Będzie nowy kredyt na Stadion Śląski? Dzisiaj głosowanie

  Będzie nowy kredyt na Stadion Śląski? Dzisiaj głosowanie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Modernizacja stadionu rozpoczęła się w 2009 r. Kiedy się skończy?
  1/2
  przejdź do galerii

  Modernizacja stadionu rozpoczęła się w 2009 r. Kiedy się skończy? ©Arkadiusz Gola

  Dziś radni decydować będą o tym, czy województwo powinno zaciągnąć kolejny kredyt, aby dokończyć budowę Stadionu Śląskiego. To test siły Platformy Obywatelskiej i marszałka Mirosława Sekuły.
  Jedno głosowanie już zostało przez koalicję PO-PSL przegrane. Opozycji nie przekonały wówczas argumenty przedstawione przez Arkadiusza Chęcińskiego, który w zarządzie odpowiada za dokończenie tej inwestycji. Teraz Platforma zmieniła taktykę i jeszcze w piątek zorganizowała spotkanie dla radnych, podczas którego przedstawiono szczegóły związane z kredytem.

  AKTUALIZACJA:
  STADION ŚLĄSKI DOSTAŁ KREDYT NA DOKOŃCZENIE BUDOWY


  - Była to merytoryczna dyskusja. Ja deklaruję, że będę głosował "za", bo chcę, aby ten stadion wreszcie został dokończony - mówi radny Solidarnej Polski Michał Wójcik. To ważna deklaracja, bo PO musi szanować każdy głos. SLD cały czas waha się, jak postąpić. - Jesteśmy dobrej woli, ale ostateczną decyzję podejmiemy dopiero przed sesją - wyjaśnia Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, szefowa klubu radnych Sojuszu. Radni SLD przygotowali wniosek o odwołanie Sekuły ze stanowiska, ale na razie trzymają go w szufladzie. Ma on bardziej symboliczną wartość, bo żeby odwołać marszałka, potrzebne jest trzy piąte głosów.

  Klub Ruchu Autonomii Śląska też daje sobie czas do poniedziałku, by podjąć ostateczne decyzje. - Dziś wiemy więcej niż kilka tygodni temu, ale z pewnością podczas sesji padną bardzo szczegółowe pytania - mówi Jerzy Gorzelik, szef RAŚ.

  - Niech się pomartwią - komentuje przewodniczący klubu PiS Czesław Sobierajski i też nie chce zdradzić ostatecznej opinii dotyczącej dzisiejszego głosowania. - Naszą twardą postawą zmusiliśmy zarząd do pracy. Nie damy się zbyć okrągłymi słówkami.

  W całej sprawie wiele zależy od dyscypliny radnych PO, którzy muszą zjawić się w komplecie. Trudno jednak wykluczyć różne wypadki losowe, w tym choroby. Tym bardziej więc marszałek Sekuła powinien zabiegać o poparcie opozycji. Jeśli sprawa kredytu dla stadionu ostatecznie zakończy się dla PO korzystnie, to koalicję czeka kolejna przeprawa z budżetem województwa na 2014 r. Bo jeśli stadion to bitwa, budżet może okazać się... wojną totalną. Jeśli nie zostanie on przyjęty, to województwo nie upadnie (w życie wejdzie prowizorium budżetowe), ale będzie to kolejna wizerunkowa plama na rządach Platformy w regionie. - Prowizorium to oczywiście też wyjście, ale będzie oznaczać, że do końca kadencji władz samorządowych czekać nas będzie raczej wegetacja - mówi jeden z radnych.

  W samej PO, choć przywództwo Tomasza Tomczykiewicza zostało mocno potwierdzone podczas zjazdu wyborczego, rysują się pewne podziały związane z polityką kadrową marszałka Sekuły. Nie wszystkim podobają się ostatnie nominacje. Chodzi o obsadę stanowiska prezesa Kolei Śląskich oraz prezesa Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Warto dodać, że wciąż nie znamy efektów działań kontrolnych CBA rozpoczętych tuż po falstarcie kolei, a to one pozwolą ocenić odpowiedzialność konkretnych osób.

  NIK na Śląskim

  W grudniu, jak obiecuje Piotr Miklis, dyrektor katowickiej delegatury NIK, poznamy wstępne wyniki kontroli na Stadionie Śląskim.

  Jak wynika ze wstępnej analizy kontrolerów badających dokumentację, staranność władz regionu w stosunku do różnych wykonawców ostatniego etapu inwestycji nie była równomierna.

  Dyrektor Miklis uważa, że raport NIK oraz wynikające z niego wnioski pozwolą inwestycji na "nowe otwarcie".  *HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *KALENDARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A kiedyś były tam łany zboża.

   Memiś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Może by tak przywrócić teren do dawnej świetności.Byłoby ekologicznie zgodnie z duchem czasu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Byłoby ekologicznie zgodnie z duchem czasu CZYLI

   777 POLLASKA ANTYcywilIZACYJA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   GOROLA Z psl abo Plebs Obywatelski.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto !

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   i znowu jedni będą trzepać kasiorę a kto odpowie za ten "burdel"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Decyzja jest dosyć oczywista

   maRk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Ciekawy jestem końcowego raportu NIK.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamiecione

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Na co ty chłopie liczysz ....przecież kruk krukowi oka nie wykole,swój swojego itd.,raporcik będzie jak znalazł układny!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie jestem żądny krwi ;)

   maRk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Nic z tych rzeczy. Skandal się zrobił i NIK nie ma innego wyjścia jak wskazać gdzie był problem. Źle podpisana umowa, brak określenia odpowiedzialności, złe materiały etc. Nie wiem, od tego biorą...rozwiń całość

   Nic z tych rzeczy. Skandal się zrobił i NIK nie ma innego wyjścia jak wskazać gdzie był problem. Źle podpisana umowa, brak określenia odpowiedzialności, złe materiały etc. Nie wiem, od tego biorą pieniądze aby wskazać gdzie był problem. Koszty utrzymywania tej nie istniejącej budowy lecą z naszych podatków więc jestem ciekawy. Kiedy ustawa o odpowiedzialności materialnej urzędników, taka zmuszająca do pełnej odpowiedzialności ;) ? Ok, żartowałem. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama