80. urodziny Pendereckiego na Śląsku. Po Bielsku czas na...

  80. urodziny Pendereckiego na Śląsku. Po Bielsku czas na Zabrze

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych, w miniony weekend świętował w Bielsku-Białej swoje 80. urodziny. Podczas XVIII Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego muzycznie wspominano także Witolda Lutosławskiego w 100. rocznicę jego urodzin i patrona imprezy, który gdyby żył, obchodziłby jubileusz 80-lecia.
  Krzysztof Penderecki świętuje na Śląsku 80. urodziny

  Krzysztof Penderecki świętuje na Śląsku 80. urodziny ©arc

  - W tym roku w Polsce świętujemy trzy wielkie jubileusze. Tak zaplanowaliśmy Festiwal Kompozytorów Polskich, by każdemu poświęcić jeden dzień - przyznaje Władysław Szczot-ka, dyrektor Bielskiego Centrum Kultury, organizator imprezy.

  Obchodzący w tym roku 80. urodziny Krzysztof Penderecki polubił bielski festiwal i samo miasto, do którego chętnie wraca. Przyjaźnił się także z twórcą imprezy. To Henryk Mikołaj Górecki zaszczepił w bielskiej publiczności wrażliwość na muzykę klasyczną. Obecnie z jego rodziną konsultowany jest program każdej edycji imprezy.

  Podczas niedzielnego koncertu w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowi-cach organizatorzy spodziewali się kompletu publiczności. Bielszczanie nie zawiedli.

  - Już pierwszy dzień pokazał, że sale wypełnione są po brzegi, że nie wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w koncercie. Kościół pomieścił ok. 1,5 tys. widzów. Z pewnością i tu nie wszystkim chętnym było dane uczestniczyć w tym wyjątkowym koncercie - powiedział nam przed koncertem Władysław Szczotka.

  Finałowy koncert Festiwalu Kompozytorów Polskich poprowadził osobiście jubilat, Krzysztof Penderecki, dyrygując Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i Chórem Filharmonii Krakowskiej.

  Na Śląsku na kompozytora czekają w najbliższym czasie kolejne imprezy urodzinowe. W dniach 22, 24 i 26 października w Zabrzu zorganizowany zostanie Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Koncerty odbędą się w kopalni Guido oraz Filharmonii Zabrzańskiej.

  - Bogate tradycje muzyczne naszego miasta powodują, że sztuka na najwyższym poziomie znajduje tu licznych odbiorców. Także sukcesy indywidualnych twórców, zespołów i instytucji stwarzają dobry klimat artystyczny - uważa Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i dodaje: - Jestem przekonana, że Festiwal Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego otwiera nowy rozdział w muzycznej historii Zabrza i nowy rozdział w działalności kopalni Guido. Rozpoczęty w podziemiach kopalni cykl "Sztuka na poziomie" otrzymuje silny impuls rozwojowy, a miłośnicy muzyki niepowtarzalną szansę udziału w unikatowym wydarzeniu, 320 metrów pod ziemią.
  Niestety, biletów na to wydarzenie od dwóch tygodni nie ma już w sprzedaży.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
  *Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama