Prokurator żąda 25 lat dla zabójcy księdza

  Prokurator żąda 25 lat dla zabójcy księdza

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 18-letniemu Dawidowi M., któremu zarzuca zabójstwo proboszcza parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Blachowni - Błaszczykach 20 sierpnia ubiegłego roku.
  Dawidowi M. grozi 25 lat więzienia, bo jego czyn uznano za zabójstwo kwalifikowane w związku z rozbojem. Ponieważ 23 sierpnia Dawid M. skończył 18 lat, uniknął groźby dożywocia.

  Dawid ukrył się po wieczornej mszy św. w mieszkaniu księdza, zamierzając go ogłuszyć drzewcem flagi, a potem okraść. Zabrał z sobą dodatkowe ubranie, kominiarkę i taśmę klejącą do skrępowania ofiary. Znał zwyczaje duchownego, wcześniej był ministrantem w tej parafii.
  Ksiądz jednak zaczął się bronić, rozpoznał napastnika. Wtedy nastolatek wyjął nóż i ugodził kapłana. Na ciele księdza stwierdzono później aż 35 ran kłutych i ciętych. Śledztwo nie potwierdziło tezy o molestowaniu byłego ministranta

  Chłopak zabrał 600 złotych i uciekł. Po drodze wyrzucił nóż (nie został odnaleziony) i ubranie. W domu umył się i poszedł spać. Na drugi dzień spokojnie pojechał z matką do Częstochowy, żeby kupić marynarkę na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

  Z zeznań gospodyni księdza wynikało, że bał się Dawida M. Potem w śledztwie odkryto, że rok wcześniej razem z kolegą włamali się do kościelnego sejfu, skąd zabrali 20 tysięcy złotych. Proboszcz nie powiadomił o tym policji.

  - Podczas przeszukania domu Dawid przyznał się do zabójstwa kapłana. W toku śledztwa odwołał jednak część zeznań, twierdził, że chciał tylko nastraszyć duchownego - wyjaśnia Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. - Wcześniej miał być przez niego molestowany. Lecz w toku czynności operacyjnych ten wątek absolutnie się nie potwierdził.

  W trakcie śledztwa przesłuchano blisko stu świadków. Żaden nie zauważył niczego dziwnego w zachowaniu proboszcza. Określano księdza jako człowieka spokojnego, życzliwego wobec ministrantów, zarazem zachowującego do młodych ludzi dystans.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo