Cyberryba i wybuchające piłeczki na Pikniku Wiedzy w...

  Cyberryba i wybuchające piłeczki na Pikniku Wiedzy w Sosnowcu

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Interesujące doświadczenia prezentował Pan Korek
  1/2
  przejdź do galerii

  Interesujące doświadczenia prezentował Pan Korek ©Tomasz Szymczyk

  Tłumy młodych ludzi odwiedziły w czwartek Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny w dzielnicy Niwka. Już po raz drugi zorganizowano tutaj Piknik Wiedzy. Impreza była okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół wyższych, obejrzenia interesujących doświadczeń i eksperymentów naukowych prezentowanych przez Pana Korka czy zwiedzenia wystawy zabytkowych komputerów.
  - Na hasło fizyka i chemia, a w szczególności fizyka, młodzi ludzie raczej uciekają. Ale kiedy im się pokaże eksperymenty, to okazuje się, że są ciekawe. Wtedy zaczynają się rodzić pytania. Wydaje się, że taka metoda spowoduje, że ktoś się tego nie będzie bał, a może w przyszłości zacznie się tego uczyć i wykorzysta to na studiach - mówi Michał Szydłowski, czyli Pan Korek, który młodzieży zaprezentował m.in. wybuchające pingpongowe piłeczki.

  Zastosowanie fizyki w praktyce pokazywali naukowcy z Politechniki Krakowskiej, którzy prezentowali m.in. cyberrybę, która sterowana specjalnym joystickiem może być używana jako element monitoringu. - Wzorowaliśmy się na karpiu. To piąta wersja. Zaczęliśmy jeszcze na studiach magisterskich - przyznaje Marcin Morawski z Wydziału Mechanicznego PK.

  Robota Lego prezentowała z kolei Wyższa Szkoła Biznesu z Dąbrowy Górniczej. - Został zbudowany przez naszych studentów i wykładowców. Organizujemy konkursy na czas w przejeździe po równi pochyłej. Są rekordy - cieszyła się Agnieszka Stefaniak-Zubko z WSB.

  Uczniowie mogli się też nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy. - Najcenniejsza wiedza w życiu, to sposób ratowania życia - podkreśla Jędrzej Bogus z Wyższej Szkoły Medycznej, która zorganizowała pokazy.
  Imprezie patronował "Dziennik Zachodni".

  Noc naukowców

  W sobotę, 19 października, o godz. 15 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach rozpocznie się kolejna edycja Nocy Naukowców.
  Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Rybniku przygotowali blisko 50 imprez i pokazów. Będzie można m.in. sprawdzić, jak naukowcy zmieniają świat i poszerzają granice wiedzy. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

  Noc Naukowców 2013 w Gliwicach na Politechnice Śląskiej [PROGRAM]  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
  *Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama