List do DZ: Stary Lwów brzmiał językiem wielu kultur

  List do DZ: Stary Lwów brzmiał językiem wielu kultur

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nabożeństwo ekumeniczne w lwowskiej katedrze
  1/3
  przejdź do galerii

  Nabożeństwo ekumeniczne w lwowskiej katedrze ©Maciej Wojciechowski

  W dniach 14-15 września lwowska starówka przypomniała sobie bardzo dawne czasy, gdy gwar tłumów brzmiał melodią wielu kultur i języków - śpiewnego ruskiego, szeleszczącego polskiego i gardłowego kipczackiego.
  Szczególnie tego ostatniego było tym razem wiele na całej długości ulicy Ormiańskiej, w tym szczególnym zakątku Lwowa zwanym "ormiańskim zaułkiem". Wszystko za sprawą jubileuszu 650-lecia ormiańskiej katedry i uroczystości zorganizowanych wspólnie przez władze, kościoły i organizacje społeczne - polskie, ormiańskie i ukraińskie.

  30 sierpnia 1363 roku we Lwowie, który właśnie kilka lat wcześniej, po tatarskim spląd-rowaniu, został na nowo lokowany przez króla Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim - kupcy ormiańscy, Jakub, syn Szahinszacha z Kaffy i Panos, syn Abrahama z Ghazara-tu, korzystając z królewskich przywilejów dla nacji ormiańskiej, ustanowili fundację dla budowy kościoła katedralnego we Lwowie. Budowę, na podstawie planów kościoła ze św. Znaku (Surb Nyszan) w Surchacie na Krymie, lwowscy Ormianie powierzyli architektowi ze Śląska - "muratorowi Doringowi".

  (...) W sumie - atrakcji w tych dwóch dniach było bez liku, ku radości lwowian, setek pielgrzymów i tysięcy zwykłych o tej porze roku we Lwowie turystów. (...) Turyści ruszyli na ulicę Ormiańską korzystać z atrakcji kuchni ormiańskiej, natomiast gliwicka pielgrzymka (gliwicka, bo wyruszyła spod kościoła ormiańskiego w Gliwicach, ale grupująca Ormian polskich z Wrocławia, Oławy, Krakowa, Warszawy - z całej Polski) udała się na Cmentarz Łyczakowski, gdzie złożyliśmy kwiaty, zapalili znicze, a ksiądz Rafał Krawczyk pięknie odśpiewał po ormiańsku, przy grobach arcybiskupów ormiańskich, "Hajr mer" i "Wieczne odpoczywanie". (...)

  My, pielgrzymka, ale również wielu Ormian nowej emigracji, mieszkańców Lwowa, a także nasi przyjaciele ukraińscy, o godzinie 21 święciliśmy jubileusz mszą św. w litrugii ormiańsko-katolickiej w lwowskiej katedrze łacińskiej.

  Niedziela, 15 września, to dzień Apostolskiego Kościoła. Już o godzinie 9.30 tłumy gromadziły się pod katedrą. Spotkaliśmy się w południowym krużganku, gdzie nastąpiło oficjalne przekazanie - po dokonanej renowacji - kaplicy Golgoty.

  To arcydzieło sztuki snycerskiej w drewnie, przez 50 lat wykorzystywania katedry z jej otoczeniem przez sowieckie władze jako magazynu, zostało zniszczone, wydawało się, nieodwracalnie. Jednak cierpliwa praca polskich i ukraińskich konserwatorów pod kierunkiem warszawskiego artysty Andrzeja Kazberuka, sfinansowana w całości przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyniosła efekt wprost rewelacyjny. (...)

  Słoneczny, ormiańsko-polski w tych dniach Lwów, wielokulturowy jak niegdyś, był tak piękny, że nic tylko na nowo się zakochać... "Bo gdybym si kiedyś urodzić miał znów - to tylko we Lwowie"...

  Bogdan Stanisław Kasprowicz lub... Astwacatur Ilowacy Gasparian

  CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
  Adres mejlowy: opinie@dz.com.pl
  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Kto najwybitniejszym absolwentem śląskich uczelni? [PLEBISCYT DZ]
  *Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
  *Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama