Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz e-papierosów: KZK GOP wprowadza zakaz, bo e-papierosy trują!

Michał Wroński
E-papieros dla wielu ludzi jest przede wszystkim popularnym gadżetem
E-papieros dla wielu ludzi jest przede wszystkim popularnym gadżetem Paweł Miecznik
Od 1 stycznia przyszłego roku w autobusach i tramwajach KZK GOP nie będzie już można palić e-papierosów. Wszystkie nowe umowy, jakie w tym roku KZK GOP zawierał z przewoźnikami zawierały już regulacje wprowadzające zakaz palenia e-papierosów. Tym zaś, którzy posiadają jeszcze umowy sprzed kilka lat przedstawiono do podpisania stosowne aneksy.

Zakaz e-papierosów w KZK GOP:

Katarzyna Migdoł-Rogóż z biura prasowego KZK GOP zastrzega jednak, że ów zakaz dotyczy wyłącznie kierowców i motorniczych. Nie obejmuje natomiast pasażerów.

- Elektroniczne papierosy nie są wyrobami tytoniowymi, więc nie możemy podróżnym zakazać korzystania z nich. Co innego kierowcy. Oni wykonują pracę na nasze zlecenie, więc mamy prawo zobligować ich do pewnych zachowań - mówi Katarzyna Migdoł-Rogóż.

Z podobnym kłopotem borykają się też strażnicy miejscy, którzy od trzech lat próbuję egzekwować zakaz palenia w miejscach publicznych. Przypomnijmy, że od 15 listopada 2010 roku nikotynowa prohibicja obowiązuje w lokalach, szpitalach, przychodniach i na przystankach. Przepis ten dotyczy jednak wyłącznie tradycyjnych papierosów i dlatego korzystający z ich elektronicznej wersji mogą puszczać "dymka" w miejscach publicznych nie narażając się na ryzyko mandatu. - Mamy związane ręce. To skutek istniejącej luki w prawie - przyznaje Andrzej Nowak, rzecznik Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej, gdzie zakaz palenia w miejscach publicznych obowiązuje już od 2007 roku (poza Rudą Śląską na taki krok zdecydowały się Bielsko-Biała, Łódź, Gdańsk i Poznań).

Tymczasem elektroniczne papierosy podbijają rynek. W całej Polsce sięgnęło po nie już 1,2 miliona osób, natomiast przychód z ich sprzedaży tylko w ubiegłym roku sięgnął 1,5 miliarda złotych. A wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.

- Trend jest rosnący. Z naszych szacunków wynika, że możemy mówić nawet o wzroście 50 procent użytkowników rok do roku - mówi Artur Ziółkowski, członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz E-palenia.

Gdzie szukać przyczyn boomu na elektroniczne papierosy? Ich producenci twierdzą, że są one mniej szkodliwe od tradycyjnych "fajek". To jednak nie tłumaczy wszystkiego. A może po prostu e-papierosy stały się modne?

W czym tkwi źródło sukcesu elektronicznych papierosów? Ich producenci oraz konsumenci powiedzą zapewne, że są one mniej szkodliwe od tradycyjnych fajek, a zatem stanowią swoisty kompromis między siłą nałogu a próbą ograniczenia jego negatywnych skutków dla zdrowia.

Istotnie, z badań prowadzonych na przestrzeni ostatnich kilku lat przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu wynika, że dym z e-papierosa zawiera jedynie nikotynę, dodatki smakowo-zapachowe, glicerynę i glikol propylenowy. Dla porównania - w dymie tradycyjnego papierosa znajduje się ponad 5500 różnych, często bardzo niebezpiecznych związków chemicznych. W rozmowie z DZ prof. Sobczak stawia sprawę jasno:
- Elektroniczny papieros nie jest całkowicie bezpieczny, ale na pewno jest dużo mniej szkodliwy niż papieros tradycyjny - mówi.

Mimo takich, formułowanych publicznie opinii, trudno uwierzyć, że wszyscy sięgający po elektroniczne fajki czynią to z pobudek zdrowotnych. E-papieros - zwłaszcza wśród młodych - stał się popularnym gadżetem, takim samym jak nowy smartfon czy tablet. Nie ma się zresztą co dziwić. Producenci elektronicznych fajek starają się, by zarówno sam papieros, jak i towarzyszące mu akcesoria prezentowały się bardzo atrakcyjnie. Ładowarki, smycze, skórzane etui, liquidy o różnych smakach (np. czarnej porzeczki, zielonej herbaty, mięty czy kawy) - to tylko niektóre z produktów, które można znaleźć w internetowych sklepach z elektronicznymi papierosami. E-papierosem zaciągał się Johnny Depp, spoglądając z zainteresowaniem na Angelinę Jolie w filmie "Turysta". Nie uszło to uwadze widzów. A kto nie chce być jak Johnny Depp?

Z badań prof. Andrzeja Sobczaka wynika, że co piąty student i uczeń szkoły ponadgimnazjalnej przynajmniej raz sięgnął po e-papierosa, ale widok 15- czy 16-latków z e-fajką w ustach również nie jest niczym rzadkim.

- W tym wieku młody człowiek stara się budować swój status społeczny za pomocą różnych materialnych nowinek - komentuje dr Teresa Sikora, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego. - To sygnał płynący do otoczenia: jestem właśnie taki, gdyż kupiłem taki produkt - dodaje.

Zdaniem dr Sikory, w przypadku elektronicznych papierosów można już mówić o modzie. Podobnej do tej, jaka w latach 20. i 30. ubiegłego wieku dotyczyła klasycznych papierosów. - One miały bardzo skuteczny marketing. Najpierw reklama stworzyła określony typ człowieka, a potem ludzie starali się do tego modelu upodobnić - wyjaśnia dr Sikora.

Mimo medialnej wrzawy i deklaracji części polityków, Parlament Europejski nie zdecydował się ostatnio na zaostrzenie przepisów dotyczących handlu e-papierosami (Rada Unii chciała, by objąć ich sprzedaż nadzorem farmaceutycznym).

- W tej kwestii trzeba być bardzo ostrożnym, bo z jednej strony nie może być sytuacji, że nikotyna jest zupełnie dowolnie wpuszczana na rynek, ale z drugiej nie można też wylewać dziecka z kąpielą - przestrzega prof. Sobczak.
A tradycyjne papierosy w odwrocie

9 listopada 1995

W Polsce wprowadzono zakaz reklamy "wyrobów i rekwizytów" tytoniowych w radiu, telewizji, prasie młodzieżowej oraz na obiektach sportowych.

1 lipca 2003

Zakaz palenia papierosów na przystankach autobusowych przyjęli radni w Bielsku-Białej. Był to jeden z pierwszych takich zakazów w Polsce. Później podobne przyjęły Łódź, Gdańsk, Poznań i Ruda Śląska.

29 marca 2004

Irlandia jako pierwsza na świecie wprowadziła zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych. W tym samym roku podobny zakaz pojawił się w Norwegii, rok później w Szwecji, zaś w roku 2006 wprowadziły go Anglia i Szkocja.

15 listopada 2010

Zakaz palenia w miejscach publicznych w Polsce. Dotyczy m.in. lokali gastronomicznych, miejsca pracy, szpitali, uczelni, placów zabaw, przystanków i obiektów sportowych.

1 czerwca 2013

Zakaz palenia w miejscach publicznych zaczął obowiązywać też w Rosji. Na początek objął szkoły, uczelnie, szpitale, dworce, stacje metra i stadiony, natomiast w przyszłym roku ma zostać rozszerzony na hotele, bary i restauracje.



*HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
*GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*KALENDARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!