zdrowotnym i emerytalnym. Co znaczy - bo naród musi dązyc do państwowości? Jeżeli jest naród Ślaski, to do jakiej państwowości ma dązyc? Panu, panie Galisz, nikt nie zabrania byc Ślązakiem - Polakiem, ale gdyby w wyniku plebiscytu,Śląsk stal się niemiecki, z woli większości mieszkańców, co by pan zrobił? Zostałby, czy wyprowadziłby się do Polski?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLOVIANEN GERMANEN POLNISCH

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   CZY GOROLEN DEBILEN POLACISCH?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z woli "mieszkańców"... CZYLI TAKŻE NIEMCÓW - NIE ŚLĄZAKÓW

   abel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   ...a bzdury o "słowiańskiej" gadce opowiadaj niemieckiemu Opie z Selbstschutz - który pewnie samemu mówil o tej "słowiańskiej" mowie nie inaczej jak "POLNISCH"!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polnisch

   ist die (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Wirtschaft hier. Jeżeli nic więcej z tego wpisu do ciebie nie dotarło, ech szkoda czasu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak informacji o frekwencji.... pewnie znowu nie dopisali narodowcy z protestami.

   Bolert z solidarności (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   W czasie debaty fora DZ opustoszały z Oberków; pewnie robili tłum przed kamerą. Uruchomić dotacje z brd na frekwencję,a nie upłynniać na lewo. .Dobry stół szwedzki załatwi sprawę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Typowo

   polskie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   myslenie. Tak byś postąpił prostaku? Głęboko siedzi w Tobie ciula z małej chałpki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   20 osób na sali.

   HANYS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Gdzie są informacje o tych spotkaniach?.Gdyby takie były to zabrakło by miejsc na sli.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tłumy na spotkaniach Raś- istów

   Helmut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Informacji o RAŚ ci u nas dostatek, na Oberschlesien gdzie nie spojrzysz rasista, naród ślunski itp. Dobrze, że u nas na Śląsku tego nie ma. Nie mówię tu o okolicach Katowic, przecież wszyscy...rozwiń całość

   Informacji o RAŚ ci u nas dostatek, na Oberschlesien gdzie nie spojrzysz rasista, naród ślunski itp. Dobrze, że u nas na Śląsku tego nie ma. Nie mówię tu o okolicach Katowic, przecież wszyscy wiedzą, że jak polski książe Bolesław Krzywousty dzielił Polskę "na dzielnicę" to okolic Katowic, Bytomi itp. nie było na Śląsku. To rdzenne ziemie "goroli" z Małopolski :)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki naród

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

   takie zainteresowanie :) Czy z informacją czy bez :::)))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   narod slaski zyje---i kiepsko sie ma

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Odniesienie sie ,,,,do czegos ,,do kogos , jest nieustanne,,,wczesniej czy pozniej kazdego z osobna i wspolnie dopada...Inaczej zaczyna sie lawirowanie ,wykrecanie i klamstwa lub oszustwa...Jeszcze...rozwiń całość

   Odniesienie sie ,,,,do czegos ,,do kogos , jest nieustanne,,,wczesniej czy pozniej kazdego z osobna i wspolnie dopada...Inaczej zaczyna sie lawirowanie ,wykrecanie i klamstwa lub oszustwa...Jeszcze gorzej sprawa wyglada z unikaniem lub ignorowaniem a takze z fantazjowaniem.Jestem Slazakiem ,jestem Przyjezdnym i chcac nie chcac akceptuje to.Organizowanie wspolnoty moze byc i jest rozne ..Wspolnota bankrutujaca jest zla.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama