Piesi najczęściej giną w piątek. Tak jest w całym woj....

  Piesi najczęściej giną w piątek. Tak jest w całym woj. śląskim

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piesi najczęściej giną w piątek. Tak jest w całym woj. śląskim
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Marek Michalski

  Najczęściej na śląskich drogach do wypadków dochodzi w listopadowe popołudnia i wieczory, zwłaszcza w piątki. Najbardziej niebezpiecznie jest na ulicach Częstochowy, Bielska-Białej, Gliwic i Katowic. Ludzie giną tam wcale nie na pustkowiach, a w miejscach dobrze oświetlonych i zabudowanych. Najspokojniej jest w Jaworznie, Piekarach Śląskich, Świętochłowicach, Siemianowicach Śląskich i Żorach. Tak przynajmniej wynika z danych zebranych w ciągu ostatnich pięciu lat przez specjalistów od ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  Dobrze, że jest lepiej, ale dmuchajmy na zimne  Od kilku lat na śląskich drogach jest coraz mniej wypadków. Mniej osób traci też w nich życie. W 2008 roku zginęło 455 osób, wśród nich 219 pieszych. W 2012 roku już 335, w tym 127 pieszych. Czy to jest powód do zadowolenia? Nie, bo każda śmierć jest ogromną tragedią, zwłaszcza dla rodziny ofiary.

  WIDZISZ UTRUDNIENIA NA DRODZE, KOLIZJĘ, WYPADEK I CHCESZ OSTRZEC INNYCH? DAJ NAM ZNAĆ NA ALERT@DZ.COM.PL

  NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI Z DRÓG WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

  - Jako pierwsi w kraju już cztery lata temu zwróciliśmy uwagę na to, że wśród ofiar wypadków aż 40 proc. stanowią piesi. Podjęliśmy działania, aby temu zapobiegać - mówi podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  Efekt? W województwie śląskim w 2012 roku w porównaniu do 2008 zginęło w wypadkach o 43 proc. mniej pieszych. W całym kraju natomiast o 38 proc. mniej.

  - Ten program to niejedyny powód zmniejszającej się stale liczby wypadków, ale mamy nadzieję, że się choć trochę do niego przyczynił. Robiliśmy rzeczy niestandardowe. Począwszy od przeglądu dróg i na przykład poprawienia oświetlenia i oznakowania tam, gdzie najczęściej dochodziło do wypadków, a skończywszy na rozdawaniu odblasku czy na kręceniu klipów - wylicza podinsp. Włodzimierz Mogiła.

  Seniorzy to grupa najbardziej zagrożona  Śląscy policjanci wzięli pod lupę dane statystyczne z ostatnich pięciu lat. Wnioski, niestety, nie zaskakują. Na drogach najczęściej giną seniorzy, czyli osoby, które przekroczyły 60. rok życia. Od 2009 do 2012 roku było ich aż 225. W przedziale wiekowym 40-59 lat zginęło 218 pieszych i, niestety, 8 dzieci w wieku 7-14 lat.

  Dlaczego giną? Powodów jest kilka. Najczęstszym jest niezmiennie nieostrożne wejście na drogę bezpośrednio pod koła nadjeżdżającego samochodu. Drugim w kolejności powodem pozostaje przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu. Wiemy, że to niebezpieczne, ale i tak łamiemy przepisy, by zaoszczędzić kilka minut.

  - Zależy nam na dotarciu do seniorów, czyli najbardziej zagrożonej grupy. Stąd też choćby nasza współpraca z Kościołem. Policjanci odwiedzali parafie, bywali na mszach i spotkaniach kółek różańcowych. Apel o zachowanie ostrożności podpisali rok temu biskupi wszystkich diecezji w województwie śląskim. Seniorom rozdano 100 tysięcy odblasków. Jak widać, każdy sposób jest dobry, by osiągnąć efekt - mówi podinsp. Mogiła.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kierOFCA SPIESZY SIE BO WEEKEND

   777 POLISZ DZŻUNGLA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ZNACZY MO PRAWO ZABIĆ TAKO ĆIULtura TURA SZ0sss.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest mniej wypadków w statystykach, bo zmieniła się metodologia liczenia

   gryś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Teraz liczone jako śmiertelne są tylko te wypadki, gdzie trup jest na miejscu. Jeśli zejdzie w karetce albo tym bardziej w szpitalu, to już nie jest ofiarą wypadku. Warto to wiedzieć a nie...rozwiń całość

   Teraz liczone jako śmiertelne są tylko te wypadki, gdzie trup jest na miejscu. Jeśli zejdzie w karetce albo tym bardziej w szpitalu, to już nie jest ofiarą wypadku. Warto to wiedzieć a nie manipulować statystykązwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama