Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opozycja pyta o zakaz palenia węglem w piecach. Rząd mówi, że w ogóle nad tym nie pracuje!

Agata Pustułka
Wg Janusza Zalewkiego rząd nie prowadzi żadnych prac nad ustawą, która by zakazywała używania węgla w gospodarstwa domowych
Wg Janusza Zalewkiego rząd nie prowadzi żadnych prac nad ustawą, która by zakazywała używania węgla w gospodarstwa domowych
Nie jest celem rządu ograniczanie wydobycia węgla - powiedział wiceminister środowiska Janusz Zaleski

Poseł Grzegorz Tobiszowski z PiS wraz z grupą parlamentarzystów tej partii z województwa śląskiego podczas posiedzenia sejmu spytał o prace nad zakazem palenia węglem w piecach, który miał przygotować rząd.

- Byłem tą sprawą zbulwersowany, bo aktualnie dla wielu gospodarstw domowych węgiel jest najtańszą alternatywą w porównaniu z innymi możliwymi zamiennymi źródłami energii. Wiemy również, że już dzisiaj w wielu domostwach, w wielu gospodarstwach jednorodzinnych, węgiel kamienny jest spalany ekologicznie poprzez dostosowanie palenisk do spalania takiego węgla w sposób czysty i bardzo efektywny - wyjaśnia poseł Tobiszowski. Poseł zapytał podczas posiedzenia sejmu przedstawicieli rządu o rzeczywiste zamiary. Przesłał nam stenogramy swojego wystąpienia oraz wystąpienia przedstawiciela ministra środowiska.

Podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Janusz Zaleski podczas 51 posiedzenia sejmu, odpowiadając na pytanie Tobiszowskiego rozwiał wątpliwości i stwierdził: - Rząd nie prowadzi żadnych prac nad ustawą, która by zakazywała używania węgla w gospodarstwa domowych i w ten sposób ograniczała zużycie tego surowca do ogrzewania - stwierdził wiceminister Zaleski. - Naszym wspólnym celem jest ograniczanie niskiej emisji przy zapewnieniu mieszkańcom środków, które pozwolą im wymieniać, jeżeli taka będzie na przykład decyzja sejmików, niesprawne i nieefektywne urządzenia. Na pewno nie jest celem rządu ograniczanie wydobycia węgla.

Wiceminister dodał też, że Polska, jak bardzo wiele krajów europejskich, ma problemy z czystością powietrza, a raczej z nadmiernym zanieczyszczeniem.

- Mamy system monitoringu, który określa nam, jaki jest stopień zanieczyszczenia. Trzeba powiedzieć, że wśród 46 stref, na jakie podzielono Polskę, w 38 strefach mamy przekroczenia czystości powietrza ze względu na tak zwany dopuszczalny poziom PM10, czyli tych cząstek pyłów, które mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów, a w zasadzie we wszystkich, bo w 42 strefach, mamy przekroczenia z tytułu PM2,5. W przypadku wystąpienia takich przekroczeń nasze prawodawstwo przewiduje wprowadzenie przez zarządy województw, przez sejmiki programów ochrony i planów działań, które zmierzają do poprawy tej sytuacji - wyjaśniał Zaleski.

W latach 2006-2010 w Polsce wydatkowano łącznie 7,6 mld zł na rozmaite cele powodujące zmniejszenie emisji, zwłaszcza niskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!