Grunt to dobre samopoczucie

  Grunt to dobre samopoczucie

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stare sądowe porzekadło głosi, że każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa.
  Przekonała się o tym dość boleśnie pewna mieszkanka Rudy Śląskiej, którą sędzia wyrzuciła z procesu, bo za głośno tłumaczyła mężowi (tak się składa, Niemcowi) przebieg rozprawy. Mąż chciał wiedzieć, dlaczego jego żona wciąż jest atakowana i sąd nie dopuszcza jej do głosu, choć ciągle podnosi rękę. No i dlaczego zareagowała nerwowym śmiechem na słowa mecenasa.

  Sędzia, jak wielu z nas wie bardzo dobrze, może prowadzić rozprawę bez przygotowania, adwokat może się spóźniać, ławnik spać za stołem sędziowskim, ale to żadną miarą nie narusza powagi sądu. Nikt za takie zachowanie z rozprawy nie wyleciał i nie dostał 500 złotych kary. Za rozmowę - owszem!

  Nikt również w najmniejszym stopniu nie ukarał sędziów w Lublinie i Poznaniu za to, że uchylili dwóm mężczyznom-przestępcom areszt tymczasowy, wskutek czego w krótkim czasie popełnili oni aż trzy morderstwa.

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ich przełożonych z prośbą o rozważenie, czy nie należałoby wszcząć postępowania dyscyplinarnego. Jeszcze ostrzej wobec wpadek sędziów wypowiedział się minister sprawiedliwości, Andrzej Czuma: Jeśli oni się nie uderzą w pierś, to system instancyjny spowoduje, że zostaną uderzeni. Czy w pierś czy w inną część ciała - nie wiem, ale będą uderzeni.

  Reakcją na te słowa jest stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa - wyłącznie pełne słów świętego oburzenia, że media, minister i Rzecznik Praw Obywatelskich podkopują autorytet sędziów. I ani słowa samokrytyki.

  Janusz Kochanowski, rzecznik, w specjalnym oświadczeniu zwrócił uwagę na datę tego dokumentu - wydanego 1 kwietnia, a więc na prima aprilis. To każe nam nawet najbardziej zaskakujące doniesienia traktować z należytym dystansem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama