Ogólnopolski Festiwal Języków Obcych w Katowicach: Zapisało...

  Ogólnopolski Festiwal Języków Obcych w Katowicach: Zapisało się ponad 1200 osób

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ogólnopolski Festiwal Języków Obcych w Katowicach: Zapisało się ponad 1200 osób
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc. prywatne

  Podjęlibyście się napisania dyktanda w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim? A są śmiałkowie, którzy zmierzą się z zawiłościami obcej gramatyki i słownictwa. Warunki do rywalizacji stwarza im Ogólnopolski Festiwal Języków Obcych, który po raz dziewiąty odbędzie się w Katowicach.
  Areną zmagań będzie dzisiaj Uniwersytet Ekonomiczny, który wraz ze Śląską Szkołą Języków Biznesu i Kuratorium Oświaty jest współorganizatorem imprezy. Głównym organizatorem jest z kolei Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

  Festiwal ma formułę konkursów z konkretnych języków obcych. Uczestnicy zostaną podzieleni na kategorie wiekowe. W tym roku po raz pierwszy w festiwalu wystartują również studenci Uniwersytetu III Wieku. Gry i zabawy przygotowano także dla przedszkolaków.

  Z Grażyną Dyląg, dyrektor Śląskiej Szkoły Języków Biznesu, rozmawia Katarzyna Kapusta
  Pani zdaniem, coraz więcej ludzi interesuje się językami obcymi. Jesteśmy w nich coraz lepsi?
  Jesteśmy coraz lepsi. Język angielski to w zasadzie podstawa i już norma. Właściwie każdy już mówi po angielsku. Teraz jest czas na inne języki. Prawdziwy renesans przeżywa język rosyjski, a wielką popularnością cieszy się język chiński. W naszej szkole mamy duże spektrum języków, bo uczymy aż dziesięciu. Wprowadziliśmy także język hebrajski, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej chętnych osób. Chiński cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nasi starsi studenci chętnie uczą się chińskiego i robią fantastyczne postępy. Robimy wieczory kolęd w językach obcych i część z nich jest śpiewana po chińsku.
  Myślimy o wprowadzeniu języków skandynawskich. W tym roku podczas festiwalu w dyktandzie wezmą udział także studenci UTW. Nie tylko, mamy też przedszkolaków. Dokładnie 120, dla których przygotowaliśmy konkursy i zabawy. Przedszkolaki naturalnie dyktanda nie będą pisać. W przeciwieństwie do studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  Studenci Uniwersytetu Trzeciego wieku są pilni?
  Są bardzo pilni. Są dla nas naprawdę ogromną radością. Bardzo chętnie się uczą, spotykają się między zajęciami lub po zajęciach i doskonalą swoje umiejętności. Bardzo się angażują w to, co robią. Chętnie uczą się języka rosyjskiego. Dla nich to w zasadzie taka powtórka. Podchodzą do nauki tego języka z sentymentem i bardzo się przykładają i angażują w zajęcia.

  Zaskoczycie czymś uczestników?
  Nasz festiwal jest naprawdę wyjątkowy. W tym roku swoim patronatem objęła go pani prezydentowa Anna Komorowska. Bardzo sobie to cenimy i dokładamy wszelkich starań, by był on szczególny. Wracając jednak do tego, czym zaskoczymy naszych gości. Oczywiście wszystko musi być adekwatne do poziomu słuchaczy. Do każdej grupy wiekowej dopasowaliśmy odpowiedni poziom dyktanda. Już wiemy, że liczba uczestników przekroczy tę z ubiegłego roku, czyli ponad 1200 zgłoszeń. Zgłosiły się także szkoły z Bielska i Żywca. Festiwal odbędzie się w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. JM rektor udostępnia nam jeden budynek z aulą A i wspiera nas także w tej inicjatywie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Po napisaniu dyktanda uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach interdyscyplinarnych, przygotowanych przez Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej,w formie zajęć artystycznych. Dodatkowo British School - Ogólnopolska Szkoła Językowa poprowadzi warsztaty językowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych. Będzie także animacja laserowa, która jest zawsze wielką niespodzianką, a także występ zespołu Piersi, Kosmokwaki, no i Majki Jeżowskiej.

  Z jakich języków uczestnicy napiszą dyktando?
  Angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Dyktando napiszą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studenci. Mamy nadzieję, że ten festiwal języków obcych zachęci naszych gości do edukowania się w Śląskiej Szkole Języków Biznesu, która oferuje kursy języka biznesu i egzaminy biznesowe typu LCCA, Financial English, a także egzaminy z innych języków obcych nauczanych w naszym Uniwersytecie Ekonomicznym.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
  *Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wow

   Kasandra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja bym się nie podjęła czegoś takiego, musiałabym znać angielski perfekcyjnie, a na razie się uczę, chodzę do elsinore-angielski.katowice.pl i idzie mi coraz lepiej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama