Ważne
  Pojedziemy na biopaliwie

  Pojedziemy na biopaliwie

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Grupa Lotos produkuje już biokomponenty do produkcji biodiesla. Instalacja warta 80 mln zł powstawała w Czechowicach-Dziedzicach przez ostatnie dwa lata.
  Pierwsze biopaliwa z estrami wyprodukowanymi w Czechowicach-Dziedzicach pojawią się na stacjach benzynowych już w czerwcu - w cenie oleju napędowego.
  Wczoraj w fabryce biokomponentu FAME wyprodukowano pierwsze estry z rzepaku. Instalacje czechowickie będą mogły ich wyprodukować 100 tys. ton rocznie. Za tydzień pociągiem ruszą do Gdańska. Pochodzące z Czechowic-Dziedzic Biokomponenty używane będą jako dodatek do oleju napędowego. Biodiesel spłaci inwestycję i zarobi na nowe.
  - To radość dla menedżera, jak może obserwować dobrze wydane pieniądze - mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

  Biopaliwa pojawiły się na polskim rynku przed 3 laty. W związku z dyrektywami unijnymi będą obecne w paliwie używanym przez transport w coraz wyższym procencie. W 2010 r. mają stanowić już 10 proc. w ogólnej jego masie. W ubiegłym roku Lotos zawarł umowy z firmą Komagra i Zakładami Tłuszczowymi "Kruszwica" na dostawy surowego oleju rzepakowego. Kontrakty warte 1 mld zł obowiązują na razie do 2012 r.

  - Z jednego hektara rzepaku powstaje jedna tona biodiesla - mówi Marek Lesisz, prezes spółki Lotos Biopaliwa w Czechowicach.
  Wraz z produkcją estrów rzepakowych po 110 latach ostatecznie zakończyła się historia nieopłacalnej dziś przeróbki ropy na Śląsku. Jak mówi Tadeusz Szkudlarski, prezes spółki Lotos Czechowice, bez nowoczesnej technologii produkcji biokomponentów, zniknęłoby wiele miejsc pracy w mieście.
  - Fabryka biopaliw jest lokomotywą dla naszej działalności w innych spółkach - mówi prezes Szkudlarskich.

  Nie obyło się jednak bez obaw pracowników o własny los. Ostatecznie 574 osoby zatrudnione wcześniej w rafinerii trafiły do innych spółek Grupy Lotos.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama