Kredyt na przebudowę Stadionu Śląskiego? Radni zadecydują w...

  Kredyt na przebudowę Stadionu Śląskiego? Radni zadecydują w poniedziałek

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przebudowa Stadionu Śląskiego
  1/13
  przejdź do galerii

  Przebudowa Stadionu Śląskiego ©Arkadiusz Gola

  50 tys. zł miesięcznie kosztuje utrzymanie placu budowy, jakim jest Stadion Śląski. Wariant optymistyczny zakłada, ze budowa zostanie wznowiona wiosną przyszłego roku. Pesymistyczny, że być może dopiero w 2015 roku. Wiele rozstrzygnie się w poniedziałek. Na sesji Sejmiku Wojewódzkiego zarząd województwa po raz kolejny przedłoży radnym projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na kontynuację prac. Chodzi o 42 mln zł. Kwota ma
  50 tys. zł miesięcznie kosztuje utrzymanie placu budowy, jakim jest Stadion Śląski. Wariant optymistyczny zakłada, ze budowa zostanie wznowiona wiosną przyszłego roku. Pesymistyczny, że być może dopiero w 2015 roku.

  Wiele rozstrzygnie się w poniedziałek. Na sesji Sejmiku Wojewódzkiego zarząd województwa po raz kolejny przedłoży radnym projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na kontynuację prac. Chodzi o 42 mln zł.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Powstała samorządowa spółka Stadion Śląski. To koniec problemów?
  Stadion Śląski powinien być wyrzutem sumienia polityków. Kolejny kredyt pomoże? [ZDJĘCIA]


  Kwota ma wystarczyć m.in. na wznowienie robót budowlanych (19 mln zł), opłacenie nadzoru inwestorskiego (ok. 188 tys. zł), przygotowanie projektu zamiennego (2,9 mln zł), odszkodowania za wywłaszczenie gruntów (3,5 mln zł), ekspertyzę (ok. 850 tys. zł), budowę zaplecza rozgrzewkowo – treningowego na przedpolu wschodnim (6,7 mln zł) oraz badanie lin nośnych (7,2 mln zł). Potrzeba też pieniędzy na zabezpieczenie placu budowy, jakim jest stadion. Ochrona obiektu i konserwacja maszyn, kosztuje 50 tys. zł miesięcznie.

  Takie wyliczenia, jak mówił podczas wczorajszej konferencji członek zarządu województwa Arkadiusz Chęciński, przedstawiono radnym wojewódzkim, przedstawicielom wszystkich klubów, także tym, którzy przed miesiącem zablokowali zaciągnięcie kredytu.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Połedniok: Wyburzyć Stadion Śląski? To była prowokacja! Rozliczmy wreszcie tę budowę!


  Jeśli uchwała w poniedziałek przejdzie , będzie to zielone światło dla rozpoczęcia prac w Kotle Czarownic. – Jestem przekonany, że wiosna 2014, jako termin ich rozpoczęcia, nie jest zagrożony – stwierdził Chęciński.

  Wcześniej, bo na przełomie października i listopada zespół ekspertów będzie oceniał zamienną –w stosunku do poprzedniego projektu - dokumentację projektową zadaszenia stadionu przygotowaną przez biuro GMP Architekten. Projekt władze województwa otrzymały kilkanaście dni temu, zakłada m.in. że wyższe normy bezpieczeństwa konstrukcji dachu, nowe będą także tzw. krokodyle, nie będą wylewane, a spawane ze stali walcowanej.

  - Następnie w grudniu rozpoczniemy negocjację z generalnym wykonawcą inwestycji w sprawie kontynuacji prac. Zakładamy, że maksymalnie potrwają do lutego – wyjaśnia Chęciński. Do czasu ich przeprowadzenia samorząd województwa i konsorcjum obowiązuje porozumienie na mocy którego obie strony zawiesiły wszelkie spory i wzajemne roszczenia. Jeśli efekt negocjacji będzie pomyślny, czyli konsorcjum podejmie się dalszej realizacji inwestycji, zarząd wystąpi do miasta Chorzowa o wydanie pozwolenia na budowę.

  Czarny scenariusz zakłada, że generalny wykonawca zrezygnuje ze zlecenia. – Wówczas będziemy musieli ogłosić przetarg na roboty budowalne – przyznaje Chęcińki. Postępowanie trwa około dwóch miesięcy, dłużej, nawet do czterech, jeśli startujące w nim firmy złożą odwołania.

  Przypomnijmy, że zasadnicze prace przy przebudowie Stadionu Śląskiego wstrzymano w lipcu 2011. Tuż przed zakończeniem trwającego wówczas od 12 dni podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem rozciąganym. Zdaniem ekspertów badających przyczyny tego zdarzenia winne były przede wszystkim błędy w wykonaniu uchwytów.

  - Obecnie stan wykonania prac na stadionie, to około 70 proc. – wyliczał członek zarządu. Do finału jeszcze daleko. – Najważniejsze zadania przed nami, to budowa zadaszenia, a potem prace wykończeniowe, modernizacja szatni, montaż krzesełek – dodał.

  Budżet kosztorysowy przebudowy Stadionu Śląskiego, to 586,5 mln zł. Z tego zainwestowano już około 330 mln zł. Kolejna transza pieniędzy – 42 mln zł – ma pochodzić z kredytu. Zarząd województwa chce, aby następne pochodziły od… sponsora inwestycji.

  – Gdy zakończą się negocjacje z wykonawcą, spółka Stadion Śląski przeprowadzi konkurs, w którym wyłoniony zostanie podmiot – to może być bank, albo konsorcjum – który będzie finansował inwestycję – tłumaczył Chęciński. – Następnie samorząd będzie spłacał te fundusze, kwestią do rozstrzygnięcia jest, czy będzie się to odbywało przez dziesięć, czy na przykład 15 lat.

  Obecnie zastopowana modernizacja Stadionu Śląskiego rozpoczęła się jesienią 2009 r.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
  *Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Twardy orzech do zgryzienia

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jako ,,,laika,, budowlanego przeraza mnie ogrom kosztow juz poniesionych i bez efektu.Nie male koszty dokonczenia tez budza zazenowanie...Przy takim skupieniu ludzi o tradycjach przemyslowych...rozwiń całość

   Jako ,,,laika,, budowlanego przeraza mnie ogrom kosztow juz poniesionych i bez efektu.Nie male koszty dokonczenia tez budza zazenowanie...Przy takim skupieniu ludzi o tradycjach przemyslowych Stadion Slaski powinien na siebie zarobic teraz i w przyszlosci .Szkoda ,ze to tak fatalnie zostalo zaprzepaszczone...i nie rokuje nadzieji na rozwoj tylko na zapasc.KOLAPS tyczacy sie Wizji Gornegoslaska wciaga w to wszystkich ,mieszkancow calej Polski..zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sponsor?! Co za brednie!

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Co to za brednie o "sponsorze"?! Reszta też ma być kredytowana, choć na razie nie wiadomo w jakiej formie.

   Zdjęcie autora komentarza
   Tych radnych nie będzie,

   Józef Brzozowski

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   a kredyt my będziemy spłacać.

   Powinien być ustawowo zakaz zaciągania kredytów na czas dłuższy niż do końca kadencji.

   Na długoterminowe kredyty celowe powinni się zgodzić ci, co później będą...rozwiń całość

   a kredyt my będziemy spłacać.

   Powinien być ustawowo zakaz zaciągania kredytów na czas dłuższy niż do końca kadencji.

   Na długoterminowe kredyty celowe powinni się zgodzić ci, co później będą spłacać.

   Tylko kto ma taką ustawę wprowadzić, przedstawiciele warszawskich central partyjnych?, przecież oni uważają się za właścicieli tego kraju...
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re

   maRk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   No dobrze, to jakie byłoby lepsze rozwiązanie. Z tych realnych.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tych realnych. KASA Z UE LUB BANK ŚWIATOWY BO POLSZA ROSDUPCONO ISPRZEDANO

   777 =ŻYCIE NA CREDIT CFANIACTWO I KOMBINATołoTROSTWO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   SPONSORÓW NIYMA HUTY HINDUSKIE A KOPALNIE DOGORYWAJOM +BANKI 80% OBCE REALNY KIPISCH I ROSDUPC.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   maRk

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   To powyżej to jest rozwiązanie Realne ,ino Politycy rządzący tym krajem i Województwem są nierealni w swoich podejmowanych Decyzjach ,bez wiedzy i z gody Społeczeństwa ,co potem Politycy następnej...rozwiń całość

   To powyżej to jest rozwiązanie Realne ,ino Politycy rządzący tym krajem i Województwem są nierealni w swoich podejmowanych Decyzjach ,bez wiedzy i z gody Społeczeństwa ,co potem Politycy następnej Kadencji z ich pieniędzy podatkowych spłacają te kredyty. A z tego Artykułu wynika ,że boisko do rozgrzewki które tam zawsze było i jest na gruncie Parku ,ma się teraz nazywać ct: Zaplecze Rozgrzewkowo-Treningowe i ma kosztować 6,7 mil. zł.,jak coś co jest ma kosztować znów 6,7-mil.zł. i ten teren okazuje się że jest prywatny i na wywłaszczenia tego Parkowego gruntu znów trzeba 3,5 mil. zł.,no ręce opadają, dalej ,na ekspertyzy "krokodylków" stracono 2-lata inwestycji i 890-tyś zł. ,żeby dojść do wniosku ,że mają być nie żeliwne ,a Staliwne i wtedy wytrzymają , dalej ,kolejna ściema-pozwolono ,żeby 2-lata Liny nośne Dachu leżały na Ziemi w deszczu i śniegu i teraz się dowiaduję że potrzebują dodatkowej już Ekspertyzy i trzeba na nią 7,2-Mil. zł., a pytam się -jak by były te liny naciągnięte już na dachu te 2-lata ,to też by potrzebowały Ekspertyzy za 7,2 mil.zł ,przecież tam na górze też będą narażone na Deszcz i Śnieg i" będzie OK."?, dalej ,kolejna ściema 19-mil. zł.ma kosztować " Rozpoczęcie Robót "- to jest zebranie Ludzi do kupy ,uruchomienie maszyn i do roboty, albo zapłacenie ,niezapłaconych pieniędzy dla wykonawcy sprzed 2-laty.? Żałosne mydlenie oczu Społeczeństwa za ich pieniądze Polityków Województwa i Państwa, za te pieniądze ,a okaże się na końcu ,że to Miliard kosztów ,to by już dawno na tym miejscu Stał Piękny Wielo-funkcjonalny Zadaszony Stadion taki jak na Wemblej , ale co zrobić ,to Polska właśnie i polskie myślenie Polityków różnej Maści. Społeczeństwo - Chroń nas Panie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KORUPCJA @ 3światowe ZACOFANIE MAUPIE

   777 A KRULIKUFF I KUF CFANIACKIH WIELA SIE NAŻRE ZA GRATIS PO lityka GOROLSKO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   DROGI NAYDRORZSZE WSZYSTKO NAYDROŻSZE I ROZKRADZIONE A PRZETEARGI USTAWIONE SITWY I MAFIE=UKŁADY RODZINNE PO ZNAJOMOŚĆI KUPOm M0ŚĆI HOŁ0T0 KUPOm BO W KUPIE SMRUT I SIŁA A NARÓD ZAPŁACI ZA WSZYSTKO.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My chcemy stadionu,który będzie służył całemu regionowi nie tylko piłkarskiej mafii z PZPN

   XXL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   ....!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama