Ważne
  Ulice ważniejsze niż las

  Ulice ważniejsze niż las

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Urzędnicy z Czerwionki-Leszczyn chcą, by wojewoda przesunął granice parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, w skład którego wchodzą gminne tereny.
  Urzędnicy domagają się zmniejszenia go o kilkaset hektarów, bo boją się, że po wejściu w życie nowych przepisów, które przygotowywane są w urzędzie wojewódzkim, zablokowane zostaną inwestycje.
  - Zgodnie z zapisami, które przesłano nam do zaopiniowania, na terenie parku nie będzie można nawet utwardzić zwykłej drogi gruntowej, nie mówiąc już o budowie dróg powiatowych czy remontach osiedli. To oznacza spore problemy dla mieszkańców - bije na alarm Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn.


  Cysterski Park Krajobrazowy został utworzony w 1993 roku przez wojewodę śląskiego. Ma dziś obszar ponad 49 tysięcy hektarów.

  Oprócz Czerwionki obejmuje część Rybnika, Kuźni Raciborskiej oraz Raciborza. W Czerwionce jego granica przebiega wzdłuż rzeki Bierawki. To oznacza, że w skład parku wchodzi prawie połowa gminny, od sołectwa Bełk, aż po Leszczyny i Książenice.

  - Granice parku zostały wyznaczone zza biurka. Ówczesny wojewoda śląski, Wojciech Czech, stanął z mazakiem przed mapą i zaznaczył tereny, które powinny się znajdować w parku, nie zastanawiając się nad tym, czy jest tam co chronić. Tereny wchodzące w skład parku muszą posiadać walory przyrodnicze, krajobrazowe lub historyczne. Trudno się jednak doszukać takich walorów na terenach wokół byłych zakładów drobiarskich, w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków czy w blokowiskach w Leszczynach. Nie ma w Polsce drugiego parku, gdzie stoją 10-piętrowe wieżowce - podkreśla Janiszewski.

  Argumenty urzędników o możliwym paraliżu wszystkich inwestycji nie przekonują opozycji.
  - To kłamstwo. Park jest podzielony na trzy strefy i jest jasno określone, co można budować i gdzie. Nie pozwolimy, by z terenu parku zostały wyłączone najpiękniejsze tereny- grzmi Leszek Salamon, radny opozycji. - Choć gmina leży na terenie parku, udało nam się przecież wybudować fabrykę części do samochodów, wyremontować drogi, zbudować kanalizację - podkreśla. Część terenów w granicach parku nigdy nie miała walorów przyrodniczych

  Na najbliższej sesji radni będą dyskutować nad projektem zmiany granic. Jeśli propozycja zyska aprobatę, trafi do wojewody. Ten jednak zaznacza, że z parku nie może być, bez podania konkretnego powodu, wyłączony nawet hektar terenu.

  - Powodem może być tylko utrata wartości przyrodniczo-krajobrazowych, dla ochrony których park został powołany - informuje biuro prasowe wojewody.
  - Tereny, które chcemy wyłączyć z parku nigdy takich walorów nie miały - ripostuje burmistrz.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chore

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Jak widać ktoś nadal ma zamiar kosztem prywatnych interesów olać nas mieszkańców, i zabierać nam resztki tego co natura nam pozostawiła.... szkoda.Jak długo jeszcze prywata będzie ważniejsza...rozwiń całość

   Jak widać ktoś nadal ma zamiar kosztem prywatnych interesów olać nas mieszkańców, i zabierać nam resztki tego co natura nam pozostawiła.... szkoda.Jak długo jeszcze prywata będzie ważniejsza od dobra ogólu?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cenzuraaaaaaaaa

   olink (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   coś chyba wywiało parę komentarzy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ulice ważniejsze niz las

   Zielony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   artykuł powinien się nazywać Buszujący w zbożu , póki co jest to jedyny obszar gdzie spacerują małżeństwa z wózkami dziecięcymi , biegają ludzie dbający o kondycję i jeżdzą rowerzyści. Budowa...rozwiń całość

   artykuł powinien się nazywać Buszujący w zbożu , póki co jest to jedyny obszar gdzie spacerują małżeństwa z wózkami dziecięcymi , biegają ludzie dbający o kondycję i jeżdzą rowerzyści. Budowa autostrady odcięła mieszkańców Czerwionki od lasu , zlikwidowała istniejące ścieżki rowerowe.
   Nie rozumiem dlaczego w dzisiejszych czasach likwiduje się jedyne dostępne miejsca rekreacyjne na tym terenie. A wszystko się robi zasłaniając rzekomym rozwojem. Jakoś trudno się żyje w pobliżu głośnych dróg i budowanych autostrad i zakładów przemysłowych. Nikt nie zastanawia się na przykład nad tkz. poziomem "zanieczyszczeń akustycznych". Czarno widzę przyszłość tych terenów.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama