Menu Region

Spór o Zaolzie, czyli jak Czesi ograli Polaków w 1919 roku...

Spór o Zaolzie, czyli jak Czesi ograli Polaków w 1919 roku [HISTORIA DZ]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Teresa Semik

110Komentarzy Prześlij Drukuj
Wojska Czechosłowacji zaatakowały Polskę w 1919 roku, gdy nasz kraj był zajęty wojną na wschodniej granicy. Resztki polskich oddziałów zatrzymały je dopiero pod Skoczowem. To był cios w plecy.

(© infografika Marek Michalski)

Po zakończeniu I wojny światowej pretensje do Śląska Cieszyńskiego zgłosiły nowe niepodległe państwa - Polska oraz Czechosłowacja. Apetyty terytorialne Czechów były ogromne, rząd w Pradze w ogóle nie liczył się z prawami innych narodów do życia we własnym państwie. Dotyczy to nie tylko Polaków, którzy w przytłaczającej większości zamieszkiwali Śląsk Cieszyński, ale także Węgrów.

Pierwszy przy Polsce

Najszybciej do odrodzonej Polski powrócił właśnie Śląsk Cieszyński. Szybciej niż Kraków. Już 19 października 1918 roku społeczność polska powołała tu Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego.
Słynny wiec niepodległościowy, który odbył się w Cieszynie 27 października 1918 roku, legitymował tę władzę. Polacy na Śląsku Cieszyńskim chcieli żyć i pracować w odrodzonym państwie polskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
12 października 1921 r. Liga Narodów dzieliła Górny Śląsk [MAPY PODZIAŁU ŚLĄSKA]


W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku dyżur radiotelegrafisty w garnizonie austriackim w Cieszynie pełnił porucznik Gustaw Morcinek, przyszły pisarz. I to on odebrał telegram z Krakowa upoważniający najstarszego stopniem oficera polskiego do objęcia stanowiska dowódcy austriackiego garnizonu Cieszyn. Akcja rozbrajania żołnierzy austriackich była bezkrwawa. W następnych dniach ludność polska przejęła władzę niemal wszędzie tam, gdzie stanowiła większość. Biało-czerwone flagi powiewały nad Cieszynem, Karwiną, Boguminem.

ZOBACZ TAKŻE:
Pomnik gen. Šnejdárka w Bystrzycy: Polacy mówią o czeskiej prowokacji


Prezydent USA Woodrow Wilson zapowiadał powstanie państwa polskiego na ziemiach zamieszkanych w przeważającej części przez ludność polską. Na granicy polsko-czechosłowackiej stało się inaczej. Wprawdzie władze czeskie przejęły nadzór nad terenami o przewadze Czechów, zaś polska administracja kontrolowała obszary zamieszkane przez większość polską, ale ostatecznie Czesi nas ograli.

Czesi pod Skoczowem

Polacy na Śląsku Cieszyńskim zajęci byli przygotowaniami do wyborów do Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej. Głosowanie miało się odbyć 26 stycznia 1919 roku. Wtedy uderzyli Czesi. Zdawali sobie sprawę, że to głosowanie będzie swoistym plebiscytem - Polacy na Śląsku Cieszyńskim opowiedzą się za Polską. Dlatego postanowili nie dopuścić do tego głosowania. Wysłali tam swoje wojska, które zajęły prawie cały sporny region aż do Wisły.
1 »
111

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Wspomnienie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Henryky. (gość)  •

Mój ojciec Józef Wowerka urodził się na Zaolziu w 1896r w Grodziszczu/ Hradiste. W 1921r w Konsulacie w M. Ostrawie złożył wolę przyjęcia obywatelstwa polskiego.Wyjechałdo Polski i osoiedlił się na Pomorzu/ Tczew.Stąd mój sentyment do tych ziem.Kilkakrotnie byłem w Cieszynie. Po czeskiej stronie mam jeszcze kuzyna. Zawsze załował, że opuścił rodzinne strony. Twierdził,ze to błąd młodości. Na Pomorzu czuł się obco.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zaolzie jest polskie!

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wielkopolanin (gość)  •

Czech to taka bardziej tchórzliwa i cwaniaczkowata wersja Słowianina. Sądzicie, że gdyby nie nasz konflikt z ZSRR to oni by się odważyli na zaatakowanie Zaolzia? Chyba nie ma takiego naiwnego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Strasznie Pani kłamie i maipuluje.

+1 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Arek (gość)  •

Mam nadzieje że jedynie z niewiedzy i ignorancji a nie świadomie - fałszuje Pani historie Śl. cieszyńskiego.
w 1938 pisze Pani o notach dyplomatycznych a nie wspomina Pani ani słowem o ultimatum z 30.09.1938 - z 12 godz. terminem odpowiedzi - z groźbą interwencji zbrojnej w wypadku braku odpowiedzi lub nie przyjęcia dyktatu dot. aneksji Zaolzia ? O polsko-niemieckiej antyczeskiej współpracy od stycznia/lutego 1938r też Pani nigdy nie słyszała ?
Od błędów, przekłamań i zwykłych kłamstw w tym krótki tekście az sie roi !
Jeśli niema Pani podstawowej wiedzy na temat polsko-czeskiego konfliktu o Śl. Cieszyński niech Pani ją uzupełni !! Prosze zacząć od tego artykułu:
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/reka-reke-hitlerem

odpowiedzi (0)

skomentuj

Słaby artykuł

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pedro (gość)  •

W artykule roi się od błędów i uproszczeń.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zaolzie i P.Semik

+4 / -15

Zdjęcie autora komentarza

Stanik z rybnika  •

Ktoś tu kłamie asz do krwi .Kłamią moi Dziadkowie i Rodzice albo Pani Semik redaktor D Z.
Na Czechy Polacy napadli bes wypowiedzenia Wojny Przodkowie byli świadkami tego wydarzenia .Polacy bombardowali Czeskie bunkry obronne i to co się znajdowalo .
Polaków tam przyjmowali czerwonymi ..Różami nzywano ich MOLOTOW .

Przepraszam ale ja wierzę moim Przotkom , a ty przypuszczam kłamiesz ??? Albo musisz.

skomentuj

Analfabeta

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pani (gość)  •

Jeśli ktoś jest takim prostackim analfabetą, jak Ty, to niech się zamknie

odpowiedzi (0)

skomentuj

przestań

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ryniu (gość)  •

Wie"ż" dalej swoim przo"T"kom nieuku

odpowiedzi (0)

skomentuj

Spór o Śląsk, czyli jak Polacy ograli Ślązaków

+9 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Utoplec (gość)  •

i ogrywają do dziś.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hohoho!

+9 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dziyndzioł z Czantoryje (gość)  •

Ta pani Semik-Ultranarodowa pisze świetne manifesty polityczne, bo artykuły historyczne to nie są. Ja proponuję pani redaktor, żeby porozmawiała z miejscowymi mieszkańcami Hyrczawy, Skalitego albo Czornego, kim się czują albo nie czują. A tak przy okazji - język Ślązaków po czeskiej stronie granicy zachował się lepiej niż po polskiej. Polsko-czeska dwujęzyczność w przestrzeni publicznej jest widoczna na każdym kroku - o G. Śląsku po polskiej stronie nie można tego powiedzieć. I na koniec: w Czechach wystarczy, że 10% mieszkańców gminy deklaruje inną narodowość, aby język mniejszościowy został uznany. W Polsce - 20%. Ech, Polsko, tyś je darymno!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie chce mi sie gadać

0 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lenda (gość)  •

Manipulacje

odpowiedzi (0)

skomentuj

cos sie wypalilo

+7 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)  •

hmm, slazakowcy w poprzednim tygodniu nabili pani red. Semik przeszlo 800 wpisow , w tym tygodniu maja problem z 80 . Chlopcy sie wypalaja, moze to pogoda....

skomentuj

daleko od

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tej młócki (gość)  •

Chłopakom chyba nie do końca o cieszyński chodzi a akurat to sformułowanie ślązakowcy, zostało w końcu prawidłowo użyte bo tej części dotyczy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

To musi budzić podziw

+19 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ślązak Cieszyński od zawsze, Polak od zawsze (gość)  •

Te dziesiątki tysięcy ludzi na polskich wiecach w latach 1918-20. kiedy ważyły się losy Śląska Cieszyńskiego muszą budzić szacunek. Lud wyraził swoje zdanie-chciał należeć do Polski. Uczciwie oddaliśmy Czechom powiat frydecki, zamieszkały w większości przez Czechów. Ale oni chcieli więcej, bełkocząc o prawach historycznych. Ciekawe, że Czechosłowacja miała bardzo historyczne granice, no nie szlezjerzy? Ciekawe, że taki demokrata Masaryk nie dał Śląskowi autonomii, a nawet nie dał jej Słowacji czy Rusi Zakarpackiej. Ciekawe że podczas najazdu czeskiego czescy legionarze dopuszczali się masakr polskiej ludności i jeńców.
Śląsk Cieszyński nie jest polski. On po prostu jest polską.
Pani redaktor, niech się Pani nie da zastraszyć ludziom, którzy dyszą nienawiścią do polski odreagowując swoje frustracje i kompleksy. Choć popełniła Pani błędy, bo w 1920 roku nie było miasta Czechowice-Dziedzice ani Bielsko-Biała. Biała zresztą to miejscowość małopoiska. Jest Pani z Małopolski, więc powinna Pani takie rzeczy wiedzieć.

skomentuj

@Ślązak Cieszyński od zawsze, Polak od zawsze

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Dziękuję za Pana uwagi. Pragnę tylko wyjaśnić, że nie jestem autorką mapy z miastami: Bielsko-Biała, Czechowice-Dzedzice (w tekście ich Pan nie znajdzie). Myslę, że autor mapy chciał pokazać ten fragment regionu współczesnie, by czytelnik mógł lepiej zrozumieć tamtą historię.
Pozdrawm. Teresa Semik

odpowiedzi (0)

skomentuj

polska nacjonalistyczna propaganda budzi obrzydzenie

+13 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stop polskim kłamstwom historycznym! (gość)  •

tysiące manifestowały za przynależnością do Korony Czeskiej, i co z tego? Tysiące Ukraińców, którzy z bronią w ręku optowały za przynależnością Lwowa i Przemyśla do niepodległej Ukrainy, tysiące Niemców mieszkających w tzw. Korytarzu pomorskim (Polaków była mniejszość), 95% niemieckich mieszkańców Gdańska wtedy nie robiły na nikim wrażenia? To był dyktat francuskich zwycięzców, którzy chcieli mieć sojusznika-dupowłaza na niemieckich tyłach. A, że ten "sojusznik" brutalnie rozprawiał się z tymi, którzy nie podzielili jego "wyłącznie słusznych zapatrywań" to inna historyjka. Tzw. "odzyskiwanie niepodległości", to historia brutalnej przemocy i pogromów wobec mniejszości i słabszych oraz agresji wobec sąsiadów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nacjonalizm ukraiński należy wyplenić do cna

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ABCD (gość)  •

Jak tu komentować wypociny Ukraińca?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do ciula ABCD

0 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Draker (gość)  •

A co ciulu, ignorancja historyczna wyssana z mlekiem gorolskiej matki i wystarczy trocha faktów a się tracisz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bzdury piszesz, albo świadomie kłamiesz

+17 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biała to Małopolska (gość)  •

W 1920 roku nie było mowy o Koronie Czeskiej tylko Czechosłowacji? A kto za tą ostatnią optował? We Frydeckiem sprawa była jasna, to byli Czesi i nikt im problemów nie robił? A gdzie były te tysiące na pozostałej części Śląska Cieszyńskiego? Kożdoń zgromadził zaledwie 5 tysięcy w 1918 (wobec 40 tys. Polaków) a i to w znacznej mierze miejscowych Niemców,którzy wtedy tj.1918 nie chcieli żadnej Czechosłowacji. Czechów między Białką a linią granicy z Orłowej nie było praktycznie w ogóle.
A co do Przemyśla i Lwowa to się chłopie zdecyduj? Albo prawa historyczne, albo skład etniczny. Poza tym Polacy nie byli przeciwni budowie Ukrainy na wschód od Zbruczu, tak samo jak nie byli przeciwni przynależności Frydka do Czech. Polaków w Galicji Wsch było więcej (około 35%) niż Niemców na Śląsku. Co więcej polskość deklarowała zdecydowana większość tamtejszych Zydów (to taki dowód na polski antysemityzm no nie).
Gdańsk do polski nie należał w międzywojniu.
A co do Czechosłowacji to przypomnę, że też była w obozie ententy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

sam bzdury piszesz - świadomo polackowska propagando

+5 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biała to najwyżej Galicja, nie małopolska (gość)  •

w 1920 nie było mowy o Rzeczpospolitej polsko - litewskiej tylko najwyżej o Wielkiej Kongresówce z RP w nazwie. Czego szukała ona na ziemiach litewskich czy ruskich skoro ani Litwini ani Ukraińcy jej nie chcieli? Małopolska kończy się na Rzeszowie dalej to Województwo Ruskie. Obecnie we Lwowie mieszkają prawie sami Ukraińcy więc trzeba może było uznać ten fakt już w 1918? sami musicie się polackowcy zdecydować czy w 1920 woleliście kryteria etniczne czy historyczne, bo wasza agresja na czeskie Księstwo Cieszyńskie czy niemiecki Śląsk była uzasadniana etnicznie, a napaść na Ukraińców dziwnym trafem historycznie. Poza linią Lwowa Polaków na Ukrainie mniej niż Czechów w Białej - więc dlaczego Ukraina dopiero za Zbruczem? Nikt nie ma nic przeciw istnieniu Polski byle w historycznych granicach Królestwa Polskiego (ustalonych w 1815) czyli za Brynicą.....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mijasz się z prawdą, co typowe dla ślązakowców

+12 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ślazak Cieszyński od zawsze Polak od zawsze (gość)  •

Wileńszczyzna 60% Polaków w międzywojniu
Wg jakiej zasady uważać Lwów za ukraińskie miasto skoro było tam 65% Polaków plus Zydzi uważający się za Polaków. Na podstawie stanu obecnego? A skąd mieli o tym Polacy wiedzieć w 1918, jaki będzie skład etniczny w 2013?
Poza linią Lwowa mnóstwo Polaków było w Tarnopolskiem-około 45%.
W Białej Czechów było mniej niż 0.5% a i to wyłacznie przyjezdni.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ciekawe dane, przyśniły się? z czytanek tow. Dmowskiego?

+4 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Śląsk Cieszyński jak zawsze napadnięty (gość)  •

a może "z muzeum"? poza linią Lwowa Polaków było poniżej 10% (spisy ludności w II RP) - i byli równie przyjezdni jak Czesi w Białej. Żydzi uważający się za Polaków we Lwowie? A przed urządzonym dla nich pogromem w 1918 roku (pod życzliwym kierownictwem p. Cz.Mączyńskiego), po zajęciu miasta przez Polaków, czy może po pogromie? a wsie między Przemyślem i Lwowem? I co ma Wilno do tego? Litwini też was nie lubią? - ciekawe dlaczego? A jeszcze ciekawsze, że Ententa granicę wyznaczyła na linii Curzona - ciekawe dlaczego? (i co ciekawe prawdziwym autorem tej linii był doradca Curzona p. Namierowski z Woli Okrzejskiej pochodzący- czyżby się nie orientował w stosunkach etnicznych? I może się zdecydujesz: albo kryterium etniczne albo historyczne?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szkoda gadać, ale wyjaśniam osobom trzecim, które to czytają

+8 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biała to Małopolska (gość)  •

Polska a Polska kontra Czechy a Czechosłowacja? Jakie mieli Czesi prawa do Słowacji? Dlaczego nie dali jej obiecanej autonomii? Państwo polsko-litewskie było faktem, a kiedy istniała dawna Czechosłowacja? Może powinni się nazwać państwo wielkomorawskie.
Chcecie statystyki.Proszę bardzo:
wg spisu z 1921 roku
w woj.lwowskim (gdzie zresztą przewagę mieli PolacY)skład powiatów zalwowskich wyglądał tak:(dane ze spisu z 1931)
Bóbrka ponad 31% Polaków
Gródek ponad 39%
Lwów (bez miasta) 56%
Rudka 48%
Żółkiew 37%

W woj. tarnopolskim wg spisu z 1931 roku było ponad 49% Polaków.

W 1921 roku wg spisu na ponad t tys. Białej Czechów było...39 i nie byli nawet uwzględniani wśród głównych narodów ją zamieszkujących.

A Namierowski (właśc. Bernstein), nie pochodził zresztą z Galicji, tylko Lubelszczyzny, wyemigrował stamtąd na pocz. XX wieku. Kompetencje urzędników Foreign Office i w ogóle angielskiego rządu świetnie charakteryzuje fakt, że Galicję polską mylili z hiszpańską, a Śląsk mylił im się z Cylicją.

odpowiedzi (0)

skomentuj

polska propaganda raz jeszcze? no wyjaśnijmy...

+3 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biała to najwyżej Galicja, nie małopolska (gość)  •

wyrwane z kontekstu dane? fajnie - od kiedy to takie miejscowości jak Gródek (d. Jagielloński), Bóbrka, Żółkiew są na wschód od Lwowa... To są miejscowości na zachód od Lwowa (czyli między Lwowem a obecną granicą, a Bórbka obecnie dzielnica Krosna) zatem waść geografię znasz nie lepiej od tych co Cylicję z Galicją mylą... A na wschód of Lwowa? Polacy poniżej 10%.... polsko - litewskie państwo było faktem....z przeszłości odległej niczym Hammurabi. W 1918 r. Litwini z kazdym potrafili się dogadać tylko nie z eksploatującymi ich przez wieki Polakami - więc jak zwykle Warszawa dla interesu kota ogonem odwóci: Na polsko - litewskie państwo się powoła gdy bagnetem coś zabierze ale na wszelki wypadek Litwinów o zdanie nie zapytano - bo byliby przeciw? Napadaliście na sąsiadów i do tego udając "ofiary". A na Śląsku wywołaliście krwawą wojnę domową, bo warszawie i polskim nacjonalistom potrzebny był przemysł....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Geografie od siedmiu boleści

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biała to Małopolska (gość)  •

Widzisz jak cię podpuściłem? Czy ktoś tu nie sugerował, że obszar między Lwowem a Przemyślem to etnicznie ukraińska ziemia? A gdzie leży Tarnopol (na wschód czy zachód od Lwowa?).Tarnopol przypomnę 48% Polaków w tym województwie. Żółkiew leży na północ, a Bóbrka (miasto powiatowe) na południowy wschód, a ty ją identyfikujesz z Bóbrką koło Krosna-normalnie śmiech na sali.
Zabraliśmy Litwie etnicznie litewskie ziemie czyli Kowno? Wileńszczyzna była w 60% Polska, Litwinów było tam kilkanaście %. Ależ to ich gnębiliśmy, zwłaszcza polskie oddziały szaulisów mordowały Litwinów z AK i cywilną ludność litewską?
A co do was to 100% racji. Nie zależało Polsce na was,tylko przemyśle.

odpowiedzi (0)

skomentuj

sam jesteś geograf od siedmiu boleści

+1 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biała to najwyżej Galicja, nie małopolska (gość)  •

Bóbrka w której było rzekomo tylu Polaków - to ta koło Krosna. a 48% w Tarnopolskiem - to tak jak "wygraliście" plebiscyt na Śląsku, gdy okazało się, że nawet emigranci przed Dmowskiego ściągnięci głosowali za Niemcami... 60% na Wileńszczyźnie? pewnie dlatego, że głosować pozwolono tylko sołdatom Żeligowskiego. Litwini tak was kochali, za wasze grabieże i opresję, że woleli Ruskich od "federacji" z Polską. A pisząc o "litwinach z AK" miałeś na myśli może tych dzielnych wojaków z Jedwabnego, co poprawiali etniczne proporcje w pogranicznych miasteczkach przy pomocy stodół?

odpowiedzi (0)

skomentuj

plujesz ns AK-owcow uhesz na Polske

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

greg (gość)  •

Tych żołnierzy AK którzy tracili całe rodziny w obozach za pomoc zydomt pajacu

odpowiedzi (0)

skomentuj

AAAAAAAAAA

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AAAAAAAAAAAA (gość)  •

A to dziwne bo nawet sami Niemcy jak okupowali Wileńszczyźnie to przeprowadzili swój spis ludności i okazało się iż on potwierdzał tą tezę o 60 % Polakach w mieście i okolicy. Litwiny byli na 3 miejscu po Żydach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wyjaśniam

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biała to Małopolska (gość)  •

w Białej było ponad 7 tys.mieszkańców

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 »