Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Celują w raj nad wodą

Magdalena Nowacka
Tak ma wyglądać plaża nad zalewem w Rogoźniku
Tak ma wyglądać plaża nad zalewem w Rogoźniku Fot. ARC Starostwa Powiatowego
Rogoźnik może stać się atrakcją dla turystów. Nowoczesna wizja za 40 tys. zł na dobry początek

Zawieszone na skarpach tarasy widokowe, domy na wodzie, nowoczesny plac zabaw i centrum hotelowo-konferencyjne. To wszystko ma powstać nad zalewem w Rogoźniku, na gruntach o pow. 18 hektarów i 13 hektarach zbiornika wodnego.

Propozycje dla inwestorów są efektem nowoczesnego planowania. Powstały w trakcie urbanistycznych Warsztatów Charrette, dzięki którym stworzono całościową koncepcję przedsięwzięcia. Starostwo Powiatowe w Będzinie wydało na nią 40 tysięcy złotych.

Wizja powstała w zaledwie dwa dni. Takie planowanie infrastruktury łącznie z architekturą, zaopatrzeniem w wodę i sposobem pozbywania się odpadów dopiero raczkuje w naszym kraju. Na pomysł, żeby zaprojektować tereny w Rogoźniku taką metodą wpadło starostwo powiatowe. Teraz ruch należy do radnych z Bobrownik, gminy, na której terenie leży Rogoźnik.

- W tegorocznym budżecie na zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego gminy przeznaczyliśmy około 200 tysięcy złotych. Trwają konsultacje z radami sołeckimi, które zgłaszają swoje uwagi. Oczywiście zmiany będą też tak wprowadzane, żeby uwzględniały to, co przewiduje opracowana koncepcja. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do tych zmian i nie będziemy ich hamować - zapewnia Mirosław Rabsztyn, wójt gminy.

Decyzje co do pierwszych zmian mają być wprowadzane na sesji pod koniec kwietnia. Wszystkie formalności jednak potrwają, jak mówi wójt, do końca tego roku. Przez ten czas starostwo chce przygotować teren. W Powiatowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest ok. 47 tys. zł m.in. na karczowanie, koszenie, wycinkę i sadzenie nowej zieleni .
- Mamy nadzieję, że nasz plan zachęci inwestorów do zainteresowania się tym terenem. Przygotowana wizualizacja powinna podziałać na wyobraźnię przedsiębiorców - mówi Kinga Wesołowska z wydziału rozwoju i współpracy z zagranicą będzińskiego starostwa.

- Obecnie przygotowywane plany zagospodarowania terenów są albo zbyt szczegółowe, albo zbyt swobodne. Powstaje też wiele kosztownych projektów, które nie rozwiązują realnych potrzeb i trafiają do szafy. Dlatego powstała właśnie metoda, polegająca na połączeniu różnych doświadczeń i sporządzeniu po nich masterplanu. Ta forma projektowania ma wiele plusów - mówi Tomasz Delowski, wiceprezes Centrum Projektów Regionalnych Inwestor SA w Katowicach.
Zdaniem projektantów już na tym etapie uwzględniane są społeczne oczekiwania. W ten sposób zapobiega się ewentualnym protestom (np. ekologów, że niszczy się pomnik przyrody, czy kupców, że zabiera im się plac targowy).

Ekspresowe warsztaty zapoczątkowano w USA

Warsztaty Charrette po raz pierwszy zastosowano 30 lat temu w USA.
Główną zasadą jest omówienie projektu przez wszystkie zainteresowane strony już na etapie koncepcji.

Uwzględnia się także uwarunkowania przyrodnicze oraz lokalne tradycje i zwyczaje mieszkańców. Metodę zastosowano przy planowaniu modernizacji zabudowań dawnych zakładów odzieżowych w poznańskiej Modenie oraz w Siewierzu przy projekcie Miasteczko Siewierz oraz w Katowicach, w sąsiedztwie osiedli Bażantów i Odrodzenia, gdzie ma powstać osiedle Forrest Hill.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera