Tyran, despota i perfekcjonista. Sylwetka Adama Nawałki

  Tyran, despota i perfekcjonista. Sylwetka Adama Nawałki

  Mateusz Janiak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Adam Nawałka
  1/9
  przejdź do galerii

  Adam Nawałka ©Fot. Wikipedia

  Tyran, despota i perfekcjonista. Z Bońkiem miał jako piłkarz podbijać świat, ale nie posłużył mu wyjazd na Kubę do Fidela Castro i później "kładł się spać zdrowy, a wstawał kontuzjowany". Przyszłego selekcjonera kadry Adama Nawałkę przedstawia Mateusz Janiak.
  Jeżeli nie wydarzy się jakiś kataklizm, przez korytarze PZPN nie przejdzie żadna nawałnica, to nowym selekcjonerem reprezentacji Polski zostanie ktoś, kto w rundzie wiosennej T-Mobile Ekstraklasy dwa razy częściej przegrywał, niż wygrywał, a największym sukcesem w jego trenerskim CV jest mistrzostwo Polski sprzed ponad dekady. To Adam Nawałka, trener Górnika Zabrze.

  Sam zainteresowany słynie w dodatku z tego, że nie lubi rozmawiać z mediami, starannie autoryzuje każdą wypowiedź, rzadko ma coś ciekawego publicznie do powiedzenia, zawsze stara się zachować dyskrecję w kontrowersyjnych, gorących sprawach.


  - Nie będę wypowiadał się na temat, który nie istnieje - oświadczył szkoleniowiec przez... rzecznika prasowego klubu, pytany o objęcie przez niego posady selekcjonera kadry. Okazją do przekazania tego zdania była konferencja poprzedzająca mecz zabrzan ze Śląskiem Wrocław. Konferencja, na której Nawałka osobiście się nie pojawił. Nic w tym dziwnego, jeśli się pamięta, że nawet przechodząc do klubu czternastokrotnych mistrzów Polski z GKS Katowice, wypowiedział się dopiero po podpisaniu kontraktu. Trudno też namówić go np. na rozmowę o zaległościach płacowych, jakie ma wobec niego Górnik.

  - To prawda, że jest wyjątkowo "szczelny", nie ma zwyczaju najpierw mówić, a potem myśleć. To także jego zaleta, bo wiele osób ma do niego bezgraniczne zaufanie - potwierdzają pracownicy klubu. - O tym, czy rozmawia z Bońkiem o przejęciu kadry, wiedzą tylko oni sami. Nawet w szatni nie ma dyskusji, piłkarze mają zakaz komentowania tych spekulacji.

  - Kadra i trener Nawałka? O reprezentacji mogę powiedzieć, że oglądamy jej mecze, to wszystko - pośrednio potwierdza te słowa Mariusz Przybylski, jeden z podstawowych zawodników z Górnika.

  - Oglądamy i nawet analizujemy - dodaje w tym samym tonie Jarosław Tkocz, trener bramkarzy.

  To jednak 56-letni absolwent popularnej "Kuleszówki" ma być następcą Waldemara Fornalika. Po pierwsze Zbigniew Boniek przed kilkoma dniami spotkał się ze szkoleniowcem wicelidera ekstraklasy. Po drugie, obaj panowie znają się już od dobrych kilkudziesięciu lat, a do tego dochodzi przyjaźń Nawałki z szefem departamentu mediów i komunikacji PZPN Januszem Basałajem. A komu lepiej powierzyć odpowiedzialne zadanie niż zaufanemu i cenionemu koledze? Boniek dostał podobno nieoficjalnie od zarządu PZPN wolną rękę w wyborze nowego selekcjonera i może wyłonić kandydata w zasadzie jednoosobowo.

  No i po trzecie, Nawałka marzy o pracy z kadrą narodową i chyba ma to obiecane, co udowodnił tego lata, kiedy rzucił na szalę swoją przyszłość w Górniku. Do czwartej kolejki prowadził swoich podopiecznych bez ważnego kontraktu. Powodem braku konsensusu w sprawie nowej umowy była klauzula, która umożliwiałaby mu bezproblemowe odejście z Zabrza w momencie, w którym PZPN zaproponowałby mu funkcję selekcjonera kadry. Naturalnie klub nie chciał się zgodzić na taki zapis, jednak dla Nawałki ten punkt nie podlegał negocjacjom. I w końcu postawił na swoim. Zresztą skuteczność w negocjacjach też jest jego mocną stroną.

  Skoro tak twardo obstawał przy wpisaniu tej klauzuli, to wynika z tego, że prawdopodobnie już od kilku miesięcy wiedział, że jest przymierzany na następcę Fornalika. Być może tylko na wszelki wypadek się zabezpieczał, licząc na niespodziewany uśmiech losu. Biorąc jednak pod uwagę determinację, z jaką walczył o ten zapis, można przypuszczać, że dostał przynajmniej jakiś sygnał od Bońka, że ma poważne szanse na objęcie kadry.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama