Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absynt - historia jednego z najsłynniejszych alkoholi świata [JAK PIĆ ABSYNT]

KG
Absynt, pili wielcy. Van Gogh czy Picasso, to tylko nieliczni artyści, którzy absyntowi przypisywali niemal magiczne działanie. Absynt jest wysokoprocentowym alkoholem wytwarzanym przede wszystkim z kwiatów i liści piołunu oraz anyżu. Absynt posiada również dodatek kopru włoskiego, hyzopu oraz szeregu innych ziół. Przypisuje mu się właściwości psychoaktywne. Charakterystyczny zielony kolor napoju sprawił, że napój ochrzczono nazwą "Zielona wróżka".

Absynt spokojnie można nazwać legendarnym alkoholem. O absyncie krąży tak wiele mitów i historii, że ciężko dziś powiedzieć, które z nich są prawdziwe. Zieloną Wróżkę pijali namiętnie Hemingway, Van Gogh, Picasso, Oscar Wilde czy Baudelaire. Ponoć największe ich dzieła powstały pod wpływem Absyntu, jednak dziś nie sposób tę hipotezę potwierdzić.

Początki absyntu sięgają XVIII wieku. Korzeni tego trunku należy poszukiwać w Szwajcarii. Wedle niektórych badaczy po raz pierwszy został wytworzony w roku 1792. Pierwszego procesu destylacji dokonał francuski lekarz dr Pierre Ordinaire mieszkający w Couvet w Szwajcarii.

Być może Absynt był jednak produkowany niemal trzydzieści lat wcześniej. Świadczyć może o tym reklama prawdopodobnie pochodząca z roku 1769 "Bon Exrait d'Absinthe" W reklamie siostry Henriod zachwalały zdrowotne działanie absyntu i polecały je na wszelakie dolegliwości. Absynt miał być panaceum na wiele, różnorakich chorób.

Faktem jest, że jednym z pierwszych producentów absyntu na skalę przemysłową został Francuz Henri Dubied wraz z swoim zięciem Henri-Louisem Pernodem. Założyli oni w malowniczej miejscowości Pontarlier fabrykę wyrobów spirytusowych. Na początku działalności produkcja absyntu ograniczała się tylko do 400 litrów rocznie.

Szczyt popularności tego napoju przypada na lata 40. XIX wieku. Francuska armia używała absyntu jako środek przeciwgorączkowy. Inwazja wojsk francuskich na Algierię w roku 1830 otworzyła nowy rozdział w historii napoju. Zapotrzebowane francuskiej armii na absynt znacząco wzrosło. Umożliwiło to Pernodowi zwiększenie produkcji do około 20 tys. litrów rocznie.

W miejscowości Pontarlier zaczęły powstawać coraz to nowsze destylarnie. Dziś absynt z Pontarlier uważany jest z jeden z najlepszych na świecie. W szczytowym momencie spożywanie Zielonej Wróżki w Francji wynosiło 30 milionów litrów rocznie. Absynt zyskiwał coraz większą popularność nie tylko w Francji czy Szwajcarii, ale także poza granicami tych krajów.

Po zajęciu Algierii przez Francuzów w roku 1847 żołnierze zabierali z sobą absynt do domów. W ten o to sposób popularność absyntu znacznie wzrosła. Do wzrostu zainteresowania Zieloną Wróżka przyczyniły się również słabe urodzaje winorośli. Francuscy producenci win w pewnej części przenieśli się swoją produkcję na absyntu.

Pernod w szczytowym momencie sprzedawał 100 tys. litrów rocznie. Firma Pernod Ricard zresztą do dziś jest bardzo znanym producentem alkoholi, który w swojej ofercie ma szeroki asortyment m.in anyżowych nalewek. Własnością marki Pernod jest np. Wódka Wyborowa czy np. szkock whisky Chivas Regal.

Nieurodzaj winogron spowodował wzrost spożycia alkoholi wysokoprocentowych w tym absyntu. Na początku XX wieku zaczęły krążyć historię o szkodliwym działaniu absyntu, twierdzono, że pod wpływem tego alkoholu ludzie tracą rozum. Te nowości były w tym czasie podsycane przez ruchy abstynenckie,.

Pierwszym miejscem, w którym wprowadzano zakaz sprzedaży absyntu było Wolne Państwo Konga. Zakaz wprowadzono tam w roku 1898. Stopniowe kolejne europejskie państwa zaczęły wprowadzać zakaz produkcji absyntu. Jednym z pierwszych europejskich państw, wprowadzających zakaz produkcji i spożywania absyntu była Szwajcaria.

W roku 1907 wprowadziła nawet zapis zakazujący produkcję i spożywanie absyntu w swojej konstytucji. Coraz więcej państw zaczęło wprowadzać zakaz produkcji absyntu. Firma Pernod swoje faktoria przeniosła do Hiszpanii, gdzie ten trunek nie był jeszcze zdelegalizowany. Produkcję absyntu prowadzono również w małych czeskich destylarniach.

Absynt wrócił do łask dopiero w latach 90. XX wieku. Na masową produkcję Absyntu zdecydowały się Czechy, w których absynt nigdy nie był zakazany. We Francji zmieniono przepisy. W 1988 roku, po tym jak Unia Europejska określiła przepisami jak dużą zawartość tujonu może mieć absynt. Jak można było się spodziewać, absynt szybko wrócił do łask, we francuskich destylarniach absynt produkowany jest pod nazwą spiritueux à base de plantes d'absinthe (wódka na bazie piołunu).

W Polsce absynt jest legalny, pozwoliła na to dyrektywa Unii Europejskiej. Wprowadziła ona normy oraz dopuszczalne stężenie tujonu w alkoholu. Moda na absynt powoli więc wróciła. W Nowym Targu powstała nawet restauracja "Absynt" po rewolucji kulinarnej Magdy Gessler.

Jak pić Abstyn?

Do szklanki wlewamy ok. 20-30 ml absyntu. Na specjalną łyżeczkę z dziurkami kładziemy kostkę cukru. Kostka zaczyna nasiąkać wodą, po chwili rozpuszczając kostkę. Syrop ociekający z łyżeczki będzie powolutku ściekać do absyntu. Woda musi być lodowata lub przynajmniej bardzo zimna. Jeżeli cukier już się rozpuścił przesączamy resztę wody. Napój nadaje się do picia. Absynt pijemy powoli i delektujemy się jego anyżowym smakiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo