Inwestycje w woj. śląskim: Zabrze liderem, w ogonie m.in....

  Inwestycje w woj. śląskim: Zabrze liderem, w ogonie m.in. Mysłowice i Świętochłowice [RANKING]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  JaworznoNajwyższe, bo piąte miejsce w rankingu „Wspólnoty” wśród miast na prawie powiatu. Jaworzno w infrastrukturę techniczną w 2012 roku zainwestowało
  1/6
  przejdź do galerii

  Jaworzno
  Najwyższe, bo piąte miejsce w rankingu „Wspólnoty” wśród miast na prawie powiatu. Jaworzno w infrastrukturę techniczną w 2012 roku zainwestowało 1079 zł na jednego mieszkańca. Tymczasem w 2007 r. zajmowało dalekie 38. miejsce. ©arc.

  Łyżka miodu, szczypta dziegciu - to powiedzenie najlepiej oddaje odczucia po zapoznaniu się z najnowszym rankingiem czasopisma "Wspólnota", które zbadało inwestycje polskich miast w infrastrukturę techniczną. To inwestycje dla nas najważniejsze, bo poprawiające naszą jakość życia: w transport, drogi, mieszkania, wodociągi, oświetlenie miast, autobusy, tramwaje, szkoły czy wysypiska śmieci. Katowice w kategorii miast wojewódzkich zajęły siódme miejsce w kraju.

  W Zabrzu od siedmiu lat bardzo konsekwentnie  W latach 2009-2011 niekwestionowanym liderem rankingu "Wspólnoty" było Zabrze. W 2012 roku spadło co prawda na 11. miejsce, ale to i tak świetny wynik (piąty w regionie). Na głowę mieszkańca zainwestowano w Zabrzu aż 919 zł. A plany na najbliższe lata - jak zapewnia prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, bynajmniej nie są skromniejsze. Wiele inwestycji jest w trakcie budowy, inne są przygotowywane.


  ZOBACZ TAŻE:
  Co budują przy DTŚ? Nie wiesz? Zobacz naszą mapę [NOWE INWESTYCJE przy DTŚ]
  Najbardziej oczekiwane inwestycje w woj. śląskim w 2013 [ZOBACZ]


  - Przede wszystkim przeprowadziliśmy największą i najkosztowniejszą w historii miasta inwestycję, nową sieć wodociągów i kanalizacji - podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik. - Remontowaliśmy także drogi. Trwa wymiana torowiska, które wyglądało już skandalicznie. Zaś oczy na Zabrze zwrócił cały kraj, kiedy postawiliśmy na turystykę poprzemysłową. To spory sukces. Do tego stadion Górnika, szkoły, obiekty służby zdrowia. W ciągu ostatnich 7 lat nakłady na inwestycje w mieście wzrosły dziesięciokrotnie. Nie da się ukryć, że inwestycje bywały i nadal są dla mieszkańców uciążliwe. Dlatego ich przeprowadzenie to nasz wspólny sukces - dodaje Małgorzata Mańka-Szulik.

  Jaworzno przejmuje pałeczkę, Katowice też OK  W 2012 r. Zabrze pałeczkę lidera oddało Jaworznu. Było ono wśród miast na prawach powiatu najlepsze w regionie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydano tu aż 1079 zł. W kraju uplasowało się na piątej pozycji. To wynik do pozazdroszczenia. Prezydent Paweł Silbert tak komentuje ten rezultat: - Kiedy w 2002 roku zostałem prezydentem, nie odziedziczyłem po poprzednikach żadnych planów inwestycyjnych. Trzeba było zrobić inwentaryzację, przygotować studium inwestycyjne. Sporo ryzykowaliśmy, rzucając się na wszystko, ale w efekcie się opłaciło.

  Miasto inwestowało głównie w drogi i kanalizację. Teraz trwa przebudowa rynku.

  W Katowicach w 2012 roku na głowę zainwestowano 967 zł. To w odrębnym rankingu miast wojewódzkich siódme miejsce w kraju i jeden z lepszych wyników w Śląskiem. Maciej Biskupski, asystent prezydenta Katowic, podkreśla, że miasto konsekwentnie inwestuje w poprawę jakości życia.

  - Kiedy inne miasta przyspieszały na Euro, bo przypadło im goszczenie mistrzostw, my planowaliśmy, a teraz realizujemy inwestycje, na przykład Miejskie Centrum Kongresowe, siedzibę NOSPR, Muzeum Śląskie. Do tego niezwykle kosztowna przebudowa śródmieścia z ul. 3 Maja. Dodatkowo są inwestycje prywatne w obiekty biurowe, handlowe i mieszkaniowe - wylicza Biskupski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama