Celują w raj nad wodą

  Celują w raj nad wodą

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rogoźnik może stać się atrakcją dla turystów. Nowoczesna wizja za 40 tys. zł na dobry początek
  Zawieszone na skarpach tarasy widokowe, domy na wodzie, nowoczesny plac zabaw i centrum hotelowo-konferencyjne. To wszystko ma powstać nad zalewem w Rogoźniku, na gruntach o pow. 18 hektarów i 13 hektarach zbiornika wodnego.

  Propozycje dla inwestorów są efektem nowoczesnego planowania. Powstały w trakcie urbanistycznych Warsztatów Charrette, dzięki którym stworzono całościową koncepcję przedsięwzięcia. Starostwo Powiatowe w Będzinie wydało na nią 40 tysięcy złotych.


  Wizja powstała w zaledwie dwa dni. Takie planowanie infrastruktury łącznie z architekturą, zaopatrzeniem w wodę i sposobem pozbywania się odpadów dopiero raczkuje w naszym kraju. Na pomysł, żeby zaprojektować tereny w Rogoźniku taką metodą wpadło starostwo powiatowe. Teraz ruch należy do radnych z Bobrownik, gminy, na której terenie leży Rogoźnik.

  - W tegorocznym budżecie na zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego gminy przeznaczyliśmy około 200 tysięcy złotych. Trwają konsultacje z radami sołeckimi, które zgłaszają swoje uwagi. Oczywiście zmiany będą też tak wprowadzane, żeby uwzględniały to, co przewiduje opracowana koncepcja. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do tych zmian i nie będziemy ich hamować - zapewnia Mirosław Rabsztyn, wójt gminy.

  Decyzje co do pierwszych zmian mają być wprowadzane na sesji pod koniec kwietnia. Wszystkie formalności jednak potrwają, jak mówi wójt, do końca tego roku. Przez ten czas starostwo chce przygotować teren. W Powiatowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest ok. 47 tys. zł m.in. na karczowanie, koszenie, wycinkę i sadzenie nowej zieleni .
  - Mamy nadzieję, że nasz plan zachęci inwestorów do zainteresowania się tym terenem. Przygotowana wizualizacja powinna podziałać na wyobraźnię przedsiębiorców - mówi Kinga Wesołowska z wydziału rozwoju i współpracy z zagranicą będzińskiego starostwa.

  - Obecnie przygotowywane plany zagospodarowania terenów są albo zbyt szczegółowe, albo zbyt swobodne. Powstaje też wiele kosztownych projektów, które nie rozwiązują realnych potrzeb i trafiają do szafy. Dlatego powstała właśnie metoda, polegająca na połączeniu różnych doświadczeń i sporządzeniu po nich masterplanu. Ta forma projektowania ma wiele plusów - mówi Tomasz Delowski, wiceprezes Centrum Projektów Regionalnych Inwestor SA w Katowicach.
  Zdaniem projektantów już na tym etapie uwzględniane są społeczne oczekiwania. W ten sposób zapobiega się ewentualnym protestom (np. ekologów, że niszczy się pomnik przyrody, czy kupców, że zabiera im się plac targowy).


  Ekspresowe warsztaty zapoczątkowano w USA

  Warsztaty Charrette po raz pierwszy zastosowano 30 lat temu w USA.
  Główną zasadą jest omówienie projektu przez wszystkie zainteresowane strony już na etapie koncepcji.

  Uwzględnia się także uwarunkowania przyrodnicze oraz lokalne tradycje i zwyczaje mieszkańców. Metodę zastosowano przy planowaniu modernizacji zabudowań dawnych zakładów odzieżowych w poznańskiej Modenie oraz w Siewierzu przy projekcie Miasteczko Siewierz oraz w Katowicach, w sąsiedztwie osiedli Bażantów i Odrodzenia, gdzie ma powstać osiedle Forrest Hill.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama