Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, ile będziesz żył na Śląsku. W którym woj. masz szansę przeżyć najdłużej? [INFOGRAFIKI]

Sławomir Cichy
W Śląskiem będzie skracał się czas życia
W Śląskiem będzie skracał się czas życia infografika Marek Michalski/GUS
Życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową - przekonuje mistrz polskiego kina, Krzysztof Zanussi. GUS właśnie zilustrował to prognozą długości życia Polaków. Patrząc na te dane, nie wiadomo, czy gratulować młodym rodzicom, skoro długość życia ich dzieci będzie krótsza niż... dziadków. ZOBACZ ILE BĘDZIESZ ŻYŁ.

Jeśli urodził Wam się właśnie syn, to według prognoz GUS statystycznie ma przed sobą niespełna 72 lata życia. Jeśli kupujecie różowe kaftaniki, bo lekarze potwierdzili, że w drodze jest córka, to czeka ją równe 80 lat życia. To niemal najgorsze wyniki w kraju. Zobacz długość życia w Polsce.

Gorzej wypadają prognozy długości życia w Polsce w wypadku płci pięknej tylko w Łódzkiem, a w wypadku panów statystycznie krócej będą żyć tylko w Warmińsko-Mazurskiem i Łódzkiem właśnie.

Co ciekawe i łatwe do zauważenia, dziadkowie i babcie dzisiejszych noworodków, czyli 60-lat-kowie, w naszym regionie mogą liczyć na większą długość życia od wnuków. GUS prognozuje, że mają przed sobą długość życia odpowiednio: panowie - ponad 18 lat życia, a panie - 23 lata. I choć w obu przypadkach długości życia zamykamy tabelę, to jednak różnica w długości życia dzisiejszych noworodków i ich dziadków jest znaczna bez względu na płeć. Szczegółowo przedstawiamy prognozowaną przez GUS długość życia dzisiejszych noworodków i ich dziadków w poszczególnych województwach kraju, na wykresach.

Dietetyk, Katarzyna Purak, twierdzi, że w ostatnich dwudziestu latach dramatycznie zmieniły się nasze zwyczaje żywieniowe.
- Jemy coraz więcej przetworzonej żywności, a przede wszystkim tanich dań gotowych i fast foodów. Poza tym średnie i starsze pokolenie odreagowuje podświadomie jeszcze czasy, gdy były problemy z zaopatrzeniem. Na dodatek mało się ruszamy. Wszelkie bieganie, rowery czy nawet nordic walking to wciąż jeszcze działania na zasadzie akcyjności i mody - mówi.

Rosło, rosło, rosło i nagle... przestało

W ciągu dwóch dekad wolności, czy jak kto woli III Rzeczpospolitej, długość życia na Śląsku wydłużyła się o ponad pięć lat. Jeszcze w 1990 roku statystyczny mężczyzna na Śląsku nie dożywał 66 lat, a kobiety mogły liczyć na przekroczenie o dwa lata siedemdziesiątki.

O taki stan rzeczy, jeśli idzie o długość życia, oskarżano przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska. Wystarczy przypomnieć, że w innych częściach Polski opowiadano legendy o tym, że powietrze na Śląsku ma nie tylko zapach, ale i kolor. Co bardziej złośliwi twierdzili, że są miasta, gdzie można je kroić nożem. Partia z kolei ustami swoich sekretarzy przekonywała, że nie jest tak źle, skoro jakieś drzewa, a nawet trawa tu jeszcze rosną.

- Ale jest faktem, z którym trudno polemizować, że wciąż zbieramy owoce wieloletniej działalności usytuowanego tu przemysłu ciężkiego - zwracał uwagę socjolog prof. Marek Szczepański już dwa lata temu. Mało tego, już kilkanaście lat temu, kiedy krzywa długości życia rosła, socjologowie przewidywali, że dzieci urodzone mniej więcej w drugiej dekadzie XXI w. będą żyły krócej niż ich rodzice i dziadkowie.

Dowodem na ówczesne spekulacje nie tylko socjologów, ale także specjalistów z dziedziny żywienia są twarde dane, z których wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat otyłość wśród polskiej młodzieży wzrosła dziesięciokrotnie. To nie oznacza nic innego jak miażdżycę, zawały, cukrzycę, niewydolność wątroby i nerek, zaburzenia oddychania itd.

Mieszkańcy naszego regionu najczęściej żegnają się z życiem z powodu chorób cywilizacyjnych. Wśród nich największe żniwo zbierają dolegliwości układu krążenia (blisko 500 zgonów na 100 tys. ludności). Rzadziej umierają z powodu nowotworów (ok. 250 zgonów), wskutek wypadków (ok. 70 zgonów) oraz chorób układu oddechowego (ok. 50 zgonów). W krajowej czołówce jesteśmy też pod względem zgonów spowodowanych chorobami układu trawiennego (56 zgonów na 100 tys. mieszkańców).

Na Zachodzie bez zmian. Na Wschodzie zresztą też

Podobną długość życia dla kobiet, co na Śląsku, notuje się w Wielkiej Brytanii - Angielki żyją średnio 81 lat, ale Niemki, Francuzki i Szwajcarki o 4 lata dłużej.

Z mężczyzn w Europie najdłużej żyją Szwajcarzy - prawie 80 lat, potem Szwedzi i Norwegowie (79), Niemcy (77,2) i Czesi (73,5). Państwem o niemal identycznej z Polską średniej długości życia mieszkańców jest Słowacja, ale żyjemy dłużej od Węgrów.

Poza Europą tylko mężczyźni z Japonii i Australii dożywają wieku zbliżonego do osiemdziesiątki. Absolutny rekord długości życia należy jednak do Japonek. Średnia ich życia wynosi przeszło 86 lat. Lubimy porównywać się z Ameryką i tu niespodzianka. Tam długość życia wcale nie jest rewelacyjna - niecałe 81 lat dla kobiet i 75 dla mężczyzn.

Rosja, pokazywana jako drugie mocarstwo, to jednak zupełnie inna liga. Statystyczny mężczyzna umiera tam w wieku 59 lat, a Rosjanki dożywają siedemdziesiątki. Bardzo niepokojąca jest natomiast średnia długość życia Polaka płci męskiej.
- Duża dysproporcja w czasie życia mężczyzn i kobiet jest charakterystyczna dla krajów słabiej rozwiniętych i znajdujących się w procesie transformacji - mówi socjolog prof. Marek Szczepański.

Ucieczka na wieś albo do Bielska i Częstochowy

Nasze województwo jest jedynym w kraju, gdzie długość życia w mieście jest mniejsza niż na wsi. Ucieczka z aglomeracji jest więc wskazana. Najlepiej w okolice Bielska-Białej, gdzie chłopcy urodzeni w 2012 r. będą żyli średnio o 2 lata dłużej od rówieśników z Katowic. Z kolei dziewczynki z subregionu częstochowskiego przeżyją swoje rówieśniczki np. z Bytomia prawie o 3 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!