Koszarawa myśli o secesji

  Koszarawa myśli o secesji

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Brak dotacji na budowę hali sportowej przelał u górali czarę goryczy
  Władze Koszarawy na Żywiecczyźnie są zawiedzione, że gminie nie przyznano pieniędzy na budowę hali sportowej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Gdy zapadła decyzja, że górale nie dostaną dotacji, ich rozgoryczenie sięgnęło zenitu - zaczynają głośno mówić o odłączeniu się od województwa śląskiego i przyłączeniu do Małopolski.
  O ponad 4 mln zł dotacji wystąpił w ub. roku wójt Władysław Puda.


  - Wszystko przemawiało za tym, że dostaniemy pieniądze. Jesteśmy chyba jedyną gminą w regionie, która nie posiada hali sportowej - mówi Roman Zoń, przewodniczący rady gminy Koszarawa.
  Wójt Puda był przekonany, iż wniosek zostanie zakwalifikowany do realizacji. Okazało się jednak, że przepadł, bo - jak tłumaczą katowiccy urzędnicy - pieniędzy nie starczyło dla wszystkich
  - To nas bardzo zaskoczyło - nie kryje oburzenia Puda.

  Witold Trólka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach wyjaśnia, że wniosek Koszarawy uzyskał pozytywną ocenę i jest na 71 miejscu listy rezerwowej.

  - Jeśli pojawią się oszczędności, gmina ma szansę na dofinansowanie - mówi Trólka.
  Młodzież z Koszarawy jest rozgoryczona, że w najbliższych latach nie powstanie hala. Teraz lekcje wychowania fizycznego odbywają się na wąskim, półtorametrowym korytarzu. Gdy jest ciepło, nauczyciel zabiera uczniów na przyszkolne boisko. 4 mln zł dotacji gmina Koszarawa chciała na budowę nowoczesnej hali sportowej

  Dlatego w niewielkiej górskiej gminie zaczęto nawet mówić o odłączeniu się od Śląska i przyłączeniu do Małopolski. Na razie nikt nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie, ale niezadowolenie narasta.
  - W obecnej sytuacji trzeba się zastanowić nad takim rozwiązaniem. Wiadomo, że dużą rolę odgrywają tutaj mieszkańcy - zaznacza Puda. Podkreśla, że Koszarawę już teraz sporo łączy z Małopolską, choćby przynależność do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich.

  - Poprzez różne działania promujemy turystykę, kulturę i zwyczaje 14 gmin należących do organizacji. Koszarawa bardzo aktywnie uczestniczy w życiu stowarzyszenia - wyjaśnia Maria Mazur, sekretarz ZGB.
  Puda uważa, że gdyby gmina należała do Małopolski, dawno dostałaby pieniądze na halę.

  - Małopolski Urząd Marszałkowski ma bardziej przejrzyste kryteria rozpatrywania wniosków i przydzielania pieniędzy unijnych na inwestycje nie tylko w oświacie - twierdzi Puda. Irytuje go również, że na Śląsku gmina nie ma możliwości odwołania się od decyzji, gdy wniosek o dotację zostanie odrzucony, a w Małopolsce tak.

  - Wnioskodawca może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a od rozstrzygnięcia WSA przysługuje mu jeszcze skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego - opisuje Małgorzata Krawczyk z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
  Odłączenie się od województwa to jednak nie taka prosta sprawa.

  - Procedura jest skomplikowana. Wymaga wielu uzgodnień - mówi Igor Śmietański, dyrektor Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
  Samorząd lokalny musi złożyć wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Robi to poprzez wojewodę, który też opiniuje dokument. Wniosek trafia do premiera, który zatwierdza lub nie wniosek. Powinien on być także odpowiednio uzasadniony.

  - Muszą zostać wykazane związki historyczne, kulturowe lub korzyści ekonomiczne i społeczne przemawiające za włączeniem gminy do danego regionu - podkreśla Małgorzata Woźniak, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

  Aby gmina mogła należeć do innego województwa np. od 1 stycznia 2010 r., formalności ze strony lokalnych władz musiałyby zostać dopełnione do końca marca tego roku.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama