Oto Europejska Stolica Kultury 2013. Słowackie Koszyce...

  Oto Europejska Stolica Kultury 2013. Słowackie Koszyce wypiękniały dzięki Unii

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Widok z wieży katedry św. Elżbiety na część trójkątnego rynku, budynek Teatru Państwowego i plac z fontanną
  1/2
  przejdź do galerii

  Widok z wieży katedry św. Elżbiety na część trójkątnego rynku, budynek Teatru Państwowego i plac z fontanną ©Katarzyna Pachelska

  Położone w południowo-wschodniej Słowacji Koszyce (330 km od Katowic, samochodem 4 godziny i 10 minut) jeszcze kilkanaście lat temu straszyły szarymi blokowiskami, ponurymi zakładami przemysłowymi i dzielnicą cygańską, dzisiaj są prawdziwą perłą środkowej Europy, a pięknie odrestaurowanych zabytków zazdrości im nawet stołeczna Bratysława.
  W tym roku Koszyce są jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury (obok francuskiej Marsylii) i nie dość, że miasto otrzymało solidny zastrzyk finansowy z Unii Europejskiej na odbudowę centrum i restaurację zabytków, to jeszcze praktycznie co tydzień dzieje się tu coś ciekawego. A to festiwal tańca, a to urodziny Andy'ego Warhola, a to impreza kulinarna...

  Boże Narodzenie przy ponczu burmistrza


  Jakie jeszcze imprezy są przed nami? Do jutra potrwa Festiwal Dni Nowego Tańca. Światowe Dni Muzyki Nowej ISCM (11-15.11.) będą nowością na kulturalnej mapie miasta. Razem z międzynarodowym festiwalem jazzowym Jazz for Sale przyciągną do Koszyc muzyków światowej sławy. W listopadzie jest organizowany również Festiwal Sztuki Sakralnej, który prezentuje Koszyce jako miasto tolerancji i różnorodności religijnej.

  Zaś w grudniu na Koszyckich Targach Bożonarodzeniowych (5-23.12.) zwiedzających oczarują: świąteczny nastrój, piękne zapachy i radosne kolędy. Oprócz koncertów na głównej scenie, żywej szopki ze zwierzętami z koszyckiego zoo czy gotowania anielskiej kapustnicy w 1000-litrowym kotle, zwiedzający mogą także oczekiwać kulinarnych specjałów, np. ponczu burmistrza. To będą trzy tygodnie, które wypełni gra światła, tradycji i muzyki. Programem towarzyszącym Koszyckiego Bożego Narodzenia będzie również show na lodzie "Odrodzenie". W parku przy śpiewającej fontannie spotkają się zespoły rzeźbiarzy i stworzą unikatowe rzeźby z lodu. Będzie też czynny lodowy bar z ofertą ciepłej wersji niepowtarzalnego napoju koktajlowego "Koszyckie złoto".

  Słowacka część regionu Tokaj zaprasza na wino

  Koszyce to miejsce najstarszego maratonu w Europie (odbywa się on w październiku), obszar z największym skupiskiem zabytków na Słowacji oraz stolica najważniejszego złotego skarbu w Europie. Miasto tętni życiem, rano można się wybrać na lokalny targ, gdzie rolnicy z okolicy sprzedają warzywa, owoce i inne lokalne specjalności. W południe polecam wdrapanie się na 60-metrową Wieżę Północną katedry św. Elżbiety, największej świątyni na Słowacji, skąd rozpościera się widok na całe miasto, w tym na oryginalny trójkątny rynek i okoliczne góry.

  Po południu można się zrelaksować w odnowionym, zajmującym 11 hektarów parku miejskim, z widokiem na perełkę Koszyc, czyli Pałac Jakaba z zielony dachem.

  Wieczorem można wstąpić do jednej z licznych restauracji serwujących dania regionalne (np. bryndzowe haluszki, pierogi z bryndzą, zupę maczankę z grzybami) i wino pochodzące ze słowackiej części regionu Tokaj (zresztą polecam wycieczkę z Koszyc do jednej z piwniczek w Tokaju, samochodem ok. 1 godz., połączoną z degustacją tego wyjątkowego napoju).
  Wszelkie informacje o Koszycach, również w języku polskim, można znaleźć na stronie www.visitkosice.eu.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
  *Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama