Debata DZ: Studentów ubywa, co dalej z kampusem w Rybniku?...

  Debata DZ: Studentów ubywa, co dalej z kampusem w Rybniku? [OPINIE]

  A. Biernat, A.Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Debata DZ: Studentów ubywa, co dalej z kampusem w Rybniku? [OPINIE]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Lucyna Nenow

  Jaka przyszłość czeka uczelnie, które mają swoją siedzibę w Rybniku, a które stoją przed poważnym wyzwaniem, jakim jest konieczność przekształcenia istniejących ośrodków w osobne wydziały? Na ile może pomóc miasto, które już przeznacza 150 tys. zł. rocznie na utrzymanie budynków uczelni przy Rudzkiej? Na jakich kierunkach kształcić? Jacy fachowcy poszukiwani są na rynku pracy? Na te i inne pytania odpowiedzi starali się znaleźć goście debaty Dziennika Zachodniego zorganizowanej przy współudziale i dzięki przychylności władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku.
  Barbara Kubica (DZ):
  Spotkanie nie jest przypadkowe. Po raz pierwszy zainaugurowano rok akademicki w Rybniku bez udziału Uniwersytetu Śląskiego. Na kampusie mamy mniej studentów, niż mieliśmy w latach poprzednich. Jakie są powody? Jeśli dziś nie rozpoczniemy tej dyskusji, to za dwadzieścia lat w tych pięknych murach, odrestaurowanych za miliony będzie hulał już tylko wiatr.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

  CO DALEJ Z KAMPUSEM W RYBNIKU? ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO Z DEBATY

  Jacek Bombor (DZ):
  Jakie były faktyczne powody odejścia UŚ z Rybnika?

  Prof. Ryszard Koziołek (UŚ):
  Starania, najpierw o zdiagnozowanie sytuacji w Rybniku, a potem podjęcie próby zaradzenia tej sytuacji podjęliśmy już dobry rok przed naszym wyjściem z Rybnika. Powody są różne - po pierwsze demografia - zaczynaliśmy w Rybniku w roku akademickim 2001 - 2002. Od tego momentu przybywało tutaj studentów, co było efektem wyżu demograficznego. Szczyt, jeśli chodzi o obecność studentów w ośrodku akademickim był w roku 2006/2007 i to było ponad 1000 studentów. Od tego roku zaczęła się obniżka. I na rok 2012/2013 osiągnęliśmy stan 460 studentów.

  Ta tendencja zgodnie z prognozami, m.in. analizą populacyjną młodych ludzi w Rybniku i okolicach będzie trwać do roku 2019. Jeśli przyglądamy się grupie wiekowej do 18 roku życia, to ilość młodych ludzi, czyli przyszłych kandydatów na studia w tym regionie spadnie o około 1000 osób do roku 2019. To są dane demograficzne, których niestety nic nie zmieni. Druga przyczyna, to koszty funkcjonowania w Rybniku. To było zawsze przyjazne miejsce - z miastem współpracowało nam się bardzo dobrze. Miasto wspierało nas dotacją. Niestety ta dotacja była niewystarczająca w stosunku do kosztów, które wynikały z prowadzenia studiów przy tej ilości studentów. W efekcie koszty uniwersytetu w najtrudniejszych latach sięgały około miliona dopłaty. To są dwa czynniki twarde - czyli ekonomia i demografia. Trzeci czynnik to jest prawo, czyli nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, które w stosunku do ośrodków zamiejscowych sformułowała wyraźne dyrektywy ministerialne - mianowicie obowiązek przekształcenia w filie bądź wydział tych ośrodków zamiejscowych.

  Przekształcenie ośrodka w wydział wymaga poważnych ruchów kadrowych i finansowych. Oznacza prowadzenie badań i dydaktyki w skali dużo większej niż prowadziliśmy do tej pory w Rybniku. Podjęliśmy takie próby (...). Dokonaliśmy szybkiej, radykalnej wymiany dyrektora ośrodka w Rybniku, zostały przeprowadzone dość istotne i radykalne oszczędności finansowe. I rozpoczęły się konsultacje z dziekanami, dyrektorami instytutów nad ewentualną propozycją programową dla Rybnika, która byłaby atrakcyjna dla kandydatów z regionu, a z drugiej strony wiązałaby się z innego rodzaju studniami niż prowadzimy w Katowicach, Sosnowcu, czy Chorzowie. Z rozmów z partnerami zewnętrznymi, studentami - wynikało, że zależało wszystkim aby to były studia o większym stopniu praktyczności - z ewentualną przyszłością zawodową absolwentów tych studiów.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama