Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi dla niepełnosprawnych: Co można odliczyć od podatku w 2013 roku? [PORADNIK]

Jadwiga Jenczelewska
Mam pytania związane z odliczeniem kwoty bez limitu od dochodu na adaptację i wyposażenie mieszkania oraz budynku, czyli likwidację barier architektonicznych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Jako przykłady podaje się tylko likwidację wanny i założenie prysznica czy montaż uchwytów w łazience. Odpowiada Michał Kasprzak, rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach.

Mam pytania związane z odliczeniem kwoty bez limitu od dochodu na adaptację i wyposażenie mieszkania oraz budynku, czyli likwidację barier architektonicznych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Jako przykłady podaje się tylko likwidację wanny i założenie prysznica czy montaż uchwytów w łazience.
1. Czy oprócz tych urządzeń w łazience można także do-konać wymiany w mieszkaniu - podłogi ze śliskiej na antypoślizgową?
2. Czy można wymienić drzwi na szersze, zlikwidować progi, odpowiednim kolorem pomalować ściany czy wyłożyć tapetą (dotyczy to osób niedowidzących)?
3. Czy można wymienić meble kuchenne oraz meble do spania na bardziej porę-czne powodujące mniejszą uciążliwość osobom niedo-widzącym i niesprawnym ruchowo?
4. Czy można wykonać chodnik (przez wyłożenie np. kostką) od wyjścia z budynku do wyjścia z posesji?
Stały Czytelnik

Odpowiada Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach

Ustawodawca - wskazaniem, że odliczeniem objęte są wydatki na adaptację i wy-posażenie mieszkań oraz bu-dynków mieszkalnych - nie określił ich katalogu. W każ-dym przypadku decydujące powinny być potrzeby danego podatnika, wynikające z jego niepełnosprawności.

W praktyce, w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, do wydatków na adaptację mieszkania podyktowanych potrzebami wynikającymi z tej niepełnosprawności, można zaliczyć np. wydatki na zakup i montaż balustrad i uchwytów ułatwiających poruszanie, poszerzenie drzwi, likwidację progów, wykonanie podestów i podjazdów dla wózka inwalidzkiego. Należy jednak zaznaczyć, że ulga nie dotyczy wydatków na adaptację terenu wokół budynku mieszkalnego.

Dodatkowo - w ramach ulgi rehabilitacyjnej - można odliczyć wydatki poniesione na: zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Chodzi tu o sprzęt, urządzenia czy narzędzia o charakterze niestandardowym, konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności.

Istotne jest to, że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek, a zakupiony sprzęt musi być używany w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu bądź ułatwiać wykonywanie czynności życiowych. Cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*Kto najwybitniejszym absolwentem śląskich uczelni? [PLEBISCYT DZ]
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!