Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kozłowej Górze i Świerklańcu mgła trwa średnio 100 dni w roku

AS
Mgła
Mgła Janusz Wójtowicz
Według obliczeń hydrologów średnio sto dni w roku mieszkańcy Świerklańca i Kozłowej Góry, dzielnicy Piekar Śląskich, żyją we mgle.

Mgła unosi się nad polami około godz. 21 i przesuwa się w kierunku drogi łączącej Świerklaniec z Kozłową Górą. Kierowcy muszą bardzo wtedy zwalniać.

- Jadąc DW911 przy tak dużej mgle trzeba na prawdę uważać na zakrętach- mówi Małgorzata Bula, mieszkanka Kozłowej Góry.

Równie często z podobnym zjawiskiem atmosferycznym mają do czynienia tyszanie.

Kierowcy na mgłę muszą uważać szczególnie na autostradzie A4, pomiędzy węzłami Bojków i Ostropa oraz na drodze krajowej nr 81 w Łaziskach Górnych. Tu w rejonie oddziaływania chłodni kominowej Huty Łaziska tworzy się specyficzny mikroklimat, który sprzyja powstawaniu zamglenia. By zapobiec wypadkom, na obu odcinkach drogi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadziła specjalne oznakowanie. Zwłaszcza, że dochodziło tam do wypadków.

W Polsce mgły występują najczęściej w okresie jesiennym. Maksymalna miesięczna częstość mgieł w Polsce przypada na październik (4 – 12 dni z mgłą), najrzadziej mgły występują w czerwcu (1 – 3 dni). Najczęściej pojawiają się na obszarach górskich, gdzie warunki do ich powstawania są najbardziej sprzyjające.

- Mgły najczęściej występują w październiku właśnie- mówi Grażyna Beblot, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - W najbliższym okresie: wystąpią miejscami silne zamglenie ograniczające widzialność od 1000 m do 3000 m i mgła ograniczająca widzialność od 100 m do 900 m- dodaje.

Na terenie woj. śląskiego mgły najczęściej występują w wyższych partiach Beskidów, szczególnie w okresie od listopada do marca włącznie. Stosunkowo dużą częstością mgieł wyróżnia się w naszym województwie rejon Świerklańca z pobliskimi obszarami leśnymi i zbiornikiem wodnym w Kozłowej Górze. Średnia roczna liczba dni z mgłą wynosi tu ok. 100 dni.

W ostatnich latach jedna z najgęstszych mgieł wystąpiła w Polsce pod koniec listopada 2006 roku, kiedy w to Katowicach czas trwania mgieł przekraczał 5 godz./dobę, z maksimum prawie 14 godz. w dniu 28 listopada 2006 r. Widzialność ograniczona była okresami do 50 m. (w Warszawie mgła utrzymywała się wówczas przez ponad tydzień, czyli najdłużej od 38 lat paraliżując przy tym pracę Okęcia).

Kiedy powstaje mgła?

Mgła jest to zawiesina bardzo małych kropel wody lub kryształów lodu w przyziemnej warstwie powietrza, zmniejszająca widzialność w kierunku poziomym poniżej 1 km. W przypadku silnej mgły widzialność może się zmniejszyć do 10, a nawet 5 metrów. Warunkiem do powstawania mgły jest mieszanie się ciepłego, wilgotnego powietrza z powietrzem zimniejszym (mgła napływowa, adwekcyjna) lub też zaleganie wilgotnego, ciepłego powietrza nad oziębionym podłożem (mgła z wypromieniowania, inaczej radiacyjna). Następuje wówczas proces oziębiania ciepłego powietrza i kondensacji czyli skraplania pary wodnej.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*Największe wydarzenia sportowe lat 70. WYBIERZ I ZAGŁOSUJ [PLEBISCYT DZ]
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!