Spór o Zaolzie, czyli jak Czesi ograli Polaków w 1919 roku...

  Spór o Zaolzie, czyli jak Czesi ograli Polaków w 1919 roku [HISTORIA DZ]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Spór o Zaolzie, czyli jak Czesi ograli Polaków w 1919 roku [HISTORIA DZ]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©infografika Marek Michalski

  Wojska Czechosłowacji zaatakowały Polskę w 1919 roku, gdy nasz kraj był zajęty wojną na wschodniej granicy. Resztki polskich oddziałów zatrzymały je dopiero pod Skoczowem. To był cios w plecy.
  Po zakończeniu I wojny światowej pretensje do Śląska Cieszyńskiego zgłosiły nowe niepodległe państwa - Polska oraz Czechosłowacja. Apetyty terytorialne Czechów były ogromne, rząd w Pradze w ogóle nie liczył się z prawami innych narodów do życia we własnym państwie. Dotyczy to nie tylko Polaków, którzy w przytłaczającej większości zamieszkiwali Śląsk Cieszyński, ale także Węgrów.

  Pierwszy przy Polsce

  Najszybciej do odrodzonej Polski powrócił właśnie Śląsk Cieszyński. Szybciej niż Kraków. Już 19 października 1918 roku społeczność polska powołała tu Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego. Słynny wiec niepodległościowy, który odbył się w Cieszynie 27 października 1918 roku, legitymował tę władzę. Polacy na Śląsku Cieszyńskim chcieli żyć i pracować w odrodzonym państwie polskim.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  12 października 1921 r. Liga Narodów dzieliła Górny Śląsk [MAPY PODZIAŁU ŚLĄSKA]


  W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku dyżur radiotelegrafisty w garnizonie austriackim w Cieszynie pełnił porucznik Gustaw Morcinek, przyszły pisarz. I to on odebrał telegram z Krakowa upoważniający najstarszego stopniem oficera polskiego do objęcia stanowiska dowódcy austriackiego garnizonu Cieszyn. Akcja rozbrajania żołnierzy austriackich była bezkrwawa. W następnych dniach ludność polska przejęła władzę niemal wszędzie tam, gdzie stanowiła większość. Biało-czerwone flagi powiewały nad Cieszynem, Karwiną, Boguminem.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Pomnik gen. Šnejdárka w Bystrzycy: Polacy mówią o czeskiej prowokacji


  Prezydent USA Woodrow Wilson zapowiadał powstanie państwa polskiego na ziemiach zamieszkanych w przeważającej części przez ludność polską. Na granicy polsko-czechosłowackiej stało się inaczej. Wprawdzie władze czeskie przejęły nadzór nad terenami o przewadze Czechów, zaś polska administracja kontrolowała obszary zamieszkane przez większość polską, ale ostatecznie Czesi nas ograli.

  Czesi pod Skoczowem

  Polacy na Śląsku Cieszyńskim zajęci byli przygotowaniami do wyborów do Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej. Głosowanie miało się odbyć 26 stycznia 1919 roku. Wtedy uderzyli Czesi. Zdawali sobie sprawę, że to głosowanie będzie swoistym plebiscytem - Polacy na Śląsku Cieszyńskim opowiedzą się za Polską. Dlatego postanowili nie dopuścić do tego głosowania. Wysłali tam swoje wojska, które zajęły prawie cały sporny region aż do Wisły.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (114)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wspomnienie

   Henryky. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Mój ojciec Józef Wowerka urodził się na Zaolziu w 1896r w Grodziszczu/ Hradiste. W 1921r w Konsulacie w M. Ostrawie złożył wolę przyjęcia obywatelstwa polskiego.Wyjechałdo Polski i osoiedlił się na...rozwiń całość

   Mój ojciec Józef Wowerka urodził się na Zaolziu w 1896r w Grodziszczu/ Hradiste. W 1921r w Konsulacie w M. Ostrawie złożył wolę przyjęcia obywatelstwa polskiego.Wyjechałdo Polski i osoiedlił się na Pomorzu/ Tczew.Stąd mój sentyment do tych ziem.Kilkakrotnie byłem w Cieszynie. Po czeskiej stronie mam jeszcze kuzyna. Zawsze załował, że opuścił rodzinne strony. Twierdził,ze to błąd młodości. Na Pomorzu czuł się obco.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaolzie jest polskie!

   Wielkopolanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   Czech to taka bardziej tchórzliwa i cwaniaczkowata wersja Słowianina. Sądzicie, że gdyby nie nasz konflikt z ZSRR to oni by się odważyli na zaatakowanie Zaolzia? Chyba nie ma takiego naiwnego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czech

   k. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Pierwsze zdanie idealne, lepiej bym tego nie mogła określić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strasznie Pani kłamie i maipuluje.

   Arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 22

   Mam nadzieje że jedynie z niewiedzy i ignorancji a nie świadomie - fałszuje Pani historie Śl. cieszyńskiego.
   w 1938 pisze Pani o notach dyplomatycznych a nie wspomina Pani ani słowem o ultimatum z...rozwiń całość

   Mam nadzieje że jedynie z niewiedzy i ignorancji a nie świadomie - fałszuje Pani historie Śl. cieszyńskiego.
   w 1938 pisze Pani o notach dyplomatycznych a nie wspomina Pani ani słowem o ultimatum z 30.09.1938 - z 12 godz. terminem odpowiedzi - z groźbą interwencji zbrojnej w wypadku braku odpowiedzi lub nie przyjęcia dyktatu dot. aneksji Zaolzia ? O polsko-niemieckiej antyczeskiej współpracy od stycznia/lutego 1938r też Pani nigdy nie słyszała ?
   Od błędów, przekłamań i zwykłych kłamstw w tym krótki tekście az sie roi !
   Jeśli niema Pani podstawowej wiedzy na temat polsko-czeskiego konfliktu o Śl. Cieszyński niech Pani ją uzupełni !! Prosze zacząć od tego artykułu:
   http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/reka-reke-hitleremzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słaby artykuł

   pedro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   W artykule roi się od błędów i uproszczeń.

   Zdjęcie autora komentarza
   Zaolzie i P.Semik

   Stanik z rybnika

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 28

   Ktoś tu kłamie asz do krwi .Kłamią moi Dziadkowie i Rodzice albo Pani Semik redaktor D Z.
   Na Czechy Polacy napadli bes wypowiedzenia Wojny Przodkowie byli świadkami tego wydarzenia .Polacy...rozwiń całość

   Ktoś tu kłamie asz do krwi .Kłamią moi Dziadkowie i Rodzice albo Pani Semik redaktor D Z.
   Na Czechy Polacy napadli bes wypowiedzenia Wojny Przodkowie byli świadkami tego wydarzenia .Polacy bombardowali Czeskie bunkry obronne i to co się znajdowalo .
   Polaków tam przyjmowali czerwonymi ..Różami nzywano ich MOLOTOW .

   Przepraszam ale ja wierzę moim Przotkom , a ty przypuszczam kłamiesz ??? Albo musisz.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Analfabeta

   Pani (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Jeśli ktoś jest takim prostackim analfabetą, jak Ty, to niech się zamknie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przestań

   ryniu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Wie"ż" dalej swoim przo"T"kom nieuku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spór o Śląsk, czyli jak Polacy ograli Ślązaków

   Utoplec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   i ogrywają do dziś.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hohoho!

   Dziyndzioł z Czantoryje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 22

   Ta pani Semik-Ultranarodowa pisze świetne manifesty polityczne, bo artykuły historyczne to nie są. Ja proponuję pani redaktor, żeby porozmawiała z miejscowymi mieszkańcami Hyrczawy, Skalitego albo...rozwiń całość

   Ta pani Semik-Ultranarodowa pisze świetne manifesty polityczne, bo artykuły historyczne to nie są. Ja proponuję pani redaktor, żeby porozmawiała z miejscowymi mieszkańcami Hyrczawy, Skalitego albo Czornego, kim się czują albo nie czują. A tak przy okazji - język Ślązaków po czeskiej stronie granicy zachował się lepiej niż po polskiej. Polsko-czeska dwujęzyczność w przestrzeni publicznej jest widoczna na każdym kroku - o G. Śląsku po polskiej stronie nie można tego powiedzieć. I na koniec: w Czechach wystarczy, że 10% mieszkańców gminy deklaruje inną narodowość, aby język mniejszościowy został uznany. W Polsce - 20%. Ech, Polsko, tyś je darymno!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie chce mi sie gadać

   Lenda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12

   Manipulacje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cos sie wypalilo

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   hmm, slazakowcy w poprzednim tygodniu nabili pani red. Semik przeszlo 800 wpisow , w tym tygodniu maja problem z 80 . Chlopcy sie wypalaja, moze to pogoda....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   daleko od

   tej młócki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Chłopakom chyba nie do końca o cieszyński chodzi a akurat to sformułowanie ślązakowcy, zostało w końcu prawidłowo użyte bo tej części dotyczy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To musi budzić podziw

   Ślązak Cieszyński od zawsze, Polak od zawsze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 15

   Te dziesiątki tysięcy ludzi na polskich wiecach w latach 1918-20. kiedy ważyły się losy Śląska Cieszyńskiego muszą budzić szacunek. Lud wyraził swoje zdanie-chciał należeć do Polski. Uczciwie...rozwiń całość

   Te dziesiątki tysięcy ludzi na polskich wiecach w latach 1918-20. kiedy ważyły się losy Śląska Cieszyńskiego muszą budzić szacunek. Lud wyraził swoje zdanie-chciał należeć do Polski. Uczciwie oddaliśmy Czechom powiat frydecki, zamieszkały w większości przez Czechów. Ale oni chcieli więcej, bełkocząc o prawach historycznych. Ciekawe, że Czechosłowacja miała bardzo historyczne granice, no nie szlezjerzy? Ciekawe, że taki demokrata Masaryk nie dał Śląskowi autonomii, a nawet nie dał jej Słowacji czy Rusi Zakarpackiej. Ciekawe że podczas najazdu czeskiego czescy legionarze dopuszczali się masakr polskiej ludności i jeńców.
   Śląsk Cieszyński nie jest polski. On po prostu jest polską.
   Pani redaktor, niech się Pani nie da zastraszyć ludziom, którzy dyszą nienawiścią do polski odreagowując swoje frustracje i kompleksy. Choć popełniła Pani błędy, bo w 1920 roku nie było miasta Czechowice-Dziedzice ani Bielsko-Biała. Biała zresztą to miejscowość małopoiska. Jest Pani z Małopolski, więc powinna Pani takie rzeczy wiedzieć.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Ślązak Cieszyński od zawsze, Polak od zawsze

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Dziękuję za Pana uwagi. Pragnę tylko wyjaśnić, że nie jestem autorką mapy z miastami: Bielsko-Biała, Czechowice-Dzedzice (w tekście ich Pan nie znajdzie). Myslę, że autor mapy chciał pokazać ten...rozwiń całość

   Dziękuję za Pana uwagi. Pragnę tylko wyjaśnić, że nie jestem autorką mapy z miastami: Bielsko-Biała, Czechowice-Dzedzice (w tekście ich Pan nie znajdzie). Myslę, że autor mapy chciał pokazać ten fragment regionu współczesnie, by czytelnik mógł lepiej zrozumieć tamtą historię.
   Pozdrawm. Teresa Semikzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polska nacjonalistyczna propaganda budzi obrzydzenie

   stop polskim kłamstwom historycznym! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 27

   tysiące manifestowały za przynależnością do Korony Czeskiej, i co z tego? Tysiące Ukraińców, którzy z bronią w ręku optowały za przynależnością Lwowa i Przemyśla do niepodległej Ukrainy, tysiące...rozwiń całość

   tysiące manifestowały za przynależnością do Korony Czeskiej, i co z tego? Tysiące Ukraińców, którzy z bronią w ręku optowały za przynależnością Lwowa i Przemyśla do niepodległej Ukrainy, tysiące Niemców mieszkających w tzw. Korytarzu pomorskim (Polaków była mniejszość), 95% niemieckich mieszkańców Gdańska wtedy nie robiły na nikim wrażenia? To był dyktat francuskich zwycięzców, którzy chcieli mieć sojusznika-dupowłaza na niemieckich tyłach. A, że ten "sojusznik" brutalnie rozprawiał się z tymi, którzy nie podzielili jego "wyłącznie słusznych zapatrywań" to inna historyjka. Tzw. "odzyskiwanie niepodległości", to historia brutalnej przemocy i pogromów wobec mniejszości i słabszych oraz agresji wobec sąsiadów. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypływa z was wszystkich żółć byliście tam nie !!!!! to co oceniacie

   kinga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czytam i nie dowierzam jak łątwo wszystkich dzis manipulować nikt z nas gówniarzy nie żył wtedy a kij zawsze ma dwie strony czyż nie .
   można przyjąc wiele wersji ile głosów!tak prawo jest chore...rozwiń całość

   Czytam i nie dowierzam jak łątwo wszystkich dzis manipulować nikt z nas gówniarzy nie żył wtedy a kij zawsze ma dwie strony czyż nie .
   można przyjąc wiele wersji ile głosów!tak prawo jest chore wojna okrutna ludzie migrowali gdy byliśmy wszyscy pod zaborami i co. Moja babcia sie urodziła na Wegrzech bo był to zabór austracki pełna nazwa Austro-Wegry była polką i uciekła z tamtą nie miała wyjscia bo by pewnie została zabita problem polega na polityce chęci posiadania jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze a wy wszyscy tak łatwo dajecie się manipulować dzis zyjecie jutro umrzecie i po co to wszystko hmmzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nacjonalizm ukraiński należy wyplenić do cna

   ABCD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Jak tu komentować wypociny Ukraińca?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do ciula ABCD

   Draker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   A co ciulu, ignorancja historyczna wyssana z mlekiem gorolskiej matki i wystarczy trocha faktów a się tracisz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury piszesz, albo świadomie kłamiesz

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 8

   W 1920 roku nie było mowy o Koronie Czeskiej tylko Czechosłowacji? A kto za tą ostatnią optował? We Frydeckiem sprawa była jasna, to byli Czesi i nikt im problemów nie robił? A gdzie były te...rozwiń całość

   W 1920 roku nie było mowy o Koronie Czeskiej tylko Czechosłowacji? A kto za tą ostatnią optował? We Frydeckiem sprawa była jasna, to byli Czesi i nikt im problemów nie robił? A gdzie były te tysiące na pozostałej części Śląska Cieszyńskiego? Kożdoń zgromadził zaledwie 5 tysięcy w 1918 (wobec 40 tys. Polaków) a i to w znacznej mierze miejscowych Niemców,którzy wtedy tj.1918 nie chcieli żadnej Czechosłowacji. Czechów między Białką a linią granicy z Orłowej nie było praktycznie w ogóle.
   A co do Przemyśla i Lwowa to się chłopie zdecyduj? Albo prawa historyczne, albo skład etniczny. Poza tym Polacy nie byli przeciwni budowie Ukrainy na wschód od Zbruczu, tak samo jak nie byli przeciwni przynależności Frydka do Czech. Polaków w Galicji Wsch było więcej (około 35%) niż Niemców na Śląsku. Co więcej polskość deklarowała zdecydowana większość tamtejszych Zydów (to taki dowód na polski antysemityzm no nie).
   Gdańsk do polski nie należał w międzywojniu.
   A co do Czechosłowacji to przypomnę, że też była w obozie ententy.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sam bzdury piszesz - świadomo polackowska propagando

   Biała to najwyżej Galicja, nie małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 25

   w 1920 nie było mowy o Rzeczpospolitej polsko - litewskiej tylko najwyżej o Wielkiej Kongresówce z RP w nazwie. Czego szukała ona na ziemiach litewskich czy ruskich skoro ani Litwini ani Ukraińcy...rozwiń całość

   w 1920 nie było mowy o Rzeczpospolitej polsko - litewskiej tylko najwyżej o Wielkiej Kongresówce z RP w nazwie. Czego szukała ona na ziemiach litewskich czy ruskich skoro ani Litwini ani Ukraińcy jej nie chcieli? Małopolska kończy się na Rzeszowie dalej to Województwo Ruskie. Obecnie we Lwowie mieszkają prawie sami Ukraińcy więc trzeba może było uznać ten fakt już w 1918? sami musicie się polackowcy zdecydować czy w 1920 woleliście kryteria etniczne czy historyczne, bo wasza agresja na czeskie Księstwo Cieszyńskie czy niemiecki Śląsk była uzasadniana etnicznie, a napaść na Ukraińców dziwnym trafem historycznie. Poza linią Lwowa Polaków na Ukrainie mniej niż Czechów w Białej - więc dlaczego Ukraina dopiero za Zbruczem? Nikt nie ma nic przeciw istnieniu Polski byle w historycznych granicach Królestwa Polskiego (ustalonych w 1815) czyli za Brynicą.....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do osiołka

   iurek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   baranie ludność polska we Lwowie przed wojną stanowiła 95%

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mijasz się z prawdą, co typowe dla ślązakowców

   Ślazak Cieszyński od zawsze Polak od zawsze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

   Wileńszczyzna 60% Polaków w międzywojniu
   Wg jakiej zasady uważać Lwów za ukraińskie miasto skoro było tam 65% Polaków plus Zydzi uważający się za Polaków. Na podstawie stanu obecnego? A skąd mieli...rozwiń całość

   Wileńszczyzna 60% Polaków w międzywojniu
   Wg jakiej zasady uważać Lwów za ukraińskie miasto skoro było tam 65% Polaków plus Zydzi uważający się za Polaków. Na podstawie stanu obecnego? A skąd mieli o tym Polacy wiedzieć w 1918, jaki będzie skład etniczny w 2013?
   Poza linią Lwowa mnóstwo Polaków było w Tarnopolskiem-około 45%.
   W Białej Czechów było mniej niż 0.5% a i to wyłacznie przyjezdni.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe dane, przyśniły się? z czytanek tow. Dmowskiego?

   Śląsk Cieszyński jak zawsze napadnięty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 18

   a może "z muzeum"? poza linią Lwowa Polaków było poniżej 10% (spisy ludności w II RP) - i byli równie przyjezdni jak Czesi w Białej. Żydzi uważający się za Polaków we Lwowie? A przed urządzonym dla...rozwiń całość

   a może "z muzeum"? poza linią Lwowa Polaków było poniżej 10% (spisy ludności w II RP) - i byli równie przyjezdni jak Czesi w Białej. Żydzi uważający się za Polaków we Lwowie? A przed urządzonym dla nich pogromem w 1918 roku (pod życzliwym kierownictwem p. Cz.Mączyńskiego), po zajęciu miasta przez Polaków, czy może po pogromie? a wsie między Przemyślem i Lwowem? I co ma Wilno do tego? Litwini też was nie lubią? - ciekawe dlaczego? A jeszcze ciekawsze, że Ententa granicę wyznaczyła na linii Curzona - ciekawe dlaczego? (i co ciekawe prawdziwym autorem tej linii był doradca Curzona p. Namierowski z Woli Okrzejskiej pochodzący- czyżby się nie orientował w stosunkach etnicznych? I może się zdecydujesz: albo kryterium etniczne albo historyczne?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jacy Litwini

   YoGi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Należy przypomnieć, że passus Mickiewicza "Litwo Ojczyzno moja..." dotyczył ziem białoruskich.
   Gdyż w dawnej Polsce Litwą je nazywano. A dzisiejszą geograficzną/polityczną Litwę zwano
   Żmudzią,...rozwiń całość

   Należy przypomnieć, że passus Mickiewicza "Litwo Ojczyzno moja..." dotyczył ziem białoruskich.
   Gdyż w dawnej Polsce Litwą je nazywano. A dzisiejszą geograficzną/polityczną Litwę zwano
   Żmudzią, a Litwinów - Żmudzinami. Bez politycznej poprawności sprawa ma się tak: dawni
   Litwini ulegli (na własne życzenie polonizacji) natomiast Żmudzini nie i to oni w XIX w.
   stworzyli tzw. litewskie odrodzenie narodowe (korzystając z niemieckich drukarń w Prusach
   Wsch.) Od tego czasu Żmudzini (samozwańczo nazywani dziś Litwinami, wszak etniczni
   i historyczni Litwini ulegli polonizacji i pozostali na Litwie jako Polacy i stąd Wilno
   do 1939 r. był miatem czysto polskim a Żmudzinów/ps. Litwinów ca. 2 procent mieszkańców)
   ) tworzą Litwę rzekoma spadkobierczynię dawnej Litwy i stąd ich prawa do Wilna. Żmudzini
   to bałtycka grupa etniczna i językowa.Ludy bałtyckie to były: Jaćwingowie, Galindowie,
   Prusowie, Kurowie, Łatgalowie, Żmudzini, Litwini, Zelowie, Zemgalowie, Skalowowie.
   Dziś ich potomkowie to: Żmudzini (dzisiejsi Litwini), Polacy na Litwie (dawni Litwini)
   i Łotysze. Władysław Jagiełło nie był Litwinem - jak cała ówczesna szlachta Wlk. Ks.
   Litewskiego był Białorusinem, nie znał litewskiego, mówił i pisał tylko i wyłącznie po
   starobiałorusku. (Witold tak samo). W Wlk. Ks. Litewskim czyli na ziemiach od Bałtyku
   po Kijów (jeszcze przed unią z Polską) nastąpił proces rutenizacji i językiem państwowym
   i kancelaryjnym Litwy do 1699 r. był tylko i wyłącznie...  język ruski (starobiałoruski)
   i stąd np. cała szlachta litewska już w XIV w. nie znała litewskiego a od 1699 r. na Litwie
   językiem urzędowym stał się polski. W międzyczasie prawie wszyscy Litwini ulegli... polonizacji!  
   XIX w. w Prusach Wsch. Niemcy sprzyjali tzw. litewskiemu odrodzeniu narodowemu adresując
   go pod Żmudzinów (finansując nawet drukarnie "litewskie" w Prusach) i Żmudzini (którzy okazali
   się po części odporni na polonizację i rusyfikację) zaczęli uważać się za... spadkobierców Litwy
   (która jak pisałem uległa polonizacji) i Litwinów i nazywać swoje aspiracje narodowe i pretensje
   do ziem Litwy jako (odrodzenie litewskiego - po 1917/18 r. gdy powstawała tzw. Litwa kowieńska
   dokonano reformy językowej w żmudzkim polegającej na sztucznej lituanizacji i wyrzuceniu z
   żmudzkiego/litewskiego blisko 1/3 słownictwa (w dużej części pochodzenia polskiego) i nazwano
   to litewskim!   I tak powstali współcześni "Litwini" mający.... pretensję do polskiego
   (litewskiego) Wilna w międzywojniu w którym Polacy (spolonizowani na własne życzenie Litwini
   i Polacy z głębi Polski) stanowili ogromna większość do 1939 r. czyli daty włączenia Wilna do
   Litwy Kowieńskiej (żmudzkiej) z łaski ZSRR.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda gadać, ale wyjaśniam osobom trzecim, które to czytają

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Polska a Polska kontra Czechy a Czechosłowacja? Jakie mieli Czesi prawa do Słowacji? Dlaczego nie dali jej obiecanej autonomii? Państwo polsko-litewskie było faktem, a kiedy istniała dawna...rozwiń całość

   Polska a Polska kontra Czechy a Czechosłowacja? Jakie mieli Czesi prawa do Słowacji? Dlaczego nie dali jej obiecanej autonomii? Państwo polsko-litewskie było faktem, a kiedy istniała dawna Czechosłowacja? Może powinni się nazwać państwo wielkomorawskie.
   Chcecie statystyki.Proszę bardzo:
   wg spisu z 1921 roku
   w woj.lwowskim (gdzie zresztą przewagę mieli PolacY)skład powiatów zalwowskich wyglądał tak:(dane ze spisu z 1931)
   Bóbrka ponad 31% Polaków
   Gródek ponad 39%
   Lwów (bez miasta) 56%
   Rudka 48%
   Żółkiew 37%

   W woj. tarnopolskim wg spisu z 1931 roku było ponad 49% Polaków.

   W 1921 roku wg spisu na ponad t tys. Białej Czechów było...39 i nie byli nawet uwzględniani wśród głównych narodów ją zamieszkujących.

   A Namierowski (właśc. Bernstein), nie pochodził zresztą z Galicji, tylko Lubelszczyzny, wyemigrował stamtąd na pocz. XX wieku. Kompetencje urzędników Foreign Office i w ogóle angielskiego rządu świetnie charakteryzuje fakt, że Galicję polską mylili z hiszpańską, a Śląsk mylił im się z Cylicją.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polska propaganda raz jeszcze? no wyjaśnijmy...

   Biała to najwyżej Galicja, nie małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 11

   wyrwane z kontekstu dane? fajnie - od kiedy to takie miejscowości jak Gródek (d. Jagielloński), Bóbrka, Żółkiew są na wschód od Lwowa... To są miejscowości na zachód od Lwowa (czyli między Lwowem a...rozwiń całość

   wyrwane z kontekstu dane? fajnie - od kiedy to takie miejscowości jak Gródek (d. Jagielloński), Bóbrka, Żółkiew są na wschód od Lwowa... To są miejscowości na zachód od Lwowa (czyli między Lwowem a obecną granicą, a Bórbka obecnie dzielnica Krosna) zatem waść geografię znasz nie lepiej od tych co Cylicję z Galicją mylą... A na wschód of Lwowa? Polacy poniżej 10%.... polsko - litewskie państwo było faktem....z przeszłości odległej niczym Hammurabi. W 1918 r. Litwini z kazdym potrafili się dogadać tylko nie z eksploatującymi ich przez wieki Polakami - więc jak zwykle Warszawa dla interesu kota ogonem odwóci: Na polsko - litewskie państwo się powoła gdy bagnetem coś zabierze ale na wszelki wypadek Litwinów o zdanie nie zapytano - bo byliby przeciw? Napadaliście na sąsiadów i do tego udając "ofiary". A na Śląsku wywołaliście krwawą wojnę domową, bo warszawie i polskim nacjonalistom potrzebny był przemysł....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Geografie od siedmiu boleści

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Widzisz jak cię podpuściłem? Czy ktoś tu nie sugerował, że obszar między Lwowem a Przemyślem to etnicznie ukraińska ziemia? A gdzie leży Tarnopol (na wschód czy zachód od Lwowa?).Tarnopol przypomnę...rozwiń całość

   Widzisz jak cię podpuściłem? Czy ktoś tu nie sugerował, że obszar między Lwowem a Przemyślem to etnicznie ukraińska ziemia? A gdzie leży Tarnopol (na wschód czy zachód od Lwowa?).Tarnopol przypomnę 48% Polaków w tym województwie. Żółkiew leży na północ, a Bóbrka (miasto powiatowe) na południowy wschód, a ty ją identyfikujesz z Bóbrką koło Krosna-normalnie śmiech na sali.
   Zabraliśmy Litwie etnicznie litewskie ziemie czyli Kowno? Wileńszczyzna była w 60% Polska, Litwinów było tam kilkanaście %. Ależ to ich gnębiliśmy, zwłaszcza polskie oddziały szaulisów mordowały Litwinów z AK i cywilną ludność litewską?
   A co do was to 100% racji. Nie zależało Polsce na was,tylko przemyśle.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sam jesteś geograf od siedmiu boleści

   Biała to najwyżej Galicja, nie małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 14

   Bóbrka w której było rzekomo tylu Polaków - to ta koło Krosna. a 48% w Tarnopolskiem - to tak jak "wygraliście" plebiscyt na Śląsku, gdy okazało się, że nawet emigranci przed Dmowskiego ściągnięci...rozwiń całość

   Bóbrka w której było rzekomo tylu Polaków - to ta koło Krosna. a 48% w Tarnopolskiem - to tak jak "wygraliście" plebiscyt na Śląsku, gdy okazało się, że nawet emigranci przed Dmowskiego ściągnięci głosowali za Niemcami... 60% na Wileńszczyźnie? pewnie dlatego, że głosować pozwolono tylko sołdatom Żeligowskiego. Litwini tak was kochali, za wasze grabieże i opresję, że woleli Ruskich od "federacji" z Polską. A pisząc o "litwinach z AK" miałeś na myśli może tych dzielnych wojaków z Jedwabnego, co poprawiali etniczne proporcje w pogranicznych miasteczkach przy pomocy stodół?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   plujesz ns AK-owcow uhesz na Polske

   greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Tych żołnierzy AK którzy tracili całe rodziny w obozach za pomoc zydomt pajacu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AAAAAAAAAA

   AAAAAAAAAAAA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   A to dziwne bo nawet sami Niemcy jak okupowali Wileńszczyźnie to przeprowadzili swój spis ludności i okazało się iż on potwierdzał tą tezę o 60 % Polakach w mieście i okolicy. Litwiny byli na 3...rozwiń całość

   A to dziwne bo nawet sami Niemcy jak okupowali Wileńszczyźnie to przeprowadzili swój spis ludności i okazało się iż on potwierdzał tą tezę o 60 % Polakach w mieście i okolicy. Litwiny byli na 3 miejscu po Żydach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyjaśniam

   Biała to Małopolska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   w Białej było ponad 7 tys.mieszkańców

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama