Chorzów: Tablice nad DTŚ działają. Informują o wypadkach i...

  Chorzów: Tablice nad DTŚ działają. Informują o wypadkach i liczą auta [ZDJĘCIA]

  Justyna Toros

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tablice są zamontowane na wiaduktach przy zjazdach ze średnicówki w stronę Katowic i Świętochłowic
  1/9
  przejdź do galerii

  Tablice są zamontowane na wiaduktach przy zjazdach ze średnicówki w stronę Katowic i Świętochłowic ©Lucyna Nenow

  Od wczoraj kierowcy jadący chorzowskim odcinkiem Drogowej Trasy Średnicowej mogą wznosić oczy ku niebu. Po co? Żeby odczytać, czy nie ma utrudnień na drodze. Działają bowiem cztery tablice informacyjne, które zostały zamontowane dwa tygodnie temu. Mają wiele ciekawych rozwiązań. - System jest ukończony. W Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów mamy podgląd na DTŚ - wyjaśnia Piotr Wojtala, dyrektor MZUiM w Chorzowie. - Mamy specjalny, panoramiczny, duży monitor, na którym wyświetlany jest widok z ośmiu kamer zamontowanych na tablicach.
  Dzięki temu już teraz mierzone jest natężenie ruchu na DTŚ, choć na razie wyniki posłużą do celów statystycznych. Z kamer wysokiej rozdzielczości można odczytać numery rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. Z tej funkcji będzie mogła skorzystać policja, ponieważ nagrania przechowywane są w archiwum. Daje to możliwość również odcinkowego pomiaru prędkości, jednak kierowców uspokajamy: na razie nie będzie to włączone.
  - Nie jesteśmy jednostką, która może egzekwować takie rzeczy - wyjaśnia Wojtala. - Tym może się zająć Inspekcja Transportu Drogowego lub straż miejska, po uzgodnieniu z nimi. Niemniej jednak taka możliwość jest i w przyszłości może pewnie będą chcieli z niej skorzystać.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Megawęzeł drogowy w Gliwicach połączy DTŚ z autostradą A1 [INFOGRAFIKA, ZDJĘCIA]
  Gigantyczny węzeł DTŚ z A1 gotowy we wrześniu 2014 [INFOGRAFIKA, NOWE ZDJĘCIA]


  System ten ma wiele możliwości rozwoju. Opracowywany jest właśnie projekt, w którym kierowcy mogą otrzymywać na swoje telefony komórkowe informacje na temat utrudnień na drogach. - Pracownicy tworzą właśnie specjalny system, który umożliwi kierowcą otrzymywanie takich informacji - podkreśla dyrektor MZUiM. Ale to nie wszystko. Z monitoringu nad DTŚ będą mogli skorzystać wszyscy, bowiem w internecie będzie podgląd z kamerek na to, co aktualnie się na niej dzieje. Nie będziemy mogli ich obracać, ani przybliżać widoku, te możliwości mają tylko pracownicy w centrum monitoringu.

  Na co dzień, jeśli na drodze nic się nie wydarzy, podawana będzie informacja o aktualnej prognozie pogody. Tablice podpięte są pod dwa czujniki. Jeden mierzy temperaturę powietrza i drogi na jezdni w stronę Katowic, drugi w stronę Świętochłowic. Działają one niezależnie od siebie, dlatego mogą być małe różnice w pomiarach. - Dla spójności DTŚ chcielibyśmy, żeby takie tablice powstały w każdym mieście, ale nie możemy tego nikomu narzucać - przyznaje Wojtala.

  Drogowa Trasa Średnicowa to nie jest droga ekspresowa  Z Włodzimierzem Mogiłą z wydziału ruchu drogowego śląskiej policji rozmawia Justyna Toros

  Drogowa Trasa Średnicowa, to droga jakiej kategorii?
  To droga wojewódzka, choć jest w zarządzie poszczególnych miast, a nie w zarządzie dróg wojewódzkich. Nie jest to droga ekspresowa, choć ma takie parametry: jest dwujezdniowa, z trzema pasami, jezdnie odgrodzone pasem zieleni i są jezdnie doprowadzające jak również pasy włączeniowe. To nietypowe parametry jak na drogę wojewódzką.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama