Proces rodziców Szymona z Będzina: ujawnione szokujące...

  Proces rodziców Szymona z Będzina: ujawnione szokujące listy, adwokat ofiarą kradzieży

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Matka Szymonka opuszcza policyjny samochód, który przywiózł ją do sądu
  1/7
  przejdź do galerii

  Matka Szymonka opuszcza policyjny samochód, który przywiózł ją do sądu ©Arkadiusz Gola

  Wczoraj na ulicy Koszarowej odbyła się kolejna rozprawa w procesie rodziców Szymona z Będzina. Okazało się, że współoskarżony o zabójstwo syna Jarosław R., wysłał z aresztu swojej matce listy, w których instruował ją, co powinna mówić w sądzie. Instruował matkę dokładnie, jak powinna obciążać jego byłą partnerkę Beatę Ch. Sąd Okręgowy w Katowicach podczas wczorajszej rozprawy ujawnił treść listów.
  "Możecie dla mnie kłamać" - napisał oskarżony

  Bycie obrońcą jest obowiązkiem, czasem bardzo trudnym, wiążącym się z brakiem komfortu lub dyskomfortem - skomentował tę kwestię podczas rozprawy mec. Andrzej Herman, obrońca oskarżonego Jarosława R. Nie chciał się odnieść do treści listów, jakie ojciec chłopca wysyłał do swojej matki.

  ZOBACZ RELACJĘ LIVE Z PROCESU:
  Proces rodziców Szymona: Szmata musi gnić w więzieniu! - list [RELACJA NA ŻYWO]


  Treść listów zaszokowała także prokuratora.
  Oskarżony pisał do Zenobii R. (która jest oskarżycielem posiłkowym - przyp. red.), że nie zabił Szymona, miał także do niej pretensje, że dotychczas składała zeznania nie po jego myśli. Podczas wczorajszej rozprawy sąd rozpatrywał, czy babcia Szymona może być w dalszym ciągu oskarżycielem posiłkowym. Listy, które zostały odczytane wczoraj, zostały znalezione po przeszukaniu mieszkania Zenobii R. Oskarżony pisał do swojej matki:
  "Nie jestem taki jak ta szmata. Możecie dla mnie kłamać. Sędzia oczywiście powie, że grozi za to odpowiedzialność karna, ale to pic na wodę (...) Nie możesz mówić, że Cię okłamywałem, nie byłem agresywny. O tej szmacie tak mów, a nie o mnie. Nigdy nie widziałaś, żebym uderzył dziecko. Widziałaś, jak szmata bije dzieci. Szmata musi gnić w więzieniu".

  W czwartek rozprawa spadła z wokandy

  Wczoraj kontynuowano przesłuchanie Beaty Ch., również oskarżonej w tym procesie. Rozprawa nie mogła być kontynuowana w czwartek, tak jak początkowo zakładał to sąd. Jak już informowaliśmy, sprawa spadła z wokandy, gdy okazało się, że obrońca Beaty Ch. został okradziony.

  Adwokat zatrzymał się na chwilę przed fast foodem, zostawiając w zamkniętym aucie torbę z laptopem, dokumentami, kluczami do domu i do swojej kancelarii prawnej. Kiedy wyszedł, torby już w samochodzie nie było... Przewodniczący składu orzekającego ogłosił wówczas dwugodzinną przerwę z nadzieją, że pechowiec może dotrze, albo pojawi się drugi z obrońców, bo oskarżoną broni dwóch mecenasów. Ostatecznie jednak, po tej przerwie sąd zrezygnował z prowadzenia czwartkowej rozprawy.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Adwokata okradli. Proces rodziców chłopca z Cieszyna spadł z wokandy


  - To było takie nadzwyczajne odroczenie. Ponieważ obrońca nie mógł uczestniczyć w tym momencie w procesie - tłumaczy sędzia Krzysztof Zawała, z Sądu Okręgowego w Katowicach. - Takie sytuacje się zdarzają. To są sytuacje losowe, na które nie mamy wpływu - dodaje.

  Jedną z takich sytuacji losowych była śmierć jednego ławnika podczas procesu oskarżonych o śmierć górników z kopalni Wujek.

  - W takich przypadkach miejsce ławnika, który zmarł, zajmuje ławnik zapasowy, ale oskarżony bez podania przyczyny może zażądać rozpoczęcia procesu od początku - mówi sędzia Zawała.

  Ławnik zapasowy uczestniczył w procesie Katarzyny W., skazanej za zabicie swojej córeczki. Podczas toczącego się obecnie procesu rodziców Szymona z Będzina, również jest ławnik zapasowy. Ma on wgląd do akt, uczestniczy w procesie, ma także prawo zadawania pytań. Nie może jednak uczestniczyć w podejmowaniu decyzji.

  Niezwykła historia z czwartku to tylko jeden z przykładów odraczania rozpraw. Powodem może być informacja o bombie w budynku sądu. W katowickim sądzie zdarzyło się również, że rozprawa została odroczona, ponieważ oskarżony zaatakował sędziego i ranił go w głowę ostrym narzędziem. Inny zaś rzucił w sędziego maszyną do pisania.

  Dotychczasowy przebieg procesu

  3 września 2013

  Początek procesu rodziców Szymona. Ich obrońcy domagają się wyłączenia jego jawności. Sąd zakazuje dziennikarzom jedynie utrwalania dźwięku i obrazu, ale mogą przysłuchiwać się rozprawom. Prokurator odczytał akt oskarżenia.

  11 września

  Sąd przesłuchał ojca Szymona, 42-letniego Jarosława R. Oskarżony nie przyznał się do zabójstwa syna, sko-rzystał z prawa odmowy składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania sądu i stron procesowych. Sąd odczytał jego wyjaśnienia składane w śledztwie.

  27 września

  Jarosław R. odpowiadał tylko na pytania swojego obrońcy. Przerzucał odpowiedzialność za śmierć chłopca na matkę Szymka, bo jego zdaniem kopnęła go w brzuch, a w ogóle do urazu brzucha Szymka mogło dojść także w czasie zabawy z siostrą.

  9 października

  Wyjaśnienia składała matka Szymona, 41-letnia Beata Ch. Też nie przyznała się do zabójstwa, bo twierdziła, że to Jarosław uderzył chłopca pięścią w brzuch. Sąd zmuszony był przerwać rozprawę, bo po okazaniu jej zdjęć z sekcji zwłok Szymka, nie mogła opanować płaczu.

  17 października

  Rozprawa spadła z wokandy. Złodzieje włamali się do auta obrońcy Beaty i skradli pozostawioną bez opieki teczkę z laptopem, dokumentami, kluczami do domu, a także kancelarii prawnej. Mecenas poprosił o przerwę w rozprawie, by ratować dobytek.
  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
  *Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kk

   ll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dobrze ze nie urwalo mu jajec meceninie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama