Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szumniak: Rekonstrukcja piersi? Brakuje chirurgów

Ryszard Szumniak
Dr n.med. Ryszard Szumniak z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiego Instytutu Onkologii
Dr n.med. Ryszard Szumniak z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiego Instytutu Onkologii Marzena Bugała-Azarko
Komu powinno się wykonywać rekonstrukcję piersi? - Zabieg ten absolutnie powinno się rozważać u młodych chorych poddawanych amputacji piersi, któych nie można leczyć oszczędzająco, naturalnie gdy jest ośrodek, w którym chirurdzy potrafią takie zabiegi wykonać. Wszystkie pacjentki tak naprawdę mogłyby mieć takie rekonstrukcje, ale póki co, jest to w naszym kraju niewykonalne. Brakuje przede wszystkim chirurgów - wyjaśnia dr n. med. Ryszard Szumniak, chirurg onkolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Instytutu Onkologii w Gliwicach

Na czym polega zabieg profilaktycznej podskórnej amputacji piersi?
Na usunięciu gruczołu piersiowego z pozostawieniem skóry, kompleksu otoczka brodawka, bądź bez niej. Zakres operacji na węzłach chłonnych ustalany jest indywidualne, bo nie jest wymagane profilaktyczne usuwanie układu chłonnego w pasze. Taki zabieg profilaktycznej mastektomii wiąże się z koniecznością jednoczasowego przeprowadzenia operacji rekonstrukcyjnej piersi. Nie możemy przecież zostawić pacjentki ze skórą. Należy od razu zapewnić jej rekonstrukcję z tkanek własnych albo protez. W Instytucie Onkologii w Gliwicach zabiegów profilaktycznej amputacji, takich jaki wykonała pani Angelina, nie wykonujemy. NFZ ich nie refunduje.

Czy to jedyny powód? Pieniądze?
Nie powiedziałem tego. Tak jak nie powiedziałem, że te zabiegi są w 100 proc. potrzebne. Żeby jednak móc wykonać taką procedurę, potrzeba wielu specjalistów, bardzo szczegółowych badań genetycznych. Tylko w nielicznych ośrodkach Skandynawii czy USA wykonuje się te operacje profilaktycznie. Proszę pamiętać, że pozbawienie teoretycznie zdrowej kobiety obu piersi nie jest łatwą decyzją. W dodatku to także w 100 procentach jej nie zabezpiecza. Notowano przypadki, gdy do wznowy doszło w skórze. Póki co staramy sie umożliwić dostęp do takich zabiegów kobietom po amputacji z powodu raka. Im jest to bardziej potrzebne. Nie jesteśmy naturalnie wrogami operacji profilaktycznych. Większości takich pacjentek proponujemy profilaktyczne usunięcie jajników czy całego narządu rodnego, bo wiadomo, że razem z dziedziczeniem genów BRCA1 i BRCA2, dziedziczy się też skłonność do raka jajnika. Piersi są jednak narządem łatwiejszym do monitorowania niż jajnik. Tam raka rzadko jesteśmy w stanie wykryć wcześniej.

Kiedy chorej z rakiem usuwa się pierś, a kiedy proponuje leczenie oszczędzające?
W Instytucie Onkologii w Gliwicach działamy w ramach zespołu narządowego sutka. Decyzje o zakresie operacji podejmuje zawsze chirurg, ale zasada jest taka. Amputuję wtedy, gdy nie mogę leczyć oszczędzająco. Zawsze dążę do tego, by chorej zaoszczędzić pierś. Leczenie oszczędzające to nie to samo co operacja oszczędzająca. Leczenie oznacza zabieg, radioterapię uzupełniającą, nie wyklucza to chemioterapii i hormonoterapii. Całość tego leczenia określamy, jako oszczędzające. Niektóre kobiety same wybierają amputację. Najważniejsze, by na decyzję o usunięciu piersi nie wpływał lekarz, dla którego amputacja jest jedyną opcją dostępną w jego ręku.

Komu powinno się wykonywać rekonstrukcję piersi?
Zabieg ten absolutnie powinno się rozważać u młodych chorych poddawanych amputacji piersi, któych nie można leczyć oszczędzająco, naturalnie gdy jest ośrodek, w którym chirurdzy potrafią takie zabiegi wykonać. Wszystkie pacjentki tak naprawdę mogłyby mieć takie rekonstrukcje, ale póki co, jest to w naszym kraju niewykonalne. Brakuje przede wszystkim chirurgów. Liczba chorych poddawanych amputacji piersi jest ogromna, a lista ośrodków ograniczona. W naszej klinice wykonujemy rekonstrukcje z użyciem tkanek własnych. Można też używać materiałów sztucznych. Nie każdej kobiecie możemy jednak rekonstrukcję zaproponować ze względów medycznych. Gdy np. nie wiemy, jakie będą rokowania w jej chorobie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!