1/8 finału Pucharu Polski: GKS Tychy – Zagłębie Lubin 0:1

W meczu 1/8 finału Polski pierwszoligowy GKS Tychy przegrał z Zagłębiem Lubin 0:1. Bramkę na wagę awansu strzelił Arkadiusz Piech w 77. minucie.

Mecz, który rozpoczął się o godzinie 13.00 oglądało niewielu widzów. Wczesna pora spotkania wynikała z wymogów telewizji oraz z tego, że tyszanie na stadionie w Jaworznie nie mają sztucznego oświetlenia. Atmosferze pikniku sprzyjała ciepła i słoneczna pogoda.

Przed spotkaniem trener gości Orest Lenczyk serdecznie przywitał się z opiekunem GKS Janem Żurkiem.

Już w piątej minucie goście po błędzie bramkarza Piotra Misztala, mogli objąć prowadzenie, jednak Michal Papadopulos strzelił nad poprzeczką. Ten sam napastnik Zagłębia miał drugą okazję w 38. minucie. Po podaniu od Davida Abwo, Papadopulos uderzył z woleja, ale trafił w słupek.

W przerwie trener Lenczyk dokonał dwóch zmian, wprowadzając Adriana Błąda i Arkadiusza Piecha.

Druga połowa zaczęła się od dobrej sytuacji dla GKS-u, kiedy Paweł Smółka wpadł w pole karne. Postawił jednak na rozwiązanie siłowe i huknął nad bramką.

Po drugiej stronie boiska Misztala zmusił do wysiłku Błąd (68. minuta), a potem z rzutu wolnego szczęścia próbował Aleksander Kwiek.

Przedstawiciel ekstraklasy niczym wielkim nie imponował, ale końcu strzelił bramkę. Kwiek obsłużył Piecha, a były napastnik Ruchu Chorzów posłał piłkę po ziemi w długi róg.

Tyszanie starali się wyrównać, ale mogli zostać skarceni w doliczonym czasie gry, kiedy po kontrze Błąd trafił w poprzeczkę. Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego minimalnie chybił Krzysztof Bizacki.

Opinie trenerów

Orest Lenczyk (trener Zagłębia)
Po wygranej w Pucharze Polski w Gliwicach, z Tychami wypadało nam wygrać. Byłem pewien obaw o ten mecz, jeśli chodzi o piłkarzy po ciężkim meczu z Widzewem i przed Wisłą Kraków. Czułem, że nie są przygotowani jakby to był mecz o wszystko, a Tychy ostatnio przecież wygrywają. Obawiałem się o stałe fragmenty gry. Popełnialiśmy sporo błędów, które szczęśliwie nie skończyły się stratą bramki. Puchar Polski do marca mamy z głowy.

Przy takiej pogodzie nie ma co narzekać na porę rozegrania meczu. Uczulałem moich zawodników, że GKS w pierwszej lidze gra o wczesnych porach, więc jest do tego przyzwyczajony.

Jan Żurek (trener GKS Tychy)

Wychodząc na ten mecz, mieliśmy marzenia, swój plan, chcieliśmy sprawić niespodziankę. Nie udało się. Po kontrataku , może nasz zawodnik był faulowany, sędzia puścił jednak grę i wpadła bramka. Były dziś fragmenty całkiem dobrej gry, mieliśmy swoje sytuacje w końcówce, ale trzeba jeszcze je wykorzystać.

Nie szukajmy dziury w całym, bo inne ligi też grają wcześniej, gdybyśmy mieli tu światło, to co innego. Oczywiście to nie dobrze dla kibiców, którzy ciężko pracują i nie mogli przyjść na mecz.

GKS Tychy – Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)

Bramka: Arkadiusz Piech (77)

Sędziował: Tomasz Radkiewicz (Łódź)

Widzów: 300

GKS: Misztal – Małkowski, Kopczyk, Masternak, Mączyński – Krajanowski, Żunić, Lisowski (82. Bizacki), Mąka (67.Gąsior), Chomiuk (81. Dzięgielewski) – Smółka

Zagłębie: Gliwa – Rymaniak, Banaś, Guldan, Oleksy – Abwo, Bilek, Piątek, Ćotra (46. Błąd) – Woźniak (46. Piech), Papadopulos (64. Kwiek)

Żółte kartki: Rymaniak, Piątek
Awans do ćwierćfinału: Zagłębie Lubin
GKS TYCHY ZAGŁĘBIE LUBIN - ZAPOWIEDŹ MECZU:

Czy ten mecz jest tylko dla bezrobotnych i wagarowiczów? Taki wniosek można wysnuć z faktu, że GKS Tychy zagra dziś w 1/8 finału Pucharu Polski z Zagłębiem Lubin w Jaworznie o godzinie... 13.00.

- Nasz mecz transmitowany będzie w TVN Turbo, jego pora wynika z telewizyjnych wymogów - tłumaczy rzecznik GKS Tychy, Michał Rus. - Oprócz tego jesteśmy jedynym klubem na tym etapie rozgrywek Pucharu Polski, który nie ma stadionu ze sztucznym oświetleniem, to też przyczyna tak wczesnej pory meczu.

Tyscy działacze nie obniżyli cen biletów, nie wierząc, że ten chwyt przyciągnąłby więcej kibiców. - Bilety i tak mamy niedrogie, kosztują 5 i 10 złotych - przekonuje Rus. - Osoby, które mają wykupione karnety na ligę mecz pucharowy mogą obejrzeć za darmo. Autobus przewożący kibiców sprzed lodowiska w Tychach wyruszy później niż zwykle, czyli około godziny przed meczem, pojedzie przez Bieruń, gdzie też mogą wsiąść fani. Dla naszych piłkarzy, granie o wczesnej porze to nie nowość, następny mecz ligowy, z Sandecją Nowy Sącz, jest w niedzielę o 12.30.

Pierwszoligowy GKS, jeszcze pod wodzą Tomasza Fornalika, wyeliminował z Pucharu Polski trzecioligową Lechię Tomaszów Mazowiecki i drugoligowy Gryf Wejherowo. Teraz tyszan prowadzi Jan Żurek.

Zagłębie Lubin pod wodzą Adama Buczka pokonało w poprzedniej rundzie po rzutach karnych Piasta Gliwice. Do Jaworzna lubinska ekipa przyjedzie już z innym opiekunem - Orestem Lenczykiem.

Do tej pory do 1/4 finału Pucharu Polski awansowały Zawisza Bydgoszcz, Jagiellonia Białystok i wczoraj Lechia Gdańsk.