Katowice: od listopada remont ulicy Kościuszki. Potrwa do...

  Katowice: od listopada remont ulicy Kościuszki. Potrwa do 2015 roku

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: od listopada remont ulicy Kościuszki. Potrwa do 2015 roku
  W listopadzie rozpocznie się wymiana torowiska na ulicy Kościuszki – ogłosiły we wtorek Tramwaje Śląskie. Dzień wcześniej spółka podpisała umowę na wykonawstwo z firmą Balzoa. Modernizacja torów na odcinku 1,6 kilometra pochłonie 12 mln zł, kolejne 13,3 mln zł zapłaci tej samej firmie miasto Katowice za przebudowę nawierzchni jezdni i chodników.
  Katowice: od listopada remont ulicy Kościuszki. Potrwa do 2015 roku
  Tory w ciągu ul. Kościuszki będą wymieniane na odcinku 1,6 kilometra, na dwóch fragmentach ulicy, od wiaduktu przy Kinoteatrze Rialto aż do wiaduktu nad autostradą A4 oraz w Brynowie od skrzyżowania z ulicą Słowików aż po skrzyżowanie z ulicą Huberta.

  Prace nie ma co ukrywać utrudnią ruch tramwajowy i częściowo sparaliżują kołowy. - Wykonawca znajdzie się pod baczną obserwacją wszystkich korzystających z ulicy. Organizacja prac musi być zatem niezwykle sprawna – mówił podczas podpisania umowy na przebudowę Tadeusz Freisler, prezes Tramwajów Śląskich.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Remont ulicy Kościuszki w Katowicach z opóźnieniem. Roboty ruszą w październiku [ZDJĘCIA]


  - Mamy świadomość, że to newralgiczny punkt w centrum miasta - powiedział przedstawiciel konsorcjum Balzola. - Skierujemy wszystkie siły i środki, by utrzymać założoną rytmikę, terminowość i wysoki standard pracy. Mamy sporo doświadczeń zebranych na całym świecie, m. in. przy budowie metra w Bilbao w Hiszpanii czy kolei dużych prędkości na pograniczu Francji i Hiszpanii. Aglomerację Śląską również poznaliśmy już dobrze współpracując przy innych inwestycjach z firmą NDI - podkreślał Aleksander Wilczewski.

  Ulica Kościuszki będzie przebudowywana podobnie jak ulica 3 Maja. To znaczy, gdy na odcinku drogi pojawią się już nowe tory, rozpoczną się prace związane układaniem nowej nawierzchni jezdni i chodników.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Katowice: Modernizacja ulicy Kościuszki. Kolejny horror komunikacyjny?


  Pierwszy etap modernizacji będzie prowadzony na odcinku od kinoteatru Rialto do placu Miarki. - W trakcie prac ruch tramwajowy prowadzony będzie dwukierunkowo torem biegnącym ulicą Kochanowskiego. W początkowej fazie prac ma zostać utrzymany ruch samochodów osobowych ul. Kościuszki – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy TS.

  Projekt przebudowy zakłada, że torowisko na odcinku od Rialta do A4 zostanie przesunięte we wschodnią część ulicy, bliżej kamienic o około 1,5 metra. Takie rozwiązanie ma w przyszłości nie dopuścić do nagminnego blokowania tramwajów przez parkujące przy Kościuszki samochody. Częściowo tory na tym odcinku zostaną także wydzielone z jezdni. Po zakończeniu modernizacji tramwaj ma nie tylko płynnie kursować po ulicy, ale i cicho: szyny ułożone zostaną bowiem na prefabrykowanych płytach żelbetowych na tzw. podlewie ciągłym czyli masach poliuretanowych posiadających właściwości sprężyste oraz tłumiące. Na drugim modernizowanym odcinku torowiska TS planują natomiast dobudować drugi tor, ale tym razem kosztem jezdni.

  Remont ulicy Kościuszki pochłonie w sumie 25,3 mln zł. Modernizacja ma zakończyć się w lutym 2015 roku.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
  *Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   A słupy?

   Tomasz Kuczyński, DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ciekawe, czy trakcja będzie na słupach wkopanych w ziemię, jak to zrobili na Jana, Korfantego i 3 Maja. Znów będziemy... osłupieni?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak jestes taki mądry i kozak

   to idź po kolei do kazdego właściciela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   kamienicy czy innego budynku wzdłuż tej drogi i zaproponuj mu powieszenie trakcji na jego elewacji.
   Ja wiem co uslyszysz ale najwyrazniej powinienes sam sprobowac.


   Zdjęcie autora komentarza
   Jesteśmy na Ty?

   Tomasz Kuczyński, DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Nie przypominam sobie, abyśmy przechodzili na Ty:-).
   Przecież trakcja teraz jest na elementach zamocowanych w budynkach. Nie można tak zostawić?
   Wiem, nie można. Lepszy jest las słupów...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama