Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Willa Teodora Sixta czeka na pomysł miasta

Jacek Drost
Willa Sixta stoi w samym centrum Bielska-Białej
Willa Sixta stoi w samym centrum Bielska-Białej Jacek Drost
Urokliwa willa Teodora Sixta, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Bielsku-Białej, od kilkunastu miesięcy stoi pusta. Jest tez od paru miesięcy pozamykana. Odkąd pod koniec 2012 roku z willi wyprowadził się rektorat bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, zabytek, będący w posiadaniu miasta, nie jest w żaden sposób wykorzystany. Czy niebawem coś się zmieni? Nie zanosi się na to.

- Jeszcze nie wiadomo, co w willi będzie. Na pewno nie zamierzamy jej sprzedawać - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy bielskiego Urzędu Miejskiego.

Zresztą miasto nie mogłoby tego zrobić, bowiem jej pierwszy właściciel - bielski finansista i filantrop Teodor Sixt - w testamencie willę przy ówczesnej Elisabethstraße, a obecnej ulicy Mickiewicza zapisał miastu z kategoryczną klauzulą zakazującą komukolwiek ją odsprzedawać. Warto dodać, że pozostały majątek Sixt rozdzielił pomiędzy bielską biedotę, parafię ewangelicką Zbawiciela i Ewangelicki Związek Kobiet (za jego pieniądze powstał sierociniec męski).

Jak pisze bielski historyk dr Jerzy Polak w "Przewodniku po Bielsku-Białej", willa została zbudowana w stylu neorenesansowym w 1883 roku przez architekta żydowskiego pochodzenia Karola Korna, który był jednym z twórców wielkomiejskiego wizerunku centrum Bielska. Budynek posiada charakterystyczną wieżę i trójarkadową loggię. W willi zamieszkiwało kilku późniejszych burmistrzów.

Po II wojnie światowej budynek, tak jak grób jego pierwszego właściciela, zaczął popadać w ruinę. Wprawdzie działały w nim różne instytucje, ale żadna nie przeprowadzała większego remontu, aż do 2002 roku, kiedy to do budynku wprowadziły się władze bielskiej ATH. Po kilku latach przeniosły się one do rektoratu na Błoniach.

Tomasz Ficoń podkreśla, że budynek wymaga remontu, co wiąże się z niemałymi nakładami. Na razie trwa szacowanie kosztów.

- Chcemy przeznaczyć willę do celów miejskich. Jeszcze nie wiemy jakich - mówi Ficoń.

Theodor Karl Julius Sixt urodził się 14 marca 1834 r. w Bietigheim, zmarł 4 czerwca 1897 r. w Bielsku.

Był austriackim przedsiębiorcą, działaczem społecznym i filantropem. W drugiej połowie XIX w. uchodził za jednego z najbogatszych mieszkańców Bielska. Był m.in. właścicielem farbiarni, grał na giełdzie, pojawiają się także informacje o handlu bronią i jego przynależności do loży masońskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!