Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura to dobry czas na studia [OFERTA UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU]

Paweł Pawlik
Studenci uniwersytetów trzeciego wieku z Katowic. Stoją od lewej: Czesław Możejko, Joanna Krzysteczko, Franciszek Bara, Gabriel Markiewicz, Halina Kapuścik i Krystyna Hępińska
Studenci uniwersytetów trzeciego wieku z Katowic. Stoją od lewej: Czesław Możejko, Joanna Krzysteczko, Franciszek Bara, Gabriel Markiewicz, Halina Kapuścik i Krystyna Hępińska Lucyna Nenow
Uniwersytety Trzeciego Wieku na Śląsku zachęcają do skorzystania z coraz bogatszej oferty edukacyjnej. Co proponują i dla kogo? ZOBACZ DALEJ

Uniwersytety Trzeciego Wieku na Śląsku mają już 30-letnią tradycję. W tym roku na zajęcia tego typu na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zapisało się ponad 1100 nieco starszych studentów. Dużym zainteresowaniem cieszą się też podobne zajęcia organizowane przez prywatne uczelnie wyższe w całym regionie. Prócz wiedzy i nowych znajomości można też liczyć na studenckie zniżki - na przykład na kawę czy grę w kręgle.

Zajęcia dla seniorów są ciekawe i różnorodne

Oferta skierowa do studentów - seniorów jest nie mniejsza niż ta, przygotowana dla kandydatów bezpośrednio po maturze. Wykłady są prowadzone przez nauczycieli akademickich śląskich wyższych uczelni oraz praktyków i specjalistów z zakresu wiedzy o regionie, psychologii, medycyny, informatyki, języków obcych czy integracji europejskiej.

- Realizujemy zajęcia zatwierdzone przez radę programową. Nie ma mowy jednak o nudzie. Prócz zajęć gimnastycznych, kursów językowych czy zajęć informatycznych, można nauczyć się grać w brydża sportowego lub wykorzystać swój talent w Uniwersyteckim Chórze Trzeciego Wieku - mówi Jarosław Kowalcze, dyrektor Górnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chorzowie.

- Większość uczestników to osoby z wyższym wykształceniem, które po przejściu na emeryturę chcą ciekawie spedzić wolny czas - mówi dr Helena Hrapkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego. - Bycie w grupie rówieśników, uczestniczenie w życiu kulturalnym regionu jest bardzo ważne dla naszych studentów - dodaje.

Mimo, że często student - senior to osoba aktywna, która lubi być na czasie, to zdaniem Zenobi Misiorek aktywnie wspierającej akcje na rzecz aktywizacji starszych osób w Dąbrowie Górniczej, przede wszystkim należy pamiętać o osobach starszych wykluczonych z życia społecznego.

- W dużych miastach, ludzie po przejściu na emeryturę są samotni i stają się anonimowi. Narasta poczucie wyobcowania, dlatego bardzo ważne jest, aby organizować czas seniorom - uważa Zenobia Misiorek.

Studenci żyją nie tylko samą nauką

Uniwersytety trzeciego wieku dbają nie tylko o rozwój intelektualny swoich podopiecznych. Oprócz wykładów organizowane są zajęcia gimnastyczne, nauka tańca, pilates czy joga.

- Ludzi starszych trzeba wszelkimi sposobami rozruszać - mówi Zenobia Misiorek. - Jogę można ćwiczyć w każdym wieku, a ludzie aktywni są szczęśliwi i dłużej cieszą się dobrym zdrowiem - dodaje.

Studenci UTW mogą też skorzystać ze specjalnych pokazów filmowych i teatralnych. Niektóre placówki gastronomiczne, kluby i bary honorują legitymacje uniwersytetów trzeciego wieku, więc w takich miejscach można napić się kawy za symboliczną złotówkę, albo wypić studenckie piwo.

- Zapraszamy na piwo ze zniżką studencką. Zniżki obowiązują wszystkich studentów, niezależnie od wieku. Jedyne ograniczenie to konieczność ukończenia 18 lat - mówi Roman Rzepka z pubu Śruba w Katowicach, lokalu chętnie odwiedzanego przez studentów.

Prócz studenckiego piwa ze zniżką, na starszych żaków czekają też studenckie wieczory w centrach rozrywki. Na przykład w katowickiej kręgielni Gravitacja zniżki są do wzięcia we wtorki i czwartki.

- Oczywiście studenckie godziny obowiązują wszystkich studentów niezależnie od wieku - podkreśla Beata Wiercińska, menadżer kręgielni.

Uniwersytety trzeciego wieku z bogatą historią

Uniwersytety trzeciego wieku powstały z myślą o pokoleniu, które nie mogło kontynuować swojej edukacji w czasie II wojny światowej. Pierwsza taka placówka na Śląsku powstała w Katowicach w 1982 przy udziale Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Medycznej. Co roku liczba słuchaczy wzrastała i aktualnie wynosi ponad 1100 osób. Do UTW w Uniwersytecie Śląskim należy jeszcze grupa słuchaczy 600 osób z Sosnowca i 400 osób w Jastrzębiu-Zdroju. Od kilku lat zajęcia dla seniorów oferowane są przez większość uczelni w naszym regionie. Liczba chętnych do nauki rośnie, a studenci UTW nie wyobrażają sobie rezygnacji z tego rodzaj aktywności.

Z Jarosławem Kowalcze, dyrektorem Górnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającym przy Centrum Kształcenia Ustawicznego Ekonomistów, rozmawia Paweł Pawlik

Kto może zostać studentem uniwersytetu trzeciego wieku?
Nasza oferta skierowana jest do starszych osób, nieaktywnych zawodowo. Naszymi studentami są przede wszystkich emeryci i renciści powyżej 50 roku życia. Górnej granicy wieku nie ma. Oczywiście dotychczasowe wykształcenie też nie ma żadnego znaczenia.

Jak zachęciłby pan dojrzałe osoby do uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez uniwersytety?
Uczestnicy zajęć mogą rozwinąć swoje umiejętności, a nawet odkryć ukryte zdolności. Warto zrobić coś, na co nie było czasu w trakcie pracy zawodowej. Takie zajęcia to również doskonała szansa, aby spotkać się z rówieśnikami.

Z jakich zajęć mogą skorzystać seniorzy studenci?
Program zajęć jest bardzo atrakcyjny i różnorodny. Staraliśmy się dostosować go przede wszystkim do wymagań i możliwości słuchaczy. Organizujemy różnego rodzaju wyjazdy, zajęcia muzyczne, plastyczne i zajęcia na pływalni. Do dyspozycji jest też sala gimnastyczna. Oferujemy wyspecjalizowaną kadrę i odpowiednie warunki.

Jednak nie każdego stać na opłaty za takie zajęcia...
Wszystkie zajęcia oferowane przez Górnośląski Uniwersytet Trzeciego Wieku są bezpłatne. Budżet na działalność placówki został zatwierdzony przez Radę Miasta dzięki czemu nie pobieramy żadnych opłat od naszych studentów.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*Kto najwybitniejszym absolwentem śląskich uczelni? [PLEBISCYT DZ]
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!