Zlikwidujmy śmiercionośne przejazdy kolejowe

  Zlikwidujmy śmiercionośne przejazdy kolejowe

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wkrótce rusza europejska kampania edukacyjna w sprawie bezpieczeństwa na przejściach kolejowych. W Polsce niestrzeżone przejazdy zbierają śmiertelne żniwo.
  Wszystkie państwa unijne mające żelazną kolej, wypowiedziały wojnę śmierci grasującej na przejazdach. Zbiera ona co roku wśród kierowców krwawe żniwo.

  Takie sceny zdarzają się codziennie w całym kraju: rozpędzony samochód wpada na skrzyżowanie z torami kolejowymi, choć z daleka widać czerwone światło. Może być gorzej - auto zgrabnym łukiem omija opuszczone rogatki. Znak "stop" przed przejazdem niestrzeżonym traktowany jest wyłącznie jak element krajobrazu.
  Efekt? Średnio w roku na torach dochodzi w Polsce do 255 wypadków. Nieostrożność kierowców była przyczyną 98,3 proc. z nich. Co trzeci kierowca lub jego pasażer zginął. Podobnie jest w innych krajach europejskich. Dlatego w marcu odbyło się kolejne posiedzenie w Brukseli na temat wypadków na przejazdach.

  - Kampanie dotyczące bezpieczeństwa są prowadzone na wszystkich kontynentach, bo problem istnieje wszędzie - mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

  Był na ostatnim posiedzeniu w Brukseli, bo jest współautorem polskiej kampanii "Bezpieczny przejazd", prowadzonej od 2005 roku. Mimo nagród, jakie w Europie Polacy za nią zebrali - bo ograniczyliśmy przypadki tragedii, problem nadal istnieje. Receptą są lepsze zabezpieczenia - najlepiej skrzyżowania dwupoziomowe. Na przeszkodzie stoją jednak pieniądze.

  - Koszty utrzymania dziś istniejących przejazdów drogowo-kolejowych i inwestowania w nowe to ponad 220 mln zł rocznie - wylicza Krzysztof Łańcucki z PKP PLK SA, spółki odpowiedzialnej za zarządzanie państwową siecią kolejową.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama