Ważne
  "Matki" i "Paw królowej" laureatami festiwalu "Rzeczywistość...

  "Matki" i "Paw królowej" laureatami festiwalu "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Danuta Lewandowska (stoi) w "Matkach" Piotra Rowickiego
  1/2
  przejdź do galerii

  Danuta Lewandowska (stoi) w "Matkach" Piotra Rowickiego ©Paweł Janicki/Teatr Nowy w Zabrzu

  W niedzielę zakończył się w Zabrzu XIII Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona". Tradycyjnie, festiwal ma dwóch zwycięzców na najwyższym podium. Grand Prix przyznaje na nim publiczność, a I Nagrodę (i kilka innych, przewidzianych w regulaminie) - jury, obradujące w tym roku w składzie: Zenon Butkiewicz (przewodniczący) oraz Jacek Rakowiecki i Jacek Sieradzki. Warto przypomnieć w tym miejscu, że w Zabrzu nagradzane są teksty dramatyczne, a nie same realizacje teatralne, choć mają one, oczywiście, ogromne znaczenie dla odbioru każdej sztuki.
  Tak więc widzowie swoimi głosami wybrali dramat Piotra Rowickiego pt. "Matki", w reżyserii Katarzyny Deszcz, zrealizowany na scenie gospodarzy, czyli Teatru Nowego w Zabrzu. I nie jest to, bynajmniej, jakieś zabrzańskie "kumoterstwo"! "Matki" (i tekst, i inscenizacja) są rzeczywiście świetnym przedstawieniem, o czym pisaliśmy na łamach DZ. Potwierdzili to również jurorzy, przyznając nagrodę za rolę kobiecą Danucie Lewandowskiej - odtwórczyni głównej postaci w "Matkach", a Katarzynie Deszcz - wyróżnienie za reżyserię tego spektaklu.


  Jury najwyżej uhonorowało natomiast Dorotę Masłowską, przyznając autorce I Nagrodą im. Stanisława Bieniasza (medal projektu Zygmunta Brachmańskiego). Nie tylko za prezentowany na zabrzańskim festiwalu spektakl "Paw Królowej" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, ale także za: "obecność na scenach polskich teatrów jej dramatów oraz adaptacji innych utworów, które w pełni realizują festiwalową ideę rzeczywistości przedstawionej".

  II Nagrodę Główną Festiwalu (honorową) jurorzy przyznali spektaklowi "Na Boga" Jarosława Murawskiego z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Nagrody za reżyserię powędrowały do: Mikołaja Grabowskiego za spektakl "Dwanaście stacji" z opolskiego Teatru im. J Kochanowskiego oraz do Marcina Libera za reżyserię spektaklu "Na Boga".

  Na 13. edycji festiwalu"Rzeczywistość przedstawiona" zaprezentowano 13 sztuk, autorstwa polskich i zagranicznych dramaturgów.  *HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *KALENDNARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama