Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn płacą podwójnie za dostawy...

  Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn płacą podwójnie za dostawy ciepła

  Barbara Musiałek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  70 rodzin z najbardziej reprezentacyjnego budynku w mieście co miesiąc dopłaca około 170 złotych do centralnego ogrzewania, bo dwie firmy nie potrafią się dogadać w sprawie kawałka rury.
  - Płacimy za ciepło o 90 procent więcej niż mieszkańcy innych części miasta. Tylko dlatego, że wbrew naszej woli, ciepło dostarczane do naszych mieszkań płynie rurami należącymi do dwóch różnych firm - wyjaśnia Marek Paluch, mieszkaniec budynku i jednocześnie radny miejski.

  Pod centrum miasta zbiegają się dwie sieci ciepłownicze. Jedna jest własnością gliwickiego Megawatu, druga należy do jastrzębskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

  - Rury Megawatu idą tylko do pewnego miejsca. Łączą się z naszymi. Tam, gdzie kończy się odcinek Megawatu, my przejmujemy ciepło, które odkupujemy i przesyłamy dalej do mieszkańców - wyjaśnia Filip Wańczura, główny ekonomista PEC Jastrzębie. Dodaje, że PEC nie dokłada swojej marży do ceny ciepła, a każe sobie jedynie płacić za przesył.

  Gdyby spółdzielnia mieszkaniowa chciała zrezygnować z usług PEC-u, ciepło nie miałoby po prostu jak dotrzeć do mieszkańców budynku w centrum. Rozwiązaniem byłaby sprzedaż niespełna półtorakilometrowego odcinka rury Megawatowi lub odkupienie sieci przez PEC. Niestety, przedsiębiorstwa tylko przerzucają się odpowiedzialnością. Sytuacji mieszkańców nie zmienił też fakt, że w sprawę zaangażował się urząd miasta.

  - Zależy nam na tym, żeby Megawat przejął tę rurę od PEC-u. Zorganizowaliśmy nawet kilka spotkań, ale do ostatecznych decyzji niestety nie doszło - mówi wiceburmistrz, Grzegorz Wolnik.

  PEC chciał sprzedać swój rurociąg Megawatowi, ale szefowie tej firmy uznali, że cena jest zbyt wysoka. Gdyby doszło do transakcji, koszty inwestycji i tak musieliby pokryć mieszkańcy. Zdaniem szefów PEC, nawet sprzedaż rury Megawatowi nie obniży rachunków, jakie co miesiąc trafiają do mieszkańców.

  - Gdybyśmy sprzedali rurociąg Megawatowi, firma na pewno zwiększyłaby opłatę za transport tym dodatkowym odcinkiem. Tych kosztów nie da się uniknąć, bo trzeba brać pod uwagę amortyzację i straty ciepła. W konsekwencji mogłoby więc wyjść na to samo - dodaje.

  W Megawacie nie chcą tego komentować. Władze gminy także rozkładają ręce.

  - Na razie możemy być tylko rozjemcą - mówi Wolnik.

  Samorządowcy zamierzają zmienić tę sytuację poprzez przejęcie PEC-u.

  - Właścicielem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa. Apelowaliśmy do wojewody, żeby firma przeszła w ręce samorządów. Wtedy decyzje byłyby podejmowane na walnym zgromadzeniu subregionu - mówi wiceburmistrz.

  Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarcza ciepło do 11 gmin subregionu zachodniego. Samorządowcy starają się o jego skomunalizowanie od 17 lat. W 2005 r. ówczesny wojewoda śląski odmówił komunalizacji, ale samorządowcy nie tracą nadziei.

  - Szansa pojawiła się, gdy w porozumieniu z wojewodą, Zygmuntem Łukaszczykiem, gminy uzgodniły, że dobrym wyjściem byłoby dokonanie komunalizacji po wcześniejszym skomercjalizowaniu przedsiębiorstwa. Wówczas akcje spółki Skarbu Państwa przejęłyby nieodpłatnie gminy - mówi Kacper Boroń, dyrektor wydziału nadzoru właścicielskiego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Ten proces powinien zakończyć się do końca tego roku - dodaje.

  Co to oznacza dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn? - Mielibyśmy wpływ na działanie firmy i kształtowanie cen - mówi Wolnik.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama