Prof. Adam Maciejewski nagrodzony w plebiscycie "Polacy z...

  Prof. Adam Maciejewski nagrodzony w plebiscycie "Polacy z werwą"

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gala Polacy z werwa 19.10.2013 w Warszawie
  1/8
  przejdź do galerii

  Gala Polacy z werwa 19.10.2013 w Warszawie ©Teodor Klepczynski / Agencja Allegro

  Prof. Adam Maciejewski z Instytutu Onkologii w Gliwicach, wraz z zespołem, który dokonał w 2013 roku pionierskiej operacji przeszczepienia twarzy, otrzymał nagrodę specjalną w plebiscycie "Polacy z werwą". Śląscy medycy odebrali ją podczas uroczystej gali, która 19 października odbyła się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
  Plebiscyt „Polacy z werwą” ma na celu pokazanie realnego potencjału młodych ludzi,  którzy dzięki swoim pomysłom, pasji oraz wytrwałości,  tworzą projekty i rozwiązania, budujące nowoczesną Polskę. Podczas głosowania publicznego, które rozpoczęło się 1 maja br., wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z dokonaniami i dorobkiem 21 wybitnych osób, nominowanych w siedmiu kategoriach: Design, Ochrona środowiska, Sport, Nauka, Medycyna, Kultura i sztuka, Innowacje w biznesie. Jury złożone z uznanych autorytetów, wyłoniło 7 laureatów:

  Design – Jan Strumiłło
  Innowacje w biznesie – Rafał Brzoska
  Kultura i sztuka – Katarzyna Krakowiak

  Medycyna – dr hab. Wojciech Fendler
  Nauka – prof. Janusz Bujnicki
  Ochrona środowiska – Anna Dębicka
  Sport – Jerzy Janowicz

  – Jestem przekonany, że nazwiska laureatów na długo zagoszczą w zbiorowej świadomości Polaków. Zobaczyliśmy bowiem twarz Polski młodej, nowoczesnej, bez kompleksów. Jury wskazało ludzi, którzy nie obawiają się walczyć o własne marzenia, a ich sukcesy stanowią znakomitą wizytówkę naszego kraju – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN po zakończeniu finałowej Gali Plebiscytu.
  Każdy z laureatów został uhonorowany statuetką autorstwa Pawła Althamera oraz nagrodą pieniężną w wysokości 50 tys. zł – grantem, który zwycięzca przeznaczy na dalszy rozwój zawodowy.

  Nagroda Specjalna, która trafiła do wybitnych lekarzy z Instytutu Onkologii w Gliwicach przyznana została za szczególny wkład w popularyzację dziedzin życia odpowiadających siedmiu kategoriom Plebiscytu. Nagrodzeni dokonali w maju tego roku pionierskiej operacji przeszczepu twarzy. Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce i pierwszy na świecie przeszczep ze wskazań życiowych – przeprowadzony z powodu zagrożenia życia. 

  Uroczystą Galę w Teatrze Wielkim Operze Narodowej uświetniło widowisko w reżyserii Krzysztofa Materny. Na scenie wystąpili m.in.  Krzysztof Penderecki, któremu towarzyszyła Sinfonia Iuventus oraz Marcus Miller, znakomity amerykański jazzman, kompozytor i aranżer. Uczestnicy Gali zobaczyli także pokaz mody autorstwa Gosi Baczyńskiej.
  Nie zabrakło również gwiazd muzyki rozrywkowej, a ukoronowaniem wieczoru był koncert amerykańskiej formacji Gossip. Zespół, wraz z charyzmatyczną wokalistką Beth Ditto, zagrał swoje największe przeboje.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
  *Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama