Liczba posiadaczy kart parkingowych zmniejszy się o dwie...

  Liczba posiadaczy kart parkingowych zmniejszy się o dwie trzecie [NOWE PRZEPISY]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lipca 2014 roku
  1/2
  przejdź do galerii

  Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lipca 2014 roku ©Grzegorz Mehring

  Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych zawsze budziły ogromne emocje. Jest ich zdecydowanie za mało, natomiast kart uprawniających do korzystania z tzw. koperty wydano w Polsce zdumiewająco dużo.
  - Obecnie jest tych kart około 550-600 tysięcy i nie wiadomo, ile jest ważnych, a z ilu członkowie rodzin korzystają bezprawnie, na przykład posługując się upoważnieniem osoby zmarłej - mówi poseł na Sejm RP Marek Plura. I podaje przykład.

  PLURA O USTAWIE:
  Plura: Ustawa o kartach parkingowych zmienia krąg uprawnionych


  - Spotkałem kiedyś w Katowicach znajomą, która od dłuższego czasu parkowała swój samochód na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej. Ponieważ wiedziałem, że karta była wydana dla jej ojca, zapytałem: "Jak czuje się tatuś?" - O, już dawno nie żyje - odpowiedziała znajoma. Byłem lekko zszokowany. Mam nadzieję, że nowe przepisy dotyczące wydawania tych kart i ich funkcjonowania, wykluczą takie nadużycia, bo nie sądzę, aby to był odosobniony przypadek - mówi poseł Marek Plura.

  Wcale nierzadkie jest też używanie kart podrobionych lub posługiwanie się uprawnieniem kogoś z rodziny mieszkającego w innej części kraju, a przecież taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna uczestniczy w podróży - jako pasażer lub kierowca.

  Prace legislacyjne, których efektem będzie wprowadzenie nowych kart parkingowych dla niepełnosprawnych, wkrótce będą sfinalizowane. Kilka dni temu Senat RP do znowelizowanej ustawy wprowadził parę poprawek.

  - Ale już wiadomo, na czym polegają nowe regulacje i co oznaczają - dodaje poseł Plura. - Uważam, że zmiany idą w dobrym kierunku. Mam też nadzieję, że wyeliminują one sytuacje, kiedy silni, zdrowi i przedsiębiorczy częściej korzystali z uprzywilejowanych miejsc do parkowania, aniżeli chorzy i faktycznie niepełnosprawni, dla których są koperty na parkingach.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Parkingi do inwalidów

   Robak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W cywilizowanym świecie parkingi do niepełnosprawnych mają priorytet.Bo trudno sobie wyobrazić by było inaczej.Ci ludzie o obniżonych zdolnościach ruchowych ,albo siedzący na wózkach inwalidzkich...rozwiń całość

   W cywilizowanym świecie parkingi do niepełnosprawnych mają priorytet.Bo trudno sobie wyobrazić by było inaczej.Ci ludzie o obniżonych zdolnościach ruchowych ,albo siedzący na wózkach inwalidzkich powinni mieć możliwość parkowania samochodu przed swoim domem,oraz przed lekarzem,sklepem,czy instytucją.
   Inne przywileje są nie tak konieczne,chociaż w wielkich śródmieściach zaparkowanie swego samochodu obok miejsca zamieszkania powinno także być priorytetem.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama