Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Urzędnicy będą jeździli po mieście wózkami inwalidzkimi

Bartłomiej Romanek
Dzisiaj kilkunastu przedstawicieli Urzędu Miasta w Częstochowie, decydujących o kształcie przestrzeni miejskiej, usiądzie na wózkach inwalidzkich i będzie nimi podróżować ulicami miasta.

Akcję "I ty możesz usiąść na wózku" organizuje Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych w Częstochowie.

- Akcja ma na celu przybliżenie osobom zdrowym codziennych trudności, z jakimi stykają się osoby na wózkach inwalidzkich oraz ocenienie postępów w łamaniu barier w mieście - mówi Anna Maria Zalewska, przewodnicząca Rady. - To doświadczenie może pomóc im w przyszłości w planowaniu nowych inwestycji z zachowaniem odpowiednich warunków dla osób z niepełnosprawnością.

Akcja rozpocznie się od spotkania w częstochowskim Urzędzie Miasta, dotyczącego problemów osób niepełnosprawnych. Później przedstawiciele miasta sami usiądą na wózkach i przejadą się po mieście.

Prawdopodobnie będzie ich czekać trudne zadanie dojazdu do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie. To miejsca, które niepełnosprawni muszą odwiedzać, a otaczają je ulice z brukiem i bardzo wysokimi krawężnikami. Nie wiadomo jeszcze, kto odważy się przejechać wózkiem inwalidzkim. Prawdopodobnie będą to naczelnicy kilku wydziałów oraz radni. - Być może w naszej akcji weźmie udział jeden z prezydentów - mówi z nadzieją Anna Maria Zalewska.

Przewodnicząca rady sama porusza się na wózku inwalidzkim. Anna Maria Zalewska wskazuje, gdzie w Częstochowie są problemy: - Dobrze wyglądają nowo budowane obiekty, takie jak Galeria Jurajska. Ale już dojazd do niej chodnikiem to wielki problem. Podobnie jest z nową halą na Zawodziu, którą chciałabym zobaczyć, ale wózkiem do niej nie dojadę. W Filharmonii Częstochowskiej winda przystosowana jest tylko dla normalnych wózków, więc z niej nie skorzystam, bo mój ma napęd elektryczny.

Niestety, mimo wysiłku władz wielu miast, niepełnosprawni każdego dnia muszą pokonywać przeszkody: za wysokie krawężniki, nierówne, dziurawe chodniki i drogi czy brak wind w urzędach. Tak jest np. w Urzędzie Skarbowym w Rybniku, gdzie nie ma windy ani podjazdu. Urzędnicy schodzą do niepełnosprawnych petentów na dół.
Problemy mają również niewidomi. Pomyślano o nich w Tychach, gdzie na chodnikach zamontowano specjalne pasy, tzw. jeżyki, które pomagają trafić na przystanek i do autobusu. Ale już kierowcy tyskich autobusów niewidomym nie idą na rękę. Pojazdy mogą emitować komunikaty o nazwie przystanku, ale kierowcy tę opcję... wyłączają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!