Obwodnica Zawiercia: Przed nami utrudnienia drogowe w...

  Obwodnica Zawiercia: Przed nami utrudnienia drogowe w powiecie zawierciańskim

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy Zawiercia już raz zablokowali drogę krajową  nr 78. Niewykluczone, że znów odbędzie się taka akcja
  1/2
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy Zawiercia już raz zablokowali drogę krajową nr 78. Niewykluczone, że znów odbędzie się taka akcja ©Patryk Drabek

  Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej poinformowało, że jeszcze w tym miesiącu mają ruszyć przetargi na budowę obwodnic przeznaczonych do budowy w latach 2014-2020. Wśród nich nie znalazła się obwodnica Zawiercia, co wywołało burzliwe dyskusje na forach internetowych.
  Pojawił się nawet pomysł przeprowadzenia kolejnych blokad drogi krajowej nr 78 w Zawierciu czy też w Porębie. Takie akcje widzieliśmy już w tym roku i kierowcy pewnie nie byliby zachwyceni powtórką...

  - Trzeba podjąć walkę o obwodnicę, ale jestem przeciwnikiem organizowania blokady DK 78 w okresie Święta Zmarłych - przekonuje jednak były starosta zawierciański, a obecnie radny Rady Powiatu Leszek Wojdas, który współorganizował poprzednie akcje.


  Po ostatnich informacjach z Warszawy zareagowały władze miasta oraz parlamentarzyści, tymczasem, jak poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Mikołaj Karpiński - wszystko jest jeszcze możliwe.

  - Obecnie w resorcie transportu jest opracowywany dokument programowy, zawierający zadania planowane do realizacji na drogach krajowych w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020. Dokładne plany inwestycyjne na lata 2014-2020 zostaną przedstawione, gdy znane będą ostateczne poziomy dofinansowania UE, jakie otrzyma GDDKiA - tłumaczy Mikołaj Karpiński. - Jako pierwszy etap realizacji zadań inwestycyjnych, dotyczących budowy obwodnic w nowej perspektywie finansowej, został opracowany załącznik nr 6, który zawiera część zadań planowanych do realizacji w latach 2014-2020 - dodaje Mikołaj Karpiński.

  Tymczasem niebawem w plac budowy zamieni się droga wojewódzka nr 796 w Chruszczobrodzie (gmina Łazy) na granicy z Dąbrową Górniczą. Wiadukt znajdujący się nad torami kolejowymi zostanie bowiem rozebrany, a na jego miejsce zostanie wybudowany zupełnie nowy.

  W czasie budowy zostanie wyznaczony przejazd przez tory dla ruchu lokalnego (dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i autobusów - dop. red.). Dla samochodów ciężarowych (powyżej 3,5 t) będzie natomiast wyznaczony objazd.

  - W tej chwili wykonawca, czyli firma IMB Podbeskidzie ze Skoczowa, dokonuje ostatnich uzgodnień z PKP Linie Kolejowe, dotyczących tego przejazdu. Koszt nowego wiaduktu to ponad 6 milionów złotych - informuje Ryszard Pacer z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

  Zaplanowano też rozebranie mostu nad rzeką Mitręgą i wybudowanie nowego. Podczas realizowania inwestycji powstanie most tymczasowy. Wykonawcą jest firma Mosty Chrzanów, a koszt tego przedsięwzięcia to 2,1 mln złotych. Termin zakończenia obydwu inwestycji upływa 31 października 2014 roku.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Kto najwybitniejszym absolwentem śląskich uczelni? [PLEBISCYT DZ]
  *Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
  *Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ubwodnica

   adamzzawiercia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Biorąc pod lupę wszelakie budowy dróg i mostów a także obwodnic,należy postawić pytanie dokąd to
   jeszcze będziemy pod panowaniem byłej komuny i GDDKiA Jak ma pamięć sięga w/w firma jest jak 100...rozwiń całość

   Biorąc pod lupę wszelakie budowy dróg i mostów a także obwodnic,należy postawić pytanie dokąd to
   jeszcze będziemy pod panowaniem byłej komuny i GDDKiA Jak ma pamięć sięga w/w firma jest jak 100 innych jedynie pośrednikiem za ciężkie pieniądze.Dziś znowu oczekują na wysokość dotacji z Unii i co
   się da urwać dla siebie a resztę dopiero się odpowiednio rozdzieli.! Dokąd to TUSK i jego rząd będą
   tolerować tych wszelkich pośredników i wypłacać im wysokie wynagrodzenia??? Ile tysięcy darmozjadów
   pracuje ,przepraszam dryluje Skarb Państwa.? Jeżeli min.Transportu obrało tą drogę po której mają
   poruszać się pociągi uliczne,Tiry. To niechaj dopilnuje sam tej inwestycji a nie używa GDDKiA jako
   pośrednika,po jaką cholerę te instytucje się dublują?A może kolesie i muszą zarabiać.??? Podobnie ma się sprawa min. Ekologi podanie zdeponowane u Prezydenta miasta oczekuje już ponad 2 lata na jakąkolwiek realizację! Przypomnę :przed mymi oknami rośnie 50 lat i to 1/5m od budynku.Wrastając swymi korzeniami w fundamenty ponieważ rodzaj tego drzewa to LIPA a więc i podanie traktuje się podobnie Lipa. człowiek jako taki osobnik nie jest brany pod uwagę bo ważniejsza ekologia i to drzewo.
   Zanim coś w tym kraju doczeka realizacji to 70% kosztów jest przejadane poprze w/w pośredników!!!
   DROGI NALEŻAŁO BY ZABLOKOWAĆ NA TYDZIEŃ,WÓWCZAS MOŻE SIĘ KTOŚ OBUDZI Z LETARGU.!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama