18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Lech Wałęsa i Solidarność na drzwiach bazyliki

Barbara Kubica
Upamiętniono także pielgrzymki na Jasną Górę, do Piekar i Turzy
Upamiętniono także pielgrzymki na Jasną Górę, do Piekar i Turzy Barbara Kubica
Płaskorzeźby z wizerunkami kardynała Wyszyńskiego, arcybiskupa Zimonia, sceny przedstawiające słynną rybnicką pielgrzymkę na Jasną Górę, a nawet... Lech Wałęsa i Solidarność mają swoje miejsce na olbrzymich, nowych drzwiach bazyliki św. Antoniego w Rybniku.

Są monumentalne, ważą ponad 5 ton, ale otworzyć potrafi je samodzielnie nawet 7-letnia dziewczynka. Po kilku latach starań proboszczowi miejscowej parafii, księdzu Franciszkowi Musiołowi, udało się wywalczyć zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na montaż nowych drzwi.

- Do wymiany tych drzwi przymierzaliśmy się już od wielu lat. W ciągu ostatnich trzech próbowaliśmy do tego pomysłu przekonać konserwatora. Oni cały czas stali na stanowisku, że te drzwi - stare i zniszczone - to są drzwi oryginalne, które w bazylice są od początku jej istnienia - mówi ksiądz Franciszek Musioł. - To była jednak nieprawda, bo nasze stare drzwi w czasie wojny rozjechał czołg. Zachowały się tylko oryginalne, pierwsze ościeżnice. Skrzydła były połatane z desek, innych, bocznych drzwi - dodaje. Konserwatora do pomysłu wymiany drzwi w jednym z największych zabytków sakralnych na Śląsku przekonały dopiero specjalistyczne badania.

- Przyjechali eksperci z Krakowa, którzy jasno powiedzieli, że to nie jest oryginał. Wówczas zgoda na wymianę wydana została w ciągu pięciu dni - dodaje z uśmiechem ksiądz proboszcz.

Nowe wrota do jednego z najpiękniejszych kościołów na Śląsku, to prawdziwe dzieło sztuki. Zaprojektował je znany śląski artysta rzeźbiarz Zygmunt Brachmański.

- Projekt był uzgadniany i z proboszczem, i z kurią. Chcieliśmy, by rzeźby na nich umieszczone nawiązywały do okresów największego rozkwitu wiary katolickiej w Polsce. Samo przygotowanie projektu zajęło mi około pół roku - mówi artysta z Katowic.

Wierni mogą też podziwiać motywy rybnickie, np. płaskorzeźbę ks. Brudnioka, budowniczego kościoła, albo sceny przedstawiające rybnickie pielgrzymki. Cała inwestycja kosztowała ok. 250 tysięcy złotych.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*Kto najwybitniejszym absolwentem śląskich uczelni? [PLEBISCYT DZ]
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!